eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 20/2015

Świat: wydarzenia tygodnia 20/2015

2015-05-17 11:02

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 26/2015

  • W dobie gospodarki umownie nazywanej "gospodarką opartą na wiedzy" na pierwszy plan wysuwa się wiedza i szkolnictwo. Pewną ilustracja w tym zakresie jest przedstawiony przez OECD ranking szkół. W nim na 76 ocenianych krajów pierwszych pięć miejsc zajmują kraje azjatyckie (Singapur, Hongkong, Korea Południowa, Japonia i Tajwan), a Polska zajęła 11 miejsce. Kolejne miejsca zajmują Finlandia, Estonia, Szwajcaria, Holandia, Kanada. Niemcy zajęły 13. miejsce, Wielka Brytania – dwudzieste. Warte podkreślenia jest to, że wyniki uczniów w USA (28. miejsce) są gorsze w porównaniu z krajami europejskimi. Miejsca rankingowe przyznawano w oparciu o wyniki testów 15-latków z matematyki i nauk ścisłych.
  • Prezydent Chin Xi Jinping omawiał z Białorusią jej udział w rozwoju koncepcji nowego szlaku jedwabnego. Po rozmowach zapowiedziano przyznanie Białorusi 7 mld USD chińskich kredytów (3 mld to kredyt preferencyjny, a 4 mld to komercyjny kredyt dla banków białoruskich na finansowanie projektów biznesowych). Białoruś jest położona w centrum Europy, a jednocześnie na trasie nowego szlaku jedwabnego, a więc projektu, Który ma połączyć Europę z Azją liniami transportowymi i energetycznymi. Chiny zamierzają wzmocnienie wsparcia finansowo-kredytowego, w tym dla małych i średnich przedsiębiorstw na Białorusi i w Chinach, co powinno sprzyjać umocnieniu więzi między regionami.
  • Rosja i Chiny zacieśniają współpracę gospodarczą. Przy okazji niedawnej wizyty chińskiego prezydenta w Moskwie zostało zawarte szereg umów gospodarczych, które mają pogłębić współpracę gospodarczą w sytuacji podczas gdy stosunki Moskwy z Zachodem są w złym stanie z powodu roli Rosji w konflikcie na wschodzie Ukrainy. W sumie podpisano ok. 40 dokumentów (umów, memorandów itp.) w różnych dziedzinach, w tym w sferze energetyki i transportu. Można dziś powiedzieć, że mimo różnic interesów w globalnej polityce i gospodarce kraje są dla siebie głównymi partnerami strategicznymi. Ostatnio kraje te podpisały umowę o utworzeniu mechanizmu, który umożliwi wielokrotnie zwiększyć kredytowanie rosyjskich firm przez chińskie banki. Oznacza to, że w ciągu trzech lat rosyjskie firmy będą mogły otrzymać z chińskich banków na różne projekty do 20 mld USD. Przywódcy obu mocarstw będą mieli możliwość kontynuacji tych rozmów, bo prezydent Chin Xi Jinping zaprosił prezydenta Putina na obchody rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej w Chinach (3 września).
  • Rosja zaprosiła Grecję do udziału w banku rozwojowym utworzonym w ubiegłym roku przez państwa z grupy BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, RPA). Nowy Bank Rozwoju (New Development Bank) został powołany do życia w lipcu ub. roku jest tworzony jako alternatywa dla Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Ma on też być nowym, istotnym elementem na międzynarodowym rynku finansowym. To także skutek rosnącej roli wschodzących gospodarek w tworzeniu globalnego PKB. Warto dodać, że na kraje BRICS przypadała większość ze światowego przyrostu PKB. Kraje BRICS zajmują razem 26 proc. powierzchni lądów Ziemi, a populacja stanowi 41 proc. jej ludności, natomiast ich gospodarki wytwarzają około jednej piątej PKB całego świata.
  • Według amerykańskiego Departamentu Pracy ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA spadły w kwietniu o 0,4 proc. m/m. Jednak po odliczeniu cen żywności i energii, indeks PPI spadł o 0,2 proc. m/m. Licząc r/r wskaźnik PPI w kwietniu spadł o 1,3 proc., a po odliczeniu cen żywności i energii wzrósł o 0,8 proc.
  • Według pekińskiego biura statystycznego produkcja przemysłowa Chin wzrosła w kwietniu o 5,9 proc. r/r. (po wzroście w marcu o 5,6 proc.). W kwietniu produkcja YTD wzrosła o 6,2 proc. r/r, po wzroście w III o 6,4 proc. Sprzedaż detaliczna w Chinach w kwietniu wzrosła o 10,0 proc. r/r. (w marcu sprzedaż wzrosła o 10,2 proc.). W kwietniu sprzedaż wzrosła r/r YTD o 10,4 proc., po wzroście w marcu o 10,6 proc.
  • Bank centralny Chin obniżył roczną stopę pożyczek o 25 pkt. bazowych do 5,1 proc. Warto tu dodać, że jest to już trzecia z kolei obniżka stóp procentowych w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Decyzja o cięciu stóp nastąpiła po serii słabych danych makro z chińskiej gospodarki. Eksport Chin spadł w kwietniu o 6,2 proc. r/r, po spadku poprzednio o 14,6 proc. Gorsze były też wyniki importu, który w kwietniu spadł o 16,1 proc r/r po spadku poprzednio o 12,3 proc. r/r.
  • Rosną ceny na światowych rynkach ropy. Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną i osiągnęły już poziom 62 USD za baryłkę. Ropa Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje osiągnęła cenę 67,40 USD za baryłkę. Rynki zwracają uwagę na spadającą produkcję ropy w USA. Analitycy zwracają uwagę na to, że gdy ceny ropy wzrosną za mocno, a to może skłonić producentów surowca do zwiększenia dostaw i większej produkcji ropy z łupków. W tym roku surowiec na NYMEX zdrożał już o 15 proc.
  • Według zestawienia przygotowanego przez Zenith Optimedia Group (ZOG) koncern Google jest liderem najnowszego globalnego rankingu największych firm, które zarabiają na reklamie i mediach. W ostatnim roku obrotowym przychody Google wyniosły 50,6 mld USD (wzrost o 16 proc. w stosunku do poprzedniej edycji rankingu). Kolejne miejsca w tym rankingu zajęły Walt Disney Co. (20,3 mld USD) i Comcast (17,8 mld USD). Do pierwszej dziesiątki wszedł Facebook, którego wpływy wzrosły r/r o 63 proc. ­ do 7 mld USD.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

TOYOTA I MAZDA PODEJMUJĄ DŁUGOFALOWĄ WSPÓŁPRACĘ

Toyota i Mazda podpisały porozumienie, zgodnie z którym podejmą długofalową współpracę w dziedzinie napędów i systemów bezpieczeństwa. Na początek Toyota udostępni partnerowi technologię wodorowych ogniw paliwowych (FCV) oraz napęd hybrydowy typu plug-in. Mazda przekaże Toyocie technologię SKYACTIV, dzięki której jej samochody są bardzo oszczędne, mimo braku turbodoładowania. Toyota prawdopodobnie wykorzysta SKYACTIV do udoskonalenia napędów hybrydowych. Jest to odpowiedź japońskich producentów na coraz bardziej restrykcyjne normy emisji spalin, narzucane przez władze po obu stronach Atlantyku...

Firmy będą współpracowały także w dziedzinie systemów bezpieczeństwa. Wygląda więc na to, że pomimo różnicy potencjałów – Toyota jest największym producentem samochodów na świecie, w Japonii zajmuje 42% rynku samochodów, podczas gdy Mazda 9,7% – obie firmy mają sobie wiele do zaoferowania.

Współpraca Toyoty i Mazdy ma już swoją historię – w 2010 roku Toyota udostępniła partnerowi technologię hybrydową, zaś w 2012 roku skorzystała z fabryki Mazdy w Meksyku do produkcji swoich samochodów kompaktowych.

Podpisując porozumienie, Akio Toyoda, prezydent Toyoty, powiedział:

„Mazda dowiodła, że zawsze patrzy w przyszłość motoryzacji, jednocześnie pozostając wierną swoim korzeniom. Potwierdzają to technologia SKYACTIV i język stylistyczny KODO. W ten sposób Mazda w praktyce realizuje wartości bliskie Toyocie, by stale tworzyć coraz lepsze samochody. Bardzo mnie cieszy, że nasze przedsiębiorstwa mogą dzielić tę samą wizję i pracować razem nad udoskonalaniem samochodów. Najwspanialsze jest to, że możemy wspólnie pokazać światu, że następne stulecie motoryzacji może być tak samo zabawne i fascynujące, jak pierwsze”.

Prezydent Mazdy, Masamichi Kogai, dodał: „Toyota okazała się niezłomna w podejmowaniu odpowiedzialnych działań na rzecz rozwiązywania globalnych problemów ochrony środowiska i rozwoju przemysłu. Darzę wielkim szacunkiem zaangażowanie Toyoty w stałe tworzenie coraz lepszych samochodów poprzez bezustanne innowacje. Mazda widzi pokrewieństwo z Toyotą jako firmą, która ceni swoje korzenie i szanuje wszystkie społeczności, w których działa. Nic dziwnego, że Toyota także spotyka się z powszechnym szacunkiem. Wierzę, że możemy wspólnie tworzyć coraz lepsze samochody, zyskać jeszcze większe uznanie dla naszych produktów w oczach klientów oraz zwiększyć możliwości produkcyjne naszego miasta, Hiroshimy, a także innych społeczności, z którymi współdziałamy”.

newsrm.tv

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: