eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sektor BPO w Polsce: z impetem do przodu

Sektor BPO w Polsce: z impetem do przodu

2015-06-23 12:17

Sektor BPO w Polsce: z impetem do przodu

Już 150 tys. osób pracuje w centrach biznesowych © Christian Hillebrand - Fotolia.com

Już 150 tys. specjalistów zatrudnionych jest z centrach usług z kapitałem zagranicznym. Taki wynik oznacza, że w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy (od kwietnia 2014 r.) inwestorzy stworzyli aż 22 tys. miejsc pracy. Od początku minionego roku na terenie Polski zaczęło funkcjonować kolejnych 60 centrów. To wszystko powoduje, że nasz kraj zaczyna być rozpoznawany jako wyspecjalizowany w obsłudze zaawansowanych procesów biznesowych. To niektóre z wniosków płynących z najnowszego raportu ABSL „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2015”.

Przeczytaj także: Polska - centrum SSC/BPO

Opublikowany przy okazji dorocznej konferencji Związku raport ABSL wskazuje, że w działających w Polsce 532 centrach usług z kapitałem zagranicznym pracuje obecnie 150 tys. osób. Ostatnie dwa lata wystarczyły, aby liczba zatrudnionych w sektorze podskoczyła o ponad 1/3. Wśród inwestorów, którzy od początku minionego roku rozpoczęli działalność na terenie naszego kraju znaleźli się m.in.: General Motors, FedEx, Mars, Owens-Illionois, Toyota oraz UPS.
- Od początku działalności ABSL, czyli od 2009 roku, w sektorze przybyło aż 100 tys. nowych etatów. Prognozy na przyszłość również są optymistyczne. Szacuje się, że w ciągu najbliższych pięciu lat, do 2020 r., znajdą się miejsca pracy dla kolejnych 100 tys. osób. Rachunek jest prosty - oznacza to ćwierć miliona etatów dla absolwentów uczelni wyższych, specjalistów i menadżerów. To jednak nie tylko wysokiej jakości miejsca pracy, które umożliwiają pracownikom rozwój i awansu w międzynarodowych strukturach dużych firm, ale także koło zamachowe całej polskiej gospodarki – mówi Marek Grodziński, Wiceprezes ABSL, Dyrektor Europejskiej Sieci Centrów BPO Capgemini.

Od początku 2014 r. w naszym kraju powstało 60 nowych centrów usług, a przez ostatnie lata liczba tego typu jednostek rosła w dynamicznym tempie. W 2002 roku działało zaledwie kilkadziesiąt centrów usług z kapitałem zagranicznym. W 2007 roku było ich 200, a w drugiej połowie 2014 r. ponad 500. Statystyki te ilustrują dynamikę z jaką sektor usług dla biznesu rozwija się w Polsce.
- Kolejny rok z rzędu sektor usług dla biznesu stanowi największą grupę wśród bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce . W kraju działa obecnie aż 356 inwestorów z całego świata. To dzięki temu sektorowi Polska staję się rozpoznawalną, międzynarodową marką - mówi Jacek Levernes, Prezes ABSL, Członek Zarządu HP Europa.

Kolejny rok z rzędu największym ośrodkiem skupiającym inwestorów z sektora jest Kraków, gdzie w centrach usług z kapitałem zagranicznym pracuje już 35,7 tys. osób. Na kolejnym miejscu plasuje się Warszawa z 27 tys. pracowników, Wrocław – 23,7 tys., Trójmiasto – 13,7 tys., Łódź – 13,1 tys., a następnie Aglomeracja Katowicka i Poznań – odpowiednio 11,2 tys. i 9 tys. osób.

fot. Christian Hillebrand - Fotolia.com

Już 150 tys. osób pracuje w centrach biznesowych

Raport ABSL wskazuje, że w działających w Polsce 532 centrach usług z kapitałem zagranicznym pracuje obecnie 150 tys. osób.


Polska 3.0.


W ciągu ostatnich lat Polska stałą się jednym z głównych kierunków inwestycyjnych największych globalnych graczy. Na przykład, Kraków w tym roku po raz kolejny został uznany przez ośrodek analityczny Tholons za najlepszą w Europie i 9. na świecie lokalizację dla inwestycji z sektora usług dla biznesu. Po raz kolejny przekonujemy się, że o atrakcyjności inwestycyjnej kraju decyduje w dużej mierze jego stabilność gospodarcza i polityczna. W obliczu bieżących wydarzeń na Ukrainie, Polska uznawana jest za bezpieczną i atrakcyjną lokalizację inwestycyjną w regionie, co pozwala na pozyskanie coraz bardziej zaawansowanych projektów.
- Pracownicy centrów usług zlokalizowanych w Polsce obsługują kluczowe procesy biznesowe największych światowych koncernów z listy Fortune Global 500. Wśród nich są m.in. Shell, Samsung, GE, HP, Citigroup, P&G, Sony, Google, Intel czy Cisco. Rozwój gospodarczy Polski oznacza też umocnienie się pozycji naszego kraju na międzynarodowej scenie politycznej, a przede wszystkim w obrębie struktur europejskich – przekonuje Przemysław Berendt, Globalny Wiceprezes ds. Marketingu Luxoft.

 

1 2 3

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: