eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 19/2015

Europa: wydarzenia tygodnia 19/2015

2015-05-10 00:55

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 18/2015

  • Według Federalnego Urzędu Statystycznego eksport Niemiec wzrósł w marcu o 1,2 proc. m/m (po uwzględnieniu dni roboczych i zmian sezonowych), wobec wzrostu miesiąc wcześniej o 1,4 proc., po korekcie. Import licząc m/m wzrósł o 2,4 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 1,3 proc., po korekcie.
  • Kraje skandynawskie to światowi liderzy w płatnościach elektronicznych. Duńskie Ministerstwo Finansów idzie dalej i proponuje zniesienie obowiązku przyjmowania przez punkty handlowe i usługowe gotówki. O tym, czy przyjmować gotówkę zadecydują sami przedsiębiorcy.
  • W Niemczech marcowa produkcja przemysłowa spadła o 0,5 proc. m/m, a licząc r/r wzrosła o 0,1 proc. (po uwzględnieniu dni roboczych).
  • Produkcja przemysłowa Węgier wzrosła w marcu o 2,6 proc. m/m, po spadku miesiąc wcześniej o 0,7 proc., oraz po uwzględnieniu zmian sezonowych i dni roboczych, po korekcie. W ujęciu r/r zanotowano wzrost produkcji przemysłowej (po uwzględnieniu dni roboczych) o 9,0 proc. wobec wzrostu o 6,0 proc. miesiąc wcześniej (po korekcie).
  • Z najnowszego badania Eurobarometru wynika, że 53 proc. Polaków jest przeciwnych przyjęciu euro, a 44 proc. jest za. W ciągu roku zwolenników wspólnej waluty przybyło tylko w Bułgarii i Czechach. Badano opinię na ten temat w krajach UE, które jeszcze nie przyjęły euro i nie zagwarantowały sobie w unijnych traktatach tzw. klauzuli opt-out, pozwalającej pozostać poza strefą euro. Badania przeprowadzono również w Szwecji, gdzie 66 proc. opowiedziało się przeciwko wejściu do strefy euro, a tylko 32 proc. było za. W krajach unijnych uzyskano następujące rezultaty: w Czechach: przeciwko 70 proc. , a za przyjęciem wspólnej waluty opowiedziało się 29 proc. ; w Rumunii: 68 proc. przy 26 proc. przeciwko; na Węgrzech 60 proc. opowiedziało się za euro, 35 proc. przeciw ; w Bułgarii wprowadzenie popiera 55 proc. badanych, a 39 proc. jest przeciw; 53 proc. Chorwatów opowiada się za przyjęciem euro, a 43 proc. jest przeciw.
  • Ministrowie odpowiedzialni za handel krajów UE poparli zaproponowaną przez KE reformę mechanizmu rozstrzygania sporów między państwem a inwestorem (ISDS), który ma się znaleźć w umowie o wolnym handlu między UE a USA (TTIP). Nowa koncepcja zaproponowana przez KE pozwala na zwiększenie przejrzystości postępowania, jeszcze większe zabezpieczenie prawa do wprowadzania regulacji, poprawę funkcjonowania trybunałów i unikanie konfliktu interesów. Konsultacje publiczne, które KE przeprowadziła wcześniej w tej sprawie, pokazały ogromną niechęć do klauzuli ISDS. Odmrożenie rozmów w tej sprawie ma nastąpić jesienią. Ministrowie wsparli nowe podejście ws. stworzenia nowoczesnego, międzynarodowego sądu arbitrażowego.
  • Nadal brak porozumienia pomiędzy Grecją a MFW. Z oficjalnego komunikatu wynika, że z powodu "poważnych rozbieżności" pomiędzy kredytodawcami Grecji, Komisją Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW), negocjacje ich przedstawicieli z Grecją uległy zahamowaniu. Dziś zbyt głębokie są różnice stanowisk, by można mówić o kompromisie. MFW jest bardziej elastyczny w kwestii restrukturyzacji greckiego długu, ale nalega na reformy rynku pracy i systemu emerytalnego. Natomiast Komisja Europejska sprzeciwia się "wszelkiej restrukturyzacji", ale jest ustępliwsza w kwestii tych surowych reform. Od kilku miesięcy trwają rozmowy pomiędzy Atenami a KE, EBC i MFW w sprawie pakietu reform, jakie Grecja ma uzgodnić i wdrożyć, aby otrzymać kolejną transzę pomocy finansowej.
  • Rosja rozpoczęła budowę Gazociągu Tureckiego. Rurociąg zostanie położony na dnie Morza Czarnego. Gazprom liczy, że dzięki tej inwestycji będzie mogła dostarczać gaz do krajów Unii Europejskiej, a już w grudniu 2016 roku nową magistralą gaz popłynie z Rosji do Turcji. Dalsza część magistrali zostanie poprowadzona do granicy z Grecją. Jak wiadomo Komisja Europejska zablokowała budowę magistrali South Streem (to gazociąg z Rosji przez Morze Czarne do Bułgarii, a następnie do unijnych krajów Europy Środkowej i południowej).
  • Według Markit Economics indeks PMI określający koniunkturę w kwietniu: w sektorze przemysłowym Francji 48,0 pkt. wobec 48,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca; w sektorze usług Niemiec; wyniósł 54,0 pkt. wobec 55,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w kwietniu 53,9 pkt. wobec 54,0 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca.
  • Według komunikatu Komisji Europejskiej handlowa część umowy stowarzyszeniowej między UE a Ukrainą będzie wdrażana od 1 stycznia 2016 roku. Wobec tej decyzji sprzeciw zgłosiła Rosja i zwróciła się do Brukseli o ponowne opóźnienie wdrażania porozumienia o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu (DCFTA) pomiędzy UE a Ukrainą. W tym miesiącu odbędzie się spotkanie na szczeblu ministrów, by znaleźć praktyczne rozwiązania. Obecnie Ukraina korzysta jednak z jednostronnego zniesienia ceł przez UE. Pod koniec maja ma się odbyć trójstronne spotkanie na szczeblu ministrów w sprawie DCFTA.
  • Produkcja przemysłowa we Francji spadła w marcu o 0,3 proc. m/m (miesiąc wcześniej wzrosła o 0,5 proc., po korekcie). W ujęciu r/r produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 1,3 proc., po wzroście o 1,2 proc. w poprzednim miesiącu, po korekcie.
  • KE obniżyła prognozę wzrostu gospodarczego dla Grecji na ten rok z 2,5 proc. PKB do 0,5 proc. przy założeniu, że Atenom uda się osiągnąć porozumienie z KE, EBC i MFW w sprawie reform i dojdzie do wypłaty kolejnej transzy pomocy finansowej dla tego kraju. Rozmowy w tej sprawie są prowadzone od początku roku. Jak dotąd Grecja nie spełnia warunków, które dyktują jej kredytodawcy, a ci przez to nie godzą się na wypłacenie pożyczek.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

POMAGAJĄCA OPTYMALIZOWAĆ PROCESY W FIRMACH SPÓŁKA OPTIBUY WZROSŁA W OSTATNICH LATACH O 400 PROC. WSZYSTKO DZIĘKI KRYZYSOWI

Polskie przedsiębiorstwa nauczyły się doceniać korzyści związane z optymalizacją zakupów. Szczególnie czasy kryzysowe sprzyjały myśleniu o systemowym obniżaniu wydatków i w ciągu ostatnich trzech lat oferująca takie rozwiązania firma OptiBuy zanotowała pięciokrotny wzrost obrotów i zatrudnienia. Cały czas szuka też nowych osób do pracy...

OptiBuy działa na polskim rynku od 10 lat i pierwszych 5 było dla niej okresem systematycznego, ale spokojnego wzrostu. Czas bardzo dynamicznego rozwoju nastąpił po kryzysie finansowym.

– Począwszy od 2009 roku, firmy na polskim rynku zaczęły dostrzegać to, że wzrosty sprzedaży są już ograniczone – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Mateusz Borowiecki, prezes zarządu OptiBuy. – Dużo więcej przedsiębiorstw niż wcześniej zaczęło przyglądać się kosztom zakupowym i sięgać po usługi doradcze, po wsparcie, po usługi outsourcingowe w obszarze zakupów, po narzędzia IT. To przyczyniło się to do znacznego wzrostu firmy w ostatnich trzech latach, to był wzrost o 400 proc. zarówno, jeśli chodzi o zespół, jak i obroty firmy.

Wraz ze wzrostem obrotów OptiBuy inwestuje w swój rozwój. Choć jak podkreśla Mateusz Borowiecki, przy tego typu działalności te inwestycje nie są spektakularne. Polegają na budowie zespołu specjalistów i dostarczaniu im nowoczesnych narzędzi do działania.

– Rozwijamy własną platformę NextBuy, która wspiera średnie i duże przedsiębiorstwa w obszarze informatyzacji zakupów, zarówno przetargi, jak i sam proces obsługi bieżącej zamówień, i to faktycznie są inwestycje. Natomiast gros naszej pracy oparte jest na ludziach, więc inwestujemy przede wszystkim w budowanie zespołu, nabieranie doświadczenia przez naszych pracowników, a więc to są takie inwestycje miękkie.

W kolejnych latach firma spodziewa się dalszych dynamicznych wzrostów. Polski rynek wsparcia zakupowego, gdyby porównać go do analogicznego rynku z Niemiec czy Francji, jest stosunkowo niewielki. Perspektywy ma jednak bardzo dobre, bowiem potrzeby zakupowe polskich firm cały czas rosną, a potencjał, właśnie z powodu dość wczesnego stadium rozwoju, jest obiecujący.

– My tak naprawdę zatrudniamy na bieżąco – informuje prezes zarządu OptiBuy. – W każdym kwartale przez ostatnie 3 lata przychodziły do nas jakieś nowe osoby, czasami kilka. Zatrudnienie rośnie z kwartału na kwartał, cały czas. Dalej poszukujemy dobrych osób, zdolnych, z doświadczeniem i bez niego. Bardziej patrzymy na predyspozycje do pracy konsultanta, która jest trudna, specyficzna i wymagająca.

Polska jest największym rynkiem dla OptiBuy. Tu firma ma najwięcej pracowników i stad pochodzi połowa przychodów całej firmy. Druga połowa to projekty zagraniczne. Największe w Niemczech oraz we Francji i Szwajcarii.

– Oprócz rynku francuskiego i niemieckiego realizujemy w tej chwili dużo projektów na rynku szwajcarskim, mamy tam własne przedstawicielstwo handlowe, które ułatwia nam kontakty z klientami z tamtych rynków – opowiada prezes Mateusz Borowiecki z OptiBuy. – Aktualnie realizujemy projekt w Austrii, mamy własne biuro w Czechach i Chinach, więc na tych rynkach również działamy. Od niedawna obsługujemy także rynek skandynawski, pierwsze projekty na tym rynku się już rozpoczęły.

Mateusz Borowiecki, prezes zarządu OptiBuy

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: