eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieProgramy › Utrata danych z SQL: winni głównie użytkownicy

Utrata danych z SQL: winni głównie użytkownicy

2015-04-26 00:23

Utrata danych z SQL: winni głównie użytkownicy

Liczba miesięcznych procesów przywracania danych © fot. mat. prasowe

Z najnowszego badania Kroll Ontrack wynika, że prawie 90 procent przypadków utraty danych z Microsoft SQL Server to efekt błędów użytkowników. Najczęstsze z nich to: przypadkowe skasowanie informacji, błąd programisty czy też przypadkowe nadpisanie rekordów. Przywracanie danych z SQL mocno obciąża czasowo administratorów, ale rozwiązania takie jak Ontrack PowerControls pozwalają na skrócenie tego procesu, także w przypadku skompresowanych kopii migawkowych – podkreślają eksperci.

Przeczytaj także: Kroll Ontrack: odzyskiwanie danych w 2014

Zdecydowana większość, bo aż 87 procent procesów przywracania danych z Microsoft SQL Server przeprowadzanych jest z powodu błędów ludzkich. W rezultacie administratorzy baz danych spędzają dodatkowe godziny pracy, odzyskując informacje. Niezależnie od tego, czy sytuacja wynika z nieplanowanego usunięcia danych (35 procent przypadków), błędów programistycznych (28 procent), błędnego nadpisania rekordów (24 procent) czy awarii systemu (13 procent), w trakcie przywracania baz danych SQL administratorzy nie mogą wywiązywać się ze swoich codziennych, kluczowych obowiązków.

Badani przyznawali, że otrzymują niemal dwukrotnie więcej próśb o przywrócenie danych ze środowisk programistycznych i testowych, niż ze środowisk produkcyjnych. Wynika to m.in. z naturalnej tendencji programistów do testowania nowych rozwiązań. Miesięcznie ankietowani przeprowadzali najczęściej od jednego do pięciu procesów przywracania danych ze środowisk programistycznych i testowych (50 procent odpowiedzi). Prawie 20 procent badanych przyznało, że trafia do nich od sześciu do dziesięciu próśb, a 15 procent zajmuje się ponad dziesięcioma przypadkami. Rezultaty ubiegłorocznego badania Kroll Ontrack pokazują z kolei, że standardowe przywracanie tabel SQL z kopii zapasowych lub z poziomu kopii migawkowych zajmuje ponad godzinę. W obliczu tych danych, jeszcze bardziej widoczna staje się potrzeba wydajnej technologii, pozwalającej na sprawne odzyskanie informacji i zaoszczędzenie czasu oraz środków przeznaczanych na takie procesy.
– Nie ma wątpliwości, że dane przechowywane za pośrednictwem Microsoft SQL Server są istotne dla funkcjonowania przedsiębiorstw. Każde zakłócenie ich działania może być kosztowne dla organizacji i wiąże się
z dużym naciskiem na administratorów baz danych, odpowiedzialnych za szybkie przywrócenie informacji. Ontrack PowerControls dla SQL daje im możliwość przywrócenia pojedynczych tabel z kopii zapasowych oraz kopii migawkowych najpopularniejszego systemu zarządzania bazami danych w ciągu kilku chwil, bez potrzeby przywracania całej bazy danych – mówi Paweł Odor, główny specjalista polskiego oddziału Kroll Ontrack.

Najnowsza wersja oprogramowania Kroll Ontrack, przeznaczonego dla administratorów – Ontrack PowerControls dla SQL 8.1, wzbogacona została o możliwość obsługi skompresowanych kopii migawkowych Microsoft SQL Server. Umożliwia ona administratorom uruchamianie i przywracanie tabel z tych środowisk oraz uzupełnia dotychczasowe funkcjonalności: obsługi natywnych kopii zapasowych i kopii migawkowych.

fot. mat. prasowe

Liczba miesięcznych procesów przywracania danych

Badani przyznawali, że otrzymują niemal dwukrotnie więcej próśb o przywrócenie danych ze środowisk programistycznych i testowych, niż ze środowisk produkcyjnych.


– Skompresowane kopie migawkowe są dostępne począwszy od wersji SQL Server 2008 R2 i korzysta z nich większość użytkowników. Umożliwiają zmniejszenie przestrzeni potrzebnej do przechowywania danych. Są popularne także dlatego, że pozwalają na szybsze wykonywanie backupu i skrócenie czasu potrzebnego do przywracania danych – mówi Sascha Lorenz, Microsoft MVP.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: