eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Globalny rynek fuzji i przejęć w I kw. 2015 r.

Globalny rynek fuzji i przejęć w I kw. 2015 r.

2015-05-22 15:39

Globalny rynek fuzji i przejęć w I kw. 2015 r.

Globalny rynek fuzji i przejęć w I kw. 2015 r. © Sergey Nivens - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Na globalnym rynku fuzji i przejęć o marazmie nie ma mowy. Jak wynika z najnowszego Indeksu M&A kancelarii Allen & Overy, w pierwszym kwartale bieżącego roku rynki cechowała bardzo duża aktywność. Nic dziwnego - utrzymujące się dość korzystne warunki gospodarcze niewątpliwie sprzyjają strategicznym przedsięwzięciom w tym zakresie.

Przeczytaj także: Fuzje i przejęcia w sektorze chemicznym będą rosnąć

Kontynuacja złożonych transakcji o charakterze transformacyjnym – pierwsze trzy miesiące bieżącego roku zaowocowały szeregiem istotnych transakcji strategicznych: w pierwszym kwartale została zawarta większa liczba megatransakcji (o wartości powyżej 5 miliardów dolarów) niż w pierwszym kwartale roku ubiegłego (18 transakcji w tym roku wobec 14 w ubiegłym roku) – stanowiły one 4% wszystkich transakcji, 12% zawartych transakcji plasuje się w przedziale wartości 3-5 miliardów dolarów.

Sektory dominujące – transakcje w sektorze telekomunikacji, mediów i technologii (TMT) dominowały pod względem wartości i wyniosły łącznie 91 miliardów dolarów. Na drugim miejscu odnotowano sektor nauk przyrodniczych (Life Sciences) o całkowitej wartości 76 miliardów dolarów. Tuż za nim uplasował się sektor konsumencki, na którym zawarto transakcje o całkowitej wartości 72 miliardów dolarów.

Wiodące regiony – większość transakcji została zawarta w Stanach Zjednoczonych i w regionie Azji i Pacyfiku (32% transakcji w każdym z tych regionów) oraz w Europie Zachodniej (24%). Brak stabilności politycznej we Wspólnocie Niepodległych Państw, jak i w Europie Środkowo-Wschodniej wpływa na stały spadek liczby zawieranych transakcji w tym regionie. Bliski Wschód i Afryka Północna oraz Afryka Subsaharyjska pozostały nieaktywne w tym samym stopniu.
“Polski rynek fuzji i przejęć charakteryzuje się obecnie postawą wyczekującą. Zauważalne ożywienie na globalnym rynku fuzji i przejęć niestety nie do końca przekłada się na wzrost transakcji na naszym rynku. Pozostajemy co prawda największym i dominującym rynkiem w Europie Środkowo – Wschodniej, jeśli chodzi o ilość oraz wielkość fuzji i przejęć, ale największe transakcje są wciąż przed nami. Najbardziej atrakcyjnie z punktu widzenia fuzji i przejęć zapowiadają się: sektor ochrony zdrowia, handel detaliczny oraz TMT. Szczególną aktywność można też zaobserwować w sektorze usług finansowych. W 2015 roku zostanie sprzedany Bank BPH, a właścicieli prawdopodobnie zmienią również Alior Bank, Raiffeisen Polbank i FM Bank PBP.” – powiedział Jacek Michalski, partner w warszawskim biurze kancelarii Allen & Overy.

fot. mat. prasowe

Globalny rynek fuzji i przejęć w I poł. 2014 r.w liczbach

Największą wartość osiągnęły transakcje przeprowadzone w sektorze TMT.


Według zawartych w raporcie danych na temat transakcji o wartości co najmniej 100 milionów dolarów, liczba zawieranych na świecie transakcji uległa w bieżącym kwartale obniżeniu (31% ilościowo oraz 49% wartościowo) w stosunku do tego samego okresu roku poprzedniego, to jednak druga połowa pierwszego kwartału odznaczyła się dużą liczbą znaczących transakcji o charakterze transformacyjnym. Powyższe wartości wskazują, że najlepsze jeszcze przed nami, jeśli chodzi o znaczące transakcje o strategicznym znaczeniu.


Połączenie wysokich rezerw gotówkowych oraz dostępności finansowania dłużnego po najniższych zanotowanych stawkach stwarza idealny klimat do podjęcia przez spółki działań mających na celu zawarcie przygotowywanych od pewnego czasu transakcji o strategicznym znaczeniu.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: