eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Konkurencyjność przedsiębiorstw do poprawy

Konkurencyjność przedsiębiorstw do poprawy

2015-04-27 10:51

Konkurencyjność przedsiębiorstw do poprawy

Menedżerowie © ZoomTeam - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Biurokracja, korupcja, zbyt niski poziom obsługi klienta oraz zbyt mała odpowiedzialność zarządzających. To niektóre z problemów, które w skuteczny sposób hamują wzrost konkurencyjności firm reprezentujących kraje Europy Środkowo-Wschodniej - uważają obcokrajowcy, menedżerowie zatrudnieni na stanowiskach wysokiego szczebla w krajach CEE.

Przeczytaj także: Najlepsi pracodawcy wg menedżerów 2014

Powyższe opinie są rezultatem badań zrealizowanych przez instytut GfK i Central European University Business School z siedzibą w Budapeszcie na zlecenie firmy TARGET Executive Search. Jednocześnie badanie wskazało również na etos pracy lokalnych menadżerów, duże zaangażowanie ze strony pracujących pań oraz wysoki poziom umiejętności interpersonalnych. To jednak za mało - jeżeli chcemy mówić o większej konkurencyjności, to na wielu płaszczyznach pozostało jeszcze dużo do zrobienia.

Warunki prowadzenia biznesu, styl zarządzania, menadżerowie i rynek oraz transparentność i kwestie międzykulturowe – to cztery główne tematy badania przeprowadzonego niedawno w Bułgarii, Czechach, Polsce, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech wśród blisko tysiąca menadżerów wysokiego szczebla: obcokrajowców i ich lokalnych kolegów. Pod wieloma względami jest to kontynuacja podobnego projektu zrealizowanego przez firmę TARGET Executive Search w 2009 r., co pozwala na porównanie wyników oraz obserwowanie zachodzących trendów. W badaniu wzięło udział 1108 menedżerów pracujących w Europie Środkowo-Wschodniej pochodzących z ponad 50 krajów.

fot. mat. prasowe

Lokalne spółki zazwyczaj mają jasną strategię biznesową - reakcje

We wszystkich sześciu krajach obcokrajowcy zgodzili się, że spółki zazwyczaj nie kierują się jasną strategią biznesową. Czechy, Węgry i Rumunia osiągnęły nieznacznie lepsze rezultaty w 2014 niż w 2009 roku. Natomiast zdecydowanie odstaje Bułgaria, gdzie jedynie 19 proc. uczestników badania zgodziło się, że lokalne spółki posiadają klarowną wizję sposobu działania.


Ekspaci cenią sobie jakość życia w Europie Środkowo-Wschodniej, jednak ich ocena pracy tutaj jest bardziej złożona. „Świetne miejsce do życia, nie zawsze równie dobre do pracy” – skomentował jeden z przyjezdnych menadżerów. Respondenci wskazywali, że mieszkańcy regionu są na ogół towarzyscy, a nawiązanie osobistych relacji jest istotne w biznesie. Szczególnie widać to w przypadku orientacji proklienckiej, gdy zdaniem obcokrajowców ich lokalni koledzy wyżej stawiają dobre relacje z odbiorcami niż faktyczną koncentrację na ich potrzebach
w prowadzonych działaniach.

fot. mat. prasowe

Łatwo można znaleźć wykwalifikowanych menedżerów w tym kraju - reakcje

Chociaż badanie wskazało niedobór wykwalifikowanych menedżerów, których można zatrudnić we wszystkich sześciu krajach, należy zauważyć, że wyniki z 2014 roku są bardziej optymistyczne niż te z 2009. Z drugiej strony, cudzoziemcy wciąż mają duży problem ze znalezieniem menedżerów z odpowiednim doświadczeniem. To znacznie trudniejsze w Bułgarii i Słowacji, gdzie ok. 70 proc. ekspatów uważa, że zatrudnienie wyszkolonego menedżera jest prawdziwym wyzwaniem.


„Brak zdecydowanego skupienia się na klientach wydaje się jednym z głównych powodów blokujących wzrost konkurencyjności. Co ciekawe, rodzimi menadżerowie postrzegają to jako mniejszy problem, podczas gdy obcokrajowcy uważają miejscowe firmy za odstające pod tym względem” – wyjaśnia Klemens Wersonig, CEO TARGET Executive Search Group. „Gdyby udało się to zmienić, jednocześnie z obniżeniem stopnia biurokracji oraz wyeliminowaniem korupcji, przedsiębiorstwa z Europy Środkowo-Wschodniej mogłyby uzyskać kolejny impuls do rozwoju. Miałyby szansę na odzyskanie impetu, jakiego nabrały po zmianie ustroju oraz po wstąpieniu do Unii Europejskiej, a który, jak się wydaje, straciły po kryzysie ekonomicznym w 2009 r.” – dodał Klemens Wersonig.

fot. mat. prasowe

Możemy rekrutować lepszych menedżerów, jeżeli zapłacimy im więcej - reakcje

Wysokość wynagrodzeń ogranicza rozwój przedsiębiorstw. W Bułgarii, Czechach, Rumunii i na Słowacji w 2009 roku więcej ekspatów uważało, że mogliby rekrutować lepszych menedżerów, jeżeli oferowaliby kandydatom lepsze wynagrodzenie, na Węgrzech i w Polsce opinie w tym zakresie utrzymały się na tym samym poziomie.


Chociaż mało kto popiera twierdzenie, że biznes i handel są w tych krajach mocno zorientowane na klienta (pogląd taki jest wśród najrzadziej wyrażanych w całym badaniu), przyjazne stosunki z odbiorcami są postrzegane jako kluczowy element sukcesu. Relacje międzyludzkie są ważne również wewnątrz firm, gdzie „otwarta wymiana poglądów jest często utrudniona, bowiem komentarze są odbierane personalnie”.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: