eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Internet Rzeczy atakuje

Internet Rzeczy atakuje

2015-06-17 00:40

Internet Rzeczy atakuje

Wydatki na Internet Rzeczy w Polsce sięgną 3,1 mld dolarów © bakhtiarzein - Fotolia.com

Nadchodzi Internet Rzeczy. Analizy prowadzone przez firmę IDC nie pozostawiają właściwie żadnych wątpliwości, że bieżący rok w branży IT będzie należał właśnie do niego. Z końcem bieżącego roku wartość tego rynku w Europie Środkowo-Wschodniej ma sięgnąć 8,20 mld USD. Z kolei płynące z raportu „Central and Eastern Europe, the Middle East and Africa Internet of Things Market 2015 Top 10 Predictions” szacunki dla regionu CEMA wskazują, że wartość IoT przewyższy 50 mld USD, a ilość autonomicznych urządzeń, które będą to niego podłączone osiągnie około 2 miliardów. Należy jednak pamiętać, że intensywny rozwój Internetu Rzeczy to niemałe wyzwanie dla bezpieczeństwa informatycznego.

Przeczytaj także: Jak technologia 5G zmieni smart home?

Według szacunków IDC w 2020 r. do globalnej sieci przyłączonych będzie ponad 28 mld inteligentnych przedmiotów na całym świecie. To niebagatelny wzrost, biorąc pod uwagę to, że u schyłku 2013 roku Internet Rzeczy współtworzyło nieco ponad 9 miliardów inteligentnych urządzeń.

W nadchodzących latach rewolucja IoT najbardziej uwidoczni się w regionie CEMA, a więc w krajach należących do Europy Środkowo-Wschodniej, Bliskiego Wschodu oraz Południowej Afryki.

Dwucyfrowy wzrost w naszym regionie


Dane płynące z raportu IDC „Wearable Device Market, Waiting for a Wonderment” dowodzą, że wartość rynku IoT w samej tylko Europie Środkowo-Wschodniej już teraz rośnie w tempie dwucyfrowym – średnio o 18,7 proc. w skali roku. W minionym roku zdołała ona osiągnąć pułap 6,83 mld USD, w roku bieżącym wyniesie już 8,20 mld USD. W 2018 roku rynek IoT w naszej części świata wart będzie już 13,58 mld USD. Z analiz IDC wynika, że najszybciej wartość rynku Internet of Things będzie rosła w obszarach: inteligentnych urządzeń gospodarstwa domowego (52%), pojazdów (48%) oraz inteligentnych budynków (34%).

Przełomowy, jeśli chodzi o rozwój Internetu Rzeczy, jest zdaniem analityków IDC bieżący rok – zarówno w obszarze rozwiązań konsumenckich, jak i biznesowych. To rok, w którym należy spodziewać się wdrożenia innowacji technologicznych, które umożliwią przemodelowanie procesów biznesowych i pozwolą na generowanie przychodów wszystkim dostawcom ekosystemu IoT. Rozwój rynku IoT nie wpłynie jednak na wszystkie branże w takim samym stopniu.
„– Te branże, które wdrożyły już IoT lub mają plan, by to zrobić w najbliższym czasie, zanotują najszybszy wzrost. Mowa np. o branży produkcyjnej, transportowej czy medycznej – tłumaczy John Gole, Research Director, IDC CEMA.

Urządzenia do noszenia, na fali


Jednym z najszybciej rosnących segmentów IoT będą urządzenia do noszenia. Tylko w zeszłym roku globalny rynek tych urządzeń powiększył się o ponad 19,6 mln sztuk. Ponad 800 tysięcy z nich trafiło na rynek CEMA. IDC prognozuje znaczący wzrost udziału tej technologii w naszej części świata: do końca 2016 roku na rynek CEMA trafi blisko 1,5 mln nowych urządzeń tego typu. To istotne informacje dla producentów pracujących nad rozwojem swoich technologii, jak również dla firm, którzy dopiero zamierzają wejść na ten rynek.

fot. bakhtiarzein - Fotolia.com

Wydatki na Internet Rzeczy w Polsce sięgną 3,1 mld dolarów

Z końcem bieżącego roku wartość tego rynku w Europie Środkowo-Wschodniej ma sięgnąć 8,20 mld USD.


„Internet Rzeczy, a w szczególności rynek technologii ubieralnych, już od przeszło dwóch lat jest jednym z najszybciej rozwijających się obszarów w branży IT. Wielu upatruje w nich rewolucji, która zmieni nasze życie oraz zdefiniuje przyszłe oblicze biznesu, medycyny, a nawet całych miast, ewoluujących w kierunku smart cities” – mówi John Gole, Research Director, IDC CEMA.
„ Technologie do noszenia, tworzą już nie tylko „starzy wyjadacze”, jak Apple, Samsung czy Huawei. Na rynku high-tech pojawiają się coraz to nowsi gracze oraz młode startupy, np. Pebble, Misfit czy Swimmo.
„Urządzenia do noszenia powoli przestają kojarzyć się z dobrem luksusowym. W najbliższych latach mają szansę stać się czymś codziennym i powszechnym, technologią mainstreamową” – dodaje John Gole, Research Director, IDC CEMA.

Bolączka IoT: marnowanie danych


Technologie urządzeń do noszenia to biznesowo obiecujący rynek, ale póki co jeszcze mocno niedojrzały. Przeprowadzona pod koniec ubiegłego roku w Stanach Zjednoczonych ankieta IDC ConsumerScape 360, ujawniła, jak długą drogę ma on jeszcze przed sobą. Blisko połowa przebadanych w USA konsumentów stwierdziła, że nie odczuwa potrzeby korzystania z takich urządzeń. Niemal co trzeci ankietowany (30 proc.) jako powód wymienił fakt, że wciąż nie oferują one wystarczającego zakresu funkcjonalności.

 

1 2 3

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: