eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłości firm w 2014 r.

Upadłości firm w 2014 r.

2015-06-10 10:01

Upadłości firm w 2014 r.

827 upadłości przedsiębiorstw w 2014 © Jamrooferpix - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W 2014 roku sądy gospodarcze w Polsce wydały 827 orzeczeń o upadłościach firm – stanowi to 0,02% z 4,1 mln zarejestrowanych podmiotów gospodarczych. Wynik ten jest lepszy niż w latach 2013 (895 upadłości) i 2012 (899 upadłości). Niechlubnym liderem nadal pozostaje branża budowlana, jednak liczba upadłości w tym sektorze spadła z 1/3 w 2013 r. do niespełna ¼ w roku 2014 – wynika z raportu „Procesy upadłościowe przedsiębiorstw w Polsce w 2014 roku”, opracowanego na podstawie orzeczeń sądowych w Monitorze Gospodarczym i Sądowym oraz danych Głównego Urzędu Statystycznego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych i Centrum Finansowego Banku BPS.

Przeczytaj także: Upadłości firm XI 2014

Regionalny Barometr Upadłości


W ujęciu bezwzględnym najwięcej upadłości firm w 2014 roku miało miejsce w województwie mazowieckim – 143, co stanowi 17,29% wszystkich upadłości ogłoszonych w tym okresie przez sądy gospodarcze. Warto jednocześnie zwrócić uwagę, że upadłości zarejestrowane w tym regionie niemal dokładnie odzwierciedlają udział zarejestrowanych tam podmiotów gospodarki narodowej w ogólnej ich liczbie w Polsce. Dzięki tak pokazanej proporcji możemy stwierdzić, że Mazowieckie wcale nie charakteryzuje się największym natężeniem upadłości. Najlepiej to zjawisko ilustruje Regionalny Barometr Upadłości (RBU), czyli stosunek liczby upadłych przedsiębiorstw w danym województwie do ich ogólnej liczby w tym województwie. Zgodnie z tą metodologią opracowaną przez dr. Pawła Antonowicza z UG, największy poziom koncentracji procesów upadłościowych miał miejsce w województwie dolnośląskim, najmniejszy zaś odnotowano w województwie łódzkim.

Warto dodać, że w aż 10 spośród 16 województw, w porównaniu z 2013 rokiem, w 2014 roku odnotowano zmniejszenie intensyfikacji procesów upadłościowych i są wśród nich m.in. województwo dolnośląskie oraz mazowieckie.

Zdecydowaną większość upadłości, bo aż 709, prowadzono w trybie likwidacyjnym, czyli zakładającym likwidację majątku niewypłacalnych dłużników w celu zaspokojenia ich wierzycieli. W pozostałych przypadkach sądy orzekały upadłości układowe, przewidujące możliwość zawarcia układu między obiema stronami.
Ta struktura może ulec zmianie z uwagi na wejście w życie w dniu 1 stycznia 2016 r. przepisów nowej ustawy Prawo restrukturyzacyjne. Celem tego postępowania będzie uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami. Jednym z rodzajów restrukturyzacji będzie również postepowanie sanacyjne, które ma zmierzać do poprawy sytuacji ekonomicznej dłużnika i przewrócenia dłużnikowi zdolności do wykonywania zobowiązań – podsumowuje Mecenas Marcin Czugan, Dyrektor Departamentu Prawno -Legislacyjnego KPF.

Co czwarta upadłość w branży budowlanej


Prawie jedno na cztery (23,15%) przedsiębiorstwa, wobec których sądy orzekły w 2014 roku upadłość, pochodziły z sektora budowlanego. W porównaniu z rokiem 2013 oznacza to istotny spadek, jeśli weźmiemy pod uwagę, że wówczas firmy budowlane stanowiły blisko 1/3 ogółu (29,8%) upadłych firm. Przez „sektor budowlany” rozumieć należy podmioty realizujące projekty związane ze wznoszeniem budynków, przedsięwzięcia inżynierii lądowej i wodnej (drogi, tunele, mosty), a także budowę rurociągów i sieci przesyłowych.

fot. Jamrooferpix - Fotolia.com

827 upadłości przedsiębiorstw w 2014

Prawie jedno na cztery (23,15%) przedsiębiorstwa, wobec których sądy orzekły w 2014 roku upadłość, pochodziły z sektora budowlanego.


Warto zauważyć współzależności „budowlanki” z innymi branżami. Upadłości odnotowano też w przetwórstwie przemysłowym, wytwarzającym na potrzeby budownictwa – wśród nich wyroby stolarskie i tartaczne. Ściśle związane z branżą były też przedsiębiorstwa wytwarzające tworzywa sztuczne, zajmujące się produkcją betonu, cementu i gipsu. Relatywnie duży odsetek tej kategorii podmiotów produkował konstrukcje metalowe oraz ich elementy – łącznie wobec firm współpracujących, wytwarzających „surowiec” dla sektora budowlanego sądy orzekły 9,3% upadłości. Także wśród przedsiębiorstw handlowych można odnotować te prowadzące działalność w sektorze pośrednio związanym z budownictwem: hurtowa sprzedaż drewna, materiałów budowalnych i wyposażenia sanitarnego, wyrobów chemicznych czy handel złomem.

Podsumowując, firmy stricte budowlane i produkujące dla tej branży stanowiły 35,7% ogółu zarejestrowanych w 2014 upadłości przedsiębiorstw. 8,5% upadłych to podmioty, których działalność polega na przetwórstwie żywnościowym i sprzedaży żywności i napojów – w tym detalistów i hurtowników.

 

1 2

następna

oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: