eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 22/2015

Polska: wydarzenia tygodnia 22/2015

2015-05-31 18:20

Przeczytaj także: Polska: wydarzenia tygodnia 21/2015

  • Według wicepremiera ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego tempo wzrostu eksportu w 2015 roku może wynieść 5,5 proc., a sprzedaż towarów za granicę powinniśmy przekroczyć 172 mld euro. W 2014 roku eksport osiągnął wartość 163,1 mld euro. Uważa on też, że eksport z Polski będzie rósł w tempie ok. 5-6% rocznie w nadchodzących latach, a do 2030 roku jego wartość może osiągnąć poziom ponad dwukrotnie wyższy niż obecnie. Według Ministerstwa Gospodarki polski Produkt Krajowy Brutto w drugiej połowie roku może wynieść ok. 4 proc. GUS podał, że PKB w I kwartale 2015 roku wzrósł o 3,6 proc. r/r w porównaniu ze wzrostem o 3,3 proc. r/r w IV kwartale 2014 r.
  • KNF zaleciła bankom , by w tym roku nie wypłacały dywidendy, gdyż banki należy wzmocnić. Związek Banków Polskich poinformował o podpisaniu przez banki deklaracji w sprawie udzielenia wsparcia dla kredytobiorców posiadających kredyty mieszkaniowe, w tym walutowe. Przyjęte rozwiązania przewidują przeznaczenie w roku 2015 banki kwoty 800 mln zł na pomoc kredytobiorcom mieszkaniowym - przede wszystkim dla rodzin i osób uboższych oraz dla tych, którzy dotknięci zostali zdarzeniami losowymi.
  • BGK podpisze w 2016 r. w ramach programu "Inwestycje Polskie" umowy z firmami i samorządami o wartości nie mniejszej niż wynosi plan na ten rok, czyli 6 mld zł. Bank zamierza finansować innowacyjne projekty, m.in. projekty chemiczne. Aktualnie analizowanych jest ponad 200 projektów inwestycyjnych, które kandydują do sfinansowania. Celem programu "Inwestycje Polskie" jest zapewnienie finansowania dla długoterminowych i rentownych projektów infrastrukturalnych. Ich celem jest wzrost PKB oraz tworzenie nowych miejsc pracy.
  • Polska poprawiła w 2014 r. pozycję w europejskim rankingu innowacyjności KE, choć nadal jest w końcowej części stawki. W 2014 roku wzrosła też liczba polskich wynalazków zgłoszonych do Europejskiego Urzędu Patentowego. Biorąc pod uwagę 25 wskaźników dotyczących różnych obszarów innowacyjności (w tym wskaźnik związany z liczbą międzynarodowych zgłoszeń patentowych PCT), KE tworzy tzw. Summary Innovation Index (SII), a w nim Polska systematycznie spadała od 2008 roku byliśmy na 22 pozycja, a w 2013 zajęliśmy już 25 pozycję). Co prawda w 2014 byliśmy na 24 pozycji, ale jest to bardzo odległa pozycja jak na 28 krajów unijnych objętych tą klasyfikacją. Aktywność innowacyjna jest powiązana z ochroną patentową. Sytuacja naszego kraju w tym zakresie poprawia się, ale w dalszym ciągu jest niezadowalająca. To jednak spore koszty i niezbędne zabiegi organizacyjne. Możliwe jest międzynarodowe zgłoszenia wynalazków w trybie PCT (Patent Cooperation Treaty), co umożliwia ochronę ochrony w 148 krajach świata. Można też uzyskać zgłosić patenty do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO), a za pośrednictwem EPO można chronić wynalazki na terytorium prawie całej Europy (38 krajów).
  • W 2003 r. Polska zawarła umowę z amerykańskim koncernem Lockheed Marin dotyczącej zakupu 48 myśliwców F-16. Transakcji towarzyszyła umowa offsetowa o wartości 6 mld 28 mln dolarów. Podpisano protokół stwierdzający, że została ona wykonana, a podpisali go przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki i amerykańskiego koncernu. Amerykanie wywiązali się ze 140 zobowiązań. W ramach umowy zrealizowano 30 projektów w przemyśle energetycznym, lotniczym, samochodowym i obronnym. Beneficjentami umowy było 20 przedsiębiorstw, m.in.: Mesko, Opel Polska, Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2, Nitro-Chem, Grupa Lotos, Dezamet, PZL Mielec, Instytut Lotnictwa i Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych. Warto dodać, że wartość projektów związana z przekazaniem technologii wyceniono na 1,7 mld dolarów, związanych z produkcją w sektorze obronności i obsługą samolotów ma wartość 2 mld USD Poza tym ponad 800 mln USD to wartość przedsięwzięć w koncernie Polska Grupa Zbrojeniowa, a na 1,7 mln USD oszacowano wartość przedsięwzięć w firmach prywatnych.
  • Według GUS bezrobotni zarejestrowani w urzędach pracy w końcu kwietnia 2015 r. stanowili 11,2 proc. aktywnych zawodowo Polaków (w marcu wskaźnik ten wyniósł 11,7 proc., a w kwietniu 2014 r. – 13 proc.). W końcu kwietnia 2015 r. liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1 mln 782,2 tys. osób (w tym 906,9 tys. kobiet). W ogólnej liczbie bezrobotnych 86,2 proc. to osoby bez prawa do zasiłku a w tej grupie bezrobotnych 44,1 proc. to mieszkańcy wsi. Licząc m/m spadek liczby bezrobotnych odnotowano we wszystkich województwach, najbardziej znaczący w warmińsko-mazurskim, małopolskim i zachodnio-pomorskim oraz pomorskim. Najwyższą stopę bezrobocia mają województwa: warmińsko-mazurskie (18 proc.), kujawsko-pomorskie (15,1 proc.), zachodniopomorskie (15 proc.), podkarpackie (14,3 proc.), świętokrzyskie (14,1 proc.) i podlaskie (13 proc.). Najniższe bezrobocie miały województwa: wielkopolskie (7,6 proc.), śląskie (9,5 proc.) oraz małopolskie i mazowieckie (po 9,6 proc.).
  • Ubożenie młodszego pokolenia względem starszego to problem ogólnoświatowy. Według Alfreda Adamca z Polskiego Towarzystwa Doradców Finansowych młodzi prekariusze zdecydowali o wyborczym zwycięstwie Andrzeja Dudy. 30 lat temu majątki amerykańskich 60-latków do 30-latków to było 3:1. W tej chwili ta relacja wynosi 7:1.
  • "Przyszedł czas na repolonizację sektora finansowego, czyli wykorzystanie polskiego kapitału w jego konsolidacji i budowaniu wartości". Takie stanowisko zaprezentował minister skarbu Włodzimierz Karpiński. To komentarz przy okazji umowy kupna przez PZU 25 proc. akcji Alior Banku. W świetle powyższej wypowiedzi ministra należy nieco inaczej spoglądać na planowany jesienią debiut giełdowy Banku Pocztowego...

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

PONAD 50% STANOWISK PRACY NIE SPEŁNIA WYMOGÓW?

51,6% stanowisk pracy nie spełnia wymogów ergonomii. Oznacza to, że większość polskich pracodawców nie zapewnia swoim pracownikom odpowiednich warunków do pracy, narażając ich tym samym na poważne schorzenia, spadek motywacji, a co za tym idzie również straty finansowe firmy. Jakie inne alarmujące dane o pracy w polskich biurach obnażył raport Ergotest?...

Zaledwie 40% ankietowanych pracuje przy stanowisku pracy w wydzielonym miejscu z prawidłowo zachowaną – większą niż 80 cm – odległością od innych stanowisk, jednocześnie blisko co czwarty respondent (22,7%) przyznaje, że ma na swoim biurku zbyt mało miejsca na dokumenty. Swoboda ruchów i zachowanie odpowiednio ułożonej sylwetki chroni nas przed uciążliwymi schorzeniami, jednak aż 17% wszystkich uczestników badania przyznało, że nie ma wystarczającej ilości miejsca na nogi pod biurkiem. Oprócz dolegliwości związanych z kręgosłupem, do jakich może doprowadzić niedostateczna ilość miejsca na nogi, może również dochodzić do zaburzeń krążenia obwodowego, a w przypadku mężczyzn nawet do impotencji.

Jacek Świgost, Fellowes, organizator kampanii

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: