eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › 39% faktur płaconych po terminie

39% faktur płaconych po terminie

2015-04-28 10:58

39% faktur płaconych po terminie

Coraz więcej faktur płaconych jest po terminie © enolabrain - Fotolia.com

Transakcje zachodnioeuropejskich przedsiębiorstw realizowane są w głównej mierze poprzez kredyt kupiecki - w ten sposób odbywa się niemal 45 procent sprzedaży krajowej i ponad 37 procent zagranicznej). Z odroczonego terminu płatności najczęściej korzystają firmy z Grecji (65 proc.) i Danii (71 proc.). Na drugim biegunie plasują się Niemcy, Austria, Szwajcaria, Francja oraz Belgia – po około 30 proc. To niektóre z wniosków plynących z najświeższej edycji „Barometru Praktyk Płatniczych” dla Europy Zachodniej.

Przeczytaj także: Branża handlowa w długach

Barometr wskazuje również, że obecnie średnio 39,0 proc. łącznej wartości należności w segmencie B2B opłacanych jest z poślizgiem. W porównaniu z minionym rokiem oznacza to wzrost o 1,4 proc. Najwyższy odsetek opóźnień (ok. 47,0 proc.) cechuje Włochy, a najniższy - Szwecję (ok. 22,0 proc). I to właśnie te kraje odpowiedzialne są zarówno za najwyższy przeciętny wzrost, jak i spadek tego wskaźnika.

Jeżeli chodzi o odsetek faktur niezapłaconych powyżej 90 dni po terminie i kończących się procesem windykacyjnym, to dla analizowanego regionu wynosi on odpowiednio: 7,6 proc. dla faktur krajowych i 7,0 proc. dla faktur zagranicznych. Z tego, średnio 1,2 proc. należności B2B oznaczonych zostaje jako nieściągalne.

W Grecji takich należności jest prawie trzy razy więcej niż wynosi średnia dla badanego regionu (3,3 proc.). Najmniej jest ich w Niemczech i Austrii (po 0,7 proc.). Należności (krajowe i zagraniczne) w Europie Zachodniej, które są nieściągalne, pochodzą głównie z sektora budowlanego oraz trwałych dóbr konsumpcyjnych.

W przypadku sprzedaży z odroczonym terminem płatności, średni termin wymagalności proponowany kontrahentom B2B wynosi 33 dni. Najkrótszy okres zdeklarowali właściciele firm w Niemczech (22), najdłuższy w Grecji (53). Co jest jednak ważne, klienci – krajowi i zagraniczni – respondentów w Europie Zachodniej płacą zaległe faktury średnio trzy tygodnie (odpowiednio 22 dni i 20 dni) po terminie. Oznacza to, że zazwyczaj kontrahenci z sektora B2B otrzymują płatność w ciągu 56 dni (krajowe) i 52 dni (zagraniczne) od wystawienia faktury. Przekroczenie terminu płatności znajduje swoje odzwierciedlenie we wskaźniku cyklu regulowania należności (tzw. Days Sales Outstanding, DSO), który w badanym regionie utrzymuje się na poziomie 48 dni. Wskaźnik ten określa średnio po ilu dniach od momentu sprzedaży (wystawienia faktury) przedsiębiorstwo otrzymuje zapłatę.

fot. enolabrain - Fotolia.com

Coraz więcej faktur płaconych jest po terminie

Obecnie średnio 39,0 proc. łącznej wartości należności w segmencie B2B opłacanych jest z poślizgiem. W porównaniu z minionym rokiem oznacza to wzrost o 1,4 proc.


Wraz z opóźnieniem płatności rosną koszty finansowe i administracyjne związane z egzekucją należności handlowych. Większość respondentów w Europie Zachodniej uważa, że utrzymanie na odpowiednim poziomie tych wydatków będzie należeć do ich największych wyzwań w 2015 roku (ponad 24,0 proc.). Największa grupa respondentów (ok 30,0 proc. badanych) zgadzających się z tym twierdzeniem pochodzi ze Szwajcarii, Włoch, Holandii oraz Francji. Z kolei respondenci z Wielkiej Brytanii i Irlandii, jako największe wyzwanie wymienili odpowiedni przepływ środków pieniężnych.
– Respondenci „Barometru Praktyk Płatniczych” z Europy Zachodniej wyrażają większą skłonność do sprzedaży na warunkach kredytowych dla partnerów biznesowych w kraju, niż poza jego granicami. Jednak, jeśli już decydują się na sprzedaż z odroczonym terminem płatności są konsekwentni, tzn. średni okres zapłaty proponowany kontrahentom zarówno krajowym jak i zagranicznym jest taki sam i oscyluje w granicach 30 dni. Co więcej, porównując najnowsze wyniki z ubiegłorocznymi, niepokojący może wydawać się wzrost liczby faktur, które pozostają nieuregulowane w terminie. Niemniej, obserwujemy wyraźny spadek ilości zobowiązań, które pozostają nieściągalne w ogóle. – komentuje Paweł Szczepankowski, dyrektor zarządzający Atradius w Polsce, oraz dodaje – Poprawa wskaźników r/r najbardziej widoczna jest w Grecji. W przypadku oferowanego terminu płatności jest to przeciętnie o 10 dni dłużej niż rok temu. Jednym z powodów ożywienia jest na pewno niewielka poprawa koniunktury w wielu krajach. Obserwując naszych sąsiadów zza zachodniej granicy możemy zauważyć pewnego rodzaju cykliczny trend. Spodziewamy się, że jego dynamika będzie się utrzymywać.

Informacje o badaniu
Łącznie przeprowadzonych zostało niemal 3000 wywiadów w 13 krajach Europy Zachodniej (Austria, Belgia, Dania, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Niemcy, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy). Wywiady zostały przeprowadzone w 1Q 2015, metodą CATI, trwały ok 20 minut każdy. W badaniu ankietowano reprezentantów mikroprzedsiębiorstw (40,1 proc,), MŚP (50,5 proc,) i dużych przedsiębiorstw (9,4 proc.).

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: