eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Najlepsi studenci na renomowane zagraniczne uczelnie. Zapłaci państwo

Najlepsi studenci na renomowane zagraniczne uczelnie. Zapłaci państwo

2015-04-22 21:51

Najlepsi studenci na renomowane zagraniczne uczelnie. Zapłaci państwo

Państwo zapłaci za studia najzdolniejszych na renomowanych uczelniach © WavebreakMediaMicro - Fotolia.com

Najlepszym polskim studentom państwo sfinansuje studia na prestiżowych zagranicznych uczelniach - przewiduje rządowy projekt nowelizacji Prawa o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, którym zajmuje się Sejm. Nowelizacja tworzy podstawy realizacji programu rządowego, zapewniającego wybitnym polskim studentom sfinansowanie z budżetu państwa studiów magisterskich na najlepszych uczelniach na świecie.

Przeczytaj także: Praca zawodowa da tytuł magistra?

Rządowy program, finansowany przez państwo, będzie adresowany do studentów mających wybitne osiągnięcia naukowe, dla których jedyną przeszkodą w zdobywaniu wiedzy i doświadczenia międzynarodowego jest sytuacja materialna.

Będą mogli z niego skorzystać studenci, którzy ukończyli trzeci rok jednolitych studiów magisterskich i absolwenci studiów pierwszego stopnia (posiadający licencjat). Osoba, która podejmie studia za granicą, może otrzymać z programu fundusze na pokrycie kosztów rekrutacji, czesnego, zakwaterowania, utrzymania, przejazdów i ubezpieczeń. Pomoc będzie zwolniona z podatku PIT.

Pomoc za pięć lat pracy w kraju

Uczestnik programu nie będzie musiał zwracać udzielonego mu wsparcia, jeśli w ciągu 10 lat od ukończenia studiów na zagranicznej uczelni będzie przez 5 lat odprowadzać w Polsce składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Zwolnione ze zwrotu pieniędzy będą także osoby, które ukończą studia doktoranckie w kraju. Pomoc finansową udzieloną w ramach programu trzeba będzie zwrócić, gdy np. studia nie zostaną ukończone z przyczyn leżących po stronie uczestnika albo z powodu braku postępów w nauce.

Całkowity koszt: jedna trzecia miliarda

Program ruszy od roku akademickiego 2016/2017. Będzie mogło z niego skorzystać ok. 100 studentów rocznie. W 2016 r. budżet państwa przeznaczy na ten cel 18,5 mln złotych, a planowana kwota dofinansowania na cały 10-letni program do 2025 r. to 336 mln zł.

Program będzie niezależny od innych propozycji dla studentów chcących studiować za granicą: Programu Stypendialnego dla Młodych Naukowców, Programu Stypendialnego Polskiego Komitetu ds. UNESCO czy Erasmusa.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: