eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Perspektywy zatrudnienia III kw. 2015

Perspektywy zatrudnienia III kw. 2015

2015-06-10 11:25

Perspektywy zatrudnienia III kw. 2015

Co przyniesie III kwartał dla rynku pracy? © turgaygundogdu - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Pojawił się właśnie najnowszy, kwartalny raport Barometr Manpower Perspektywy Zatrudnienia. Wnioski z niego płynące są dość optymistyczne. Prognoza netto na najbliższy kwartał wynosi +4%, co w porównaniu z poprzednim kwartałem oznacza wprawdzie spadek o 3 pkt. proc., ale już w ujęciu rocznym nie ulega żadnej zmianie. Najlepsze widoki rysują się dla branż Transport/Logistyka/Komunikacja oraz Handel detaliczny i hurtowy, z kolei najgorsze - podobnie jak w poprzednim okresie badawczym - dla sektorów: Energetyka/Gazownictwo/Wodociągi oraz Kopalnie/Przemysł wydobywczy.

Przeczytaj także: Jaki rynek pracy przyniesie nowy rok?

Najświeższy, kwartalny raport Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia wskazuje, że polskich pracodawców cechuje umiarkowany optymizm, jeżeli chodzi o plany zwiększania zatrudnienia w nadchodzącym kwartale. Prognoza netto zatrudnienia dla Polski po korekcie sezonowej wynosi +4%, co oznacza, że w ujęciu kwartalnym wynik spadł o 3 punkty procentowe, a w ujęciu rocznym nie uległ zmianie. Zwiększenie całkowitego zatrudnienia planuje jedynie 13% spośród 750 przebadanych w Polsce pracodawców, 4% z nich nosi się z zamiarem redukcji etatów, a znakomita większość (78%) w najbliższych trzech miesiącach nie planuje żadnych zmian personalnych.
– Stopa bezrobocia w Polsce wciąż maleje, a obserwowana na rynku pracy sytuacja jest stabilna i umiarkowanie optymistyczna, – komentuje Iwona Janas, Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce. – Po przedwakacyjnym wzroście zapotrzebowania na pracowników możemy spodziewać się, że w III kwartale popyt na nich nieco zmaleje. Jest to jednak spowodowane sezonowością rynku pracy i nie powinno stanowić powodów do obaw. Nasz kraj jest wciąż jednym z najszybciej rozwijających się rynków, a potrzeba powiększania zespołów będzie się utrzymywać na stabilnym poziomie, dotycząc zarówno osób na stanowiskach specjalistycznych, jak i wykwalifikowanych pracowników fizycznych. To zapotrzebowanie na pracowników, w połączeniu ze zwiększającymi się trudnościami w ich pozyskaniu, wpływa na odczuwaną presję płacową. Możemy więc spodziewać się wzrostu nakładów na wynagrodzenia oraz systemy motywacji pracowniczej, choć na duże skoki przyjdzie nam jeszcze poczekać, – dodaje Iwona Janas.

W III kwartale 2015 r. w sześciu z 10 badanych sektorach prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia. Najwyższą prognozę netto zatrudnienia odnotowano dla Sektorów Transport/Logistyka/ Komunikacja, +14%, oraz Handel detaliczny i hurtowy, +11%. Wyraźny optymizm widać także w Budownictwie i Produkcji przemysłowej, gdzie uzyskany wynik wynosi +8% dla obu. Na umiarkowanie pozytywny trend wskazują prognozy uzyskane dla branż Finanse/Ubezpieczenia/Nieruchomości/Usługi oraz Instytucje sektora publicznego, odpowiednio +6% i +3%. Ujemną prognozę netto zatrudnienia odnotowano dla trzech sektorów.

Najniższy wynik uzyskano dla branż Energetyka/Gazownictwo/Wodociągi, a także Kopalnie/Przemysł wydobywczy, odpowiednio -6% i -4%. Mało optymistyczne prognozy odnotowano też dla sektorów Restauracje i hotele oraz Rolnictwo/Leśnictwo/Rybołówstwo, odpowiednio -1% i 0%.

fot. mat. prasowe

Prognoza netto zatrudnienia dla Polski w ciągu kolejnych kwartałów

Można spodziewać się, że w III kwartale popyt na pracowników nieco zmaleje. Związane jest to jednak z sezonowością rynku.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: