eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sektor MŚP: ocena I kw. 2015 i prognoza II kw. 2015

Sektor MŚP: ocena I kw. 2015 i prognoza II kw. 2015

2015-05-21 12:53

Sektor MŚP: ocena I kw. 2015 i prognoza II kw. 2015

Nastroje poszły w górę © Giuseppe Porzani - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

W tym kwartale poprawiły się nastroje przedsiębiorców i wskaźnik KERNA wyniósł 54,51 na minusie. To ocieplenie nastrojów oparte jest jednak głównie na oczekiwaniu lepszych wyników sprzedaży, na co bardzo liczą przedsiębiorcy - wynika z najnowszego badania Instytutu Keralla Research, który cyklicznie monitoruje firmy MŚP w Polsce.

Przeczytaj także: Sektor MŚP: ocena IV kw. 2014 i prognoza I kw. 2015

Wobec odczytu z poprzedniego kwartału aktualna wartość wskaźnika nastrojów KERNA oznacza spory wzrost - niemal 8 pkt., ale w porównaniu do nastrojów sprzed roku, drugi kwartał oceniany jest gorzej – o 9,05 pkt. mniej, niż rok temu w analogicznym okresie. Na obecnym dobrym wyniku wskaźnika KERNA zaważyły głównie: zakładana poprawa kondycji własnej firmy i spore nadzieje odnośnie poprawy makroekonomicznych warunków w kraju.

Ponad 35 proc. przedsiębiorców zakłada polepszenie sytuacji ekonomicznej swojej firmy w tym kwartale. Jest to nieznacznie więcej, niż trzy miesiące temu (28,5%).
- Należy jednak podkreślić, że tendencja wzrostowa dla prognoz pozytywnych utrzymuje się już trzeci pomiar z rzędu - mówi Izabella Młynarczyk, analityk rynku Keralla Research.
Jednocześnie pogorszenia kondycji własnej firmy spodziewa się 12 proc. przedsiębiorców, kwartał wcześniej pesymistów było 20,3 proc. To spadek o 8,3 pkt. proc.
Dobre nastroje w firmach nie korelują ze skłonnością do inwestycji. INDEX ZAIR obrazujący skalę zakupów prowadzonych przez firmy MŚP wyniósł w tym kwartale minus 72,5 pkt. i jest niższy o 8,1 pkt. wobec odczytu z poprzedniego kwartału.
– Presja na niższe ceny i tym samym niższe marże, o której informowali badani już w poprzednim odczycie spowodowały, że biznes w wielu branżach prowadzono niemal na progu rentowności, co działa hamująco na skłonność inwestycyjną - dodaje Izabella Młynarczyk, analityk rynku Keralla Research.

Należy dodać, że wobec analogicznego okresu roku 2014 INDEX ZAIR jest również słabszy (aż o 14 pkt.), co wskazuje, że przedsiębiorcy w tym kwartale będą się koncentrować bardziej na generowaniu wyższego wolumenu sprzedaży, niż podnoszeniu konkurencyjności poprzez zakupy do firmy. Co jednak istotne, spośród wszystkich wymienianych obszarów, w które inwestować planują badani, jedynie obszar zatrudnienia uzyskał lepszą wartość subindeksu, niż kwartał wcześniej (35,9 pkt. wobec poprzedniego 31,2 pkt.). Obszary pozostałe (jak np. inwestycje w kompetencje, inwestycje w maszyny i urządzenia, technologie, nieruchomości, samochody służbowe, a nawet w marketing i reklamę) mają aktualnie odczyty niższe, niż w pierwszym kwartale tego roku.

KRAJOWA GOSPODARKA W OCENIE MŚP – SŁABY PIERWSZY KWARTAŁ


W kwietniowym pomiarze odnotowano nieco więcej, firm, które pozytywnie oceniły rozwój wydarzeń w krajowej gospodarce niż kwartał wcześniej. W tym pomiarze optymistów było 13,7% - co jednak w relacji do ubiegłego roku jest mimo wszystko wynikiem gorszym. Nadal ponad jedna trzecia ankietowanych ocenia, że sytuacja gospodarcza Polski pogorszyła się, choć odsetek takich ocen nieco spadł wobec poprzedniego kwartału (obecnie 31,3%).

fot. mat. prasowe

Jak zmieniła się sytuacja gospodarcza Polski w ciągu ostatnich 3 m.?

Optymiści stanowili 13,8% ogólu, co jest wynikiem nieco gorszym od zanotowanego w analogicznym kwartale 2014.


SŁABA OCENA SYTUACJI WŁASNEJ FIRMY W MINIONYM KWARTALE


Kiepskie oceny dotyczące własnego biznesu korespondują ze słabą oceną kondycji gospodarczej kraju wyrażaną zarówno pod koniec ubiegłego roku, jak i na początku roku obecnego. Skala optymistycznych i negatywnych ocen pozostała praktycznie na identycznym poziomie, jak trzy miesiące temu - niewiele się zmieniło. Optymistów, którzy dostrzegają polepszenie sytuacji przedsiębiorstwa jest wciąż mało, bo zaledwie 15%. Z kolei odsetek ocen negatywnych również się praktycznie nie zmienił. W kwietniu 24,3% przedsiębiorców uznało, że sytuacja firmy się pogorszyła. W styczniu takich samych głosów zanotowano 24,7%.

fot. mat. prasowe

Jak zmieniła się sytuacja ekonomiczna przedsiębiorstwa w ostatnich 3 m.?

Niemal 60 procent respondentów nie zauważa zmian w sytuacji ekonomicznej firmy.



PROGNOZY KONDYCJI GOSPODARKI - POWINNO BYĆ LEPIEJ


Polepszenia sytuacji przedsiębiorcy spodziewają się natomiast w obecnym, czyli drugim kwartale. Z 19,4% do 26,8% przybyło opiniujących pozytywnie dla zmian w sytuacji gospodarczej Polski. Równolegle do 23,2% stopniał udział firm prognozujących pogorszenie. Ten kierunek oczekiwanych zmian ma związek przede wszystkim z zakładaną większą sprzedażą.

Warto zauważyć, że 41% przedsiębiorców zakłada, że sytuacja gospodarcza kraju pozostanie bez zmian w tym kwartale, co historycznie jest bardzo niskim wynikiem i może wskazywać na sporą nieprzewidywalność co do wysokości oczekiwanej sprzedaży.

fot. mat. prasowe

Jak zmieni się sytuacja gospodarcza Polski w ciągu kolejnych 3 m.?

41 procent respondentów nie oczekuje zmian sytuacji gospodarczej w naszym kraju.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: