eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › 5 kroków do bezpieczeństwa w sieci

5 kroków do bezpieczeństwa w sieci

2015-06-24 12:13

5 kroków do bezpieczeństwa w sieci

Uważaj na publicznie dostępne Wi-Fi © vchalup - Fotolia.com

Korzystając z internetu możemy być przekonani, że nic nam nie grozi. Cyberprzestępcy polują głównie na korporacje, a wirusy co najwyżej spowalniają działanie systemu. Nic bardziej mylnego – praktycznie każdy użytkownik sieci narażony jest na utratę danych lub straty finansowe, jeśli nie przestrzega podstawowych zasad bezpieczeństwa. Firma ESET przygotowała zestawienie pięciu prostych do przestrzegania wskazówek.

Przeczytaj także: Cyberprzestępczość kobiecie niestraszna

Zachowanie bezpieczeństwa podczas korzystania z sieci nie jest trudne, jednak należy pamiętać o kilku zasadach.

Linki na tablicy znajomych nie zawsze bezpieczne


Linki udostępniane przez znajomych w mediach społecznościowych czasami są prostą drogą do wpadnięcia w pułapkę. Przykładem są znane już odnośniki do filmików o chwytliwych tytułach, np. ”Artur Szpilka dotkliwie pobity” czy "Przeżyli w bunkrze 69 lat”, których celem jest skłonienie ciekawskich internautów do zapisania się na płatny serwis SMS premium. Co więcej – często nawet znajomi nie wiedzą, że taki link znalazł się na ich tablicy.

Liczne hasła i żółte karteczki


Im bardziej skomplikowane i trudniejsze do zapamiętania hasło – tym lepiej. Ponieważ do każdego konta powinniśmy mieć odrębne hasło, jeżeli mamy ich wiele, sytuacja robi się dość problematyczna. Niektórzy korzystają z menedżerów haseł, inni… zapisują je na żółtych karteczkach. Właśnie w ten sposób wyciekły hasła do serwisów społecznościowych TV5Monde – stało się to podczas nagrywania komentarza dziennikarza – w tle znajdował się ekran komputera, a na nim przylepiona była żółta karteczka z loginem i hasłem.

Aktualizuj oprogramowanie


Internauci są narażeni na potencjalną utratę danych lub/czy oszustwa finansowe z powodu niezaktualizowanego oprogramowania zainstalowanego na komputerach. Dlatego gdy jakiś program informuje Cię o dostepnych aktualizacjach, nie wahaj się z nich skorzystać. Łatki na dane luki są regularnie publikowane przez producentów oprogramowania. Microsoft robi to raz w miesiącu w tzw. Patch Tuesday.

fot. vchalup - Fotolia.com

Uważaj na publicznie dostępne Wi-Fi

Hakerzy mogą podejrzeć przesyłane dane nie tylko w otwartych sieciach, ale też w tych chronionych hasłem. Dlatego korzystając z nieznanej sieci swobodnie przeglądaj strony WWW, ale nie loguj się do swojego banku, poczty i Facebooka.


Pobieranie aplikacji z nieznanych źródeł


W sklepie Google Play złośliwe oprogramowanie występuje bardzo rzadko i dzięki Google Bouncer – narzędziu do skanowania aplikacji na Androida pod kątem szkodliwego oprogramowania – jest znacznie lepiej kontrolowane, niż na stronach z nieoficjalnymi wersjami aplikacji. Warto także sprawdzać, do jakich informacji aplikacja żąda dostępu. Dostęp do wiadomości SMS, galerii zdjęć i listy kontaktów w przypadku aplikacji podającej prognozę pogody powinien wzbudzić podejrzenia. Lepiej zrezygnować z instalacji takiej aplikacji lub poszukać innej oferującej tę samą funkcjonalność.

Uważaj na publicznie dostępne Wi-Fi


Komunikacja z siecią może nie być odpowiednio zabezpieczona kiedy korzystasz z publicznego dostępu do Internetu. Hakerzy mogą podejrzeć przesyłane dane nie tylko w otwartych sieciach, ale też w tych chronionych hasłem. Dlatego korzystając z nieznanej sieci swobodnie przeglądaj strony WWW, ale nie loguj się do swojego banku, poczty i Facebooka.

oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: