eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Aparat Sony α7R II

Aparat Sony α7R II

2015-06-12 10:34

Aparat Sony α7R II

Aparat Sony α7R II - widok z góry © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W ofercie Sony pojawiła się właśnie nowa odsłona flagowego modelu aparatu bezlusterkowego z pełnoklatkową matrycą obrazu: α7R II (ILCE-7RM2). Urządzenie wyróżnia się przetwornikiem obrazu CMOS Exmor Ri wykonanym w technologii BSI, 5-kierunkowym systemem stabilizacji obrazu, udoskonalonym wizjerem XGA OLED Tru-Finder o współczynniku powiększenia 0,78x, a także możliwością rejestracji materiału 4K w różnych formatach.

Przeczytaj także: Aparat cyfrowy Sony α6000

Nowo opracowana, wykonana w technologii BSI matryca CMOS może pochwalić się rozdzielczością 42,4 megapiksela – jest to najbardziej zaawansowany, najbardziej uniwersalny i odznaczający się najwyższą rozdzielczością przetwornik obrazu w historii Sony.

Konstrukcja „gapless on chip” eliminuje przerwy między mikrosoczewkami, a w połączeniu z przeciwodblaskową powłoką przetwornika radykalnie poprawia efektywność przechwytywania światła i w rezultacie gwarantuje dużą czułość, niski poziom szumów oraz szeroki zakres dynamiczny. Aparat zapewnia więc imponujący zakres czułości ISO — od 100 do 25 600 — który można rozszerzyć do ISO 50–102 400ii.

Przetwornik obrazu wykonano w technologii BSI. Jest on wyposażony w powiększone obwody oraz miedziane ścieżki sygnału. Taka konstrukcja zwiększa szybkość transmisji i zapewnia wysoką rozdzielczość rejestrowanego obrazu bez pogorszenia czułości. Dzięki temu dane z przetwornika są generowane około 3,5 razy szybciej niż w modelu α7R.

Nowy α7R II idealnie współpracuje z obiektywami Sony z serii FE (z mocowaniem typu E przeznaczonych do pełnoklatkowych matryc obrazu). Rejestracja szczegółowego obrazu fotograficznego i filmowego o niskim poziomie szumów to zasługa szybkiego procesora obrazu BIONZ X. Brak optycznego filtra dolnoprzepustowego na matrycy sprawia, że wszystkie widoki i krajobrazy są utrwalane z maksymalną możliwą rozdzielczością i wyrazistością.

Nowością w modelu α7R II jest bardzo trwała, obliczona na około 500 000 cykli pracy migawka, która w porównaniu z poprzednią wersją powoduje o połowę mniejszą wibrację. Aparat można ponadto przełączyć w tryb cichych zdjęć, umożliwiający rejestrację obrazu bez żadnych wibracji i ruchów przetwornika.

Nowa matryca zawiera umieszczony w płaszczyźnie ogniskowej, 399-polowy czujnik AF oparty na detekcji fazy, zapewniający największe na świecie pokrycie polami AF pełnoklatkowego przetwornika obrazu. Jego połączenie z 25 polami AF opartymi na detekcji kontrastu zaowocowało o 40% większą szybkością działania systemu AF niż w poprzednim modelu. W aparacie wykorzystano zaawansowany algorytm wykrywania ruchu, który wraz z systemem Fast Hybrid AF umożliwia zdjęcia seryjne w tempie 5 kl./s ze śledzeniem ostrości.

Oparte na detekcji fazy czujniki AF w płaszczyźnie ogniskowej działają dobrze również przy korzystaniu z obiektywów z mocowaniem typu A zamontowanych na adapterze mocowania LA-EA3 lub LA-EA1. Dzięki temu zalety pokrycia szerokiej strefy przez 399 czujników, dużej szybkości działania i wydajnego śledzenia ostrości dostępne są przy pracy z jeszcze szerszym wachlarzem obiektywów. Jest to pierwszy przypadek, w którym system AF aparatu bezlusterkowego gwarantuje wysoką wydajność działania z obiektywami zaprojektowanymi do użytku na lustrzankach cyfrowych.

fot. mat. prasowe

Aparat Sony α7R II - widok z góry

Aparat wyposażony jest w pierwszy na świecie pełnoklatkowy przetwornik obrazu CMOS Exmor Ri wykonany w technologii BSI


5-kierunkowy system stabilizacji obrazu zoptymalizowany do współpracy z 42,4-megapikselowym przetwornikiem obrazu


Nowy model został wyposażony w innowacyjny, 5-kierunkowy system stabilizacji obrazu, który zoptymalizowano do współpracy z matrycą o dużej rozdzielczości. Podobnie jak system wprowadzony w modelu α7 II, ten zaawansowany stabilizator obrazu koryguje podczas zdjęć różne ruchy korpusu: kątowe (pochylenia i odchylenia), typowe dla zdjęć z użyciem teleobiektywu; boczne (wzdłuż osi X i Y), zauważalne zwłaszcza przy znacznych współczynnikach powiększenia; obrotowe (przechylenie), charakterystyczne dla nagrywania filmów. Kompensacja jest na tyle skuteczna, że przy fotografowaniu można wydłużyć czas migawki nawet o 4,5 stopnia.

5-kierunkowy system stabilizacji obrazu współpracuje dodatkowo z obiektywami Sony α z optycznym stabilizatorem SteadyShot (OSS). Takie połączenie zapewnia maksymalną stabilność i wyrazistość. Co równie ważne, stabilizacja działa nawet przy pracy z obiektywami Sony α z mocowaniem typu A, które nie mają własnego systemu stabilizacji. Efekt stabilizacji można zweryfikować za pomocą funkcji podglądu na żywo na ekranie LCD lub w wizjerze OLED.
Przeczytaj także: Aparat Sony SLT-A37 Aparat Sony SLT-A37

 

1 2

następna

oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: