eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Nieruchomości komercyjne w Polsce i na świecie I kw. 2015

Nieruchomości komercyjne w Polsce i na świecie I kw. 2015

2015-05-11 10:41

Nieruchomości komercyjne w Polsce i na świecie I kw. 2015

Nieruchomości komercyjne © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Na polskim rynku nieruchomości komercyjnych mamy obecnie do czynienia z dość dużym popytem. Nie jest on jednak wystarczająco silny, aby zrównoważyć nadpodaż widoczną zwłaszcza w segmencie biurowym, w konsekwencji czego dostrzegalna jest presja na obniżkę cen najmu powierzchni biurowych. Z kolei na rynku globalnym widoczny jest dość spory optymizm, którego siłą napędową jest łatwiejszy dostęp do kredytowania.

Przeczytaj także: Inwestycje w nieruchomości komercyjne 2015

POLSKA


Charakterystyka kluczowych trendów makroekonomicznych:


W minionym roku dynamika polskiego PKB sięgnęła 3,3% i był to najlepszy wynik, z jakim mieliśmy styczność od 2011 r., mimo nieco słabszej koniunktury odnotowanej jesienią. W marcu bieżącego roku Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny podjęła decyzję o obniżeniu stóp procentowych do rekordowo niskiego poziomu 1,5%, informując jednocześnie, że sykl łagodzenia polityki pieniężnej jest już kwestią zamkniętą. Siłą napędową obecnego wzrostu mają być wydatki konsumpcyjne, spadki cen energii i żywności oraz poprawa sytuacji na rynku pracy. Jako że Polska jest importerem netto surowców energetycznych, spadek cen poprawi warunki wymiany handlowej, a za tym z kolei ma iść większa aktywność polskiej gospodarki. Do dalszej budowy wzrostu PKB w ciągu roku znacząco przyczyni się zauważalny wzrost inwestycji firm w rozwój biznesu. Optymistyczne rokowania makroekonomiczne dla Polski pokrywają się z silnym zaufaniem inwestorów działających na rynku nieruchomości komercyjnych wyrażonym w badaniu RICS ‘Poland Commercial Property Monitor’ za I kwartał (Q1) 2015 r. Nieznacznie negatywny oddźwięk z rynku najmu jest wynikiem wzrostu podaży, a nie słabego popytu.

fot. mat. prasowe

Popyt i dostępność

Wzrost popytu jest widoczny w każdym segmencie rynku komercyjnego, nie jest jednak jeszcze wystarczająco wysoki, aby nadążać za wzrostem podaży powierzchni.


Rynek najmu


Badani przez RICS członkowie organizacji wskazali, że dający się zauważyć wzrost popytu w każdym segmencie rynku komercyjnego nie jest jeszcze wystarczająco wysoki i nie nadąża za wzrostem podaży powierzchni, widocznym szczególnie w segmencie biurowym. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest presja na obniżkę czynszów najsilniej zauważalna właśnie na rynku biurowym, a najmniej w segmencie nieruchomości handlowych. Potwierdza to indeks nastrojów najemców, który od pięciu ostatnich kwartałów pozostaje na tym samym poziomie i jest nieznacznie negatywny.

fot. mat. prasowe

Popyt minus podaż + czynsze

Presja na obniżkę czynszów widoczna jest szczególnie w sektorze biurowym.


„Na rynku nowoczesnych powierzchni biurowych zauważyć można cztery dominujące trendy. Po pierwsze, Polska przyciąga nowe firmy z sektora notującego wysoką dynamikę wzrostu. Przykładem jest firma KMD Poland, która wynajęła niedawno ponad 6 000 mkw. powierzchni biurowej w biurowcu Gdański Business Center w Warszawie z zamiarem przyciągnięcia największych talentów z branży IT. Po wtóre, firmy dążą do konsolidacji tak, jak Samsung (21 000 mkw.), który połączy w Warsaw Spire funkcje badawczo-rozwojowe z trzech innych lokalizacji w Warszawie czy Raiffeisen Polbank (19 500 mkw.), będący głównym najemcą budowanego właśnie Prime Corporate Center, konsolidujący się w nowej lokalizacji. Trzecim trendem, notowanym na rynku najmu, jest wybór powierzchni nowej, bardziej nowoczesnej i efektywnej niż poprzednio użytkowana. Takiego wyboru dokonała firma Deloitte (11 000 mkw.), która wybierając wieżę biurową Q22 budowaną przez Echo Investment postawiła na nowoczesne rozwiązania techniczne oraz lokalizację zapewniającą doskonałą komunikację. Wreszcie, najemcy ucząc się lepiej gospodarować wynajmowaną przestrzenią przedłużają istniejące umowy najmu i dokonują ponownej aranżacji zajmowanej powierzchni” – komentuje Łukasz Maciak MRICS Chartered Valuation Surveyor, dyrektor w Zespole Rynków Kapitałowych DTZ Polska.

Rynek inwestycyjny


Nastroje na rynku inwestycyjnym od siedmiu kwartałów utrzymują się na umiarkowanie pozytywnym poziomie, co wpływa na zwiększenie zainteresowania inwestycjami zagranicznych inwestorów. Podaż produktów inwestycyjnych przeznaczonych na sprzedaż urosła w oczach badanych tylko nieznacznie i pozostała na niezmienionym poziomie w sektorze handlowym.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: