eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polski rynek pracy oczami studentów

Polski rynek pracy oczami studentów

2015-04-21 10:29

Polski rynek pracy oczami studentów

Studenci © Igor Mojzes - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Co czwarty polski student uważa, że najlepszym miejscem pracy jest zagraniczna korporacja. Dla 59 procent godne zarobki na początku kariery to 2000-3000 złotych brutto. Aż 2/3 polskich żaków nie chciałoby być zatrudnionych w oparciu o umowę śmieciową, ponieważ od pracodawcy oczekują zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę. To niektóre z wniosków wypływających z ankiety, którą w środowisku studenckim przeprowadził Magazyn Akademicki „Koncept”.

Przeczytaj także: Studia wyższe nie przygotowują do pracy

Jak polski student wyobraża sobie swoją sytuację na rynku pracy po ukończeniu studiów? Jaki kierunek studiów da mu największe szanse na znalezienie dobrej pracy? W jaki sposób planuje jej szukać i co może okazać się w tym najbardziej pomocne? Na te i inne pytania starali się odpowiedzieć autorzy raportu powstałego w oparciu o ankietę przez Fundację Inicjatyw Młodzieżowych – wydawcę magazynu Koncept.

fot. mat. prasowe

Najlepszy pracodawca w Polsce to:

Co czwarty polski student uważa, że najlepszym pracodawcą jest zagraniczna korporacja.


Jak już wspomniano we wstępie, według ankietowanych najlepszym pracodawcą w Polsce są zagraniczne korporacje, uważa tak prawie co czwarty badany (24,7 proc.), na drugim miejscu jako najlepsze rozwiązanie wskazano własną działalność gospodarczą (22,2 proc.), na miejscu trzecim sektor małych i średnich przedsiębiorstw (11,8 proc.). Najmniej ceniona jest administracja samorządowa (1,7 proc.) oraz korporacja polska (5,6 proc).

fot. mat. prasowe

Godna pensja

Dla 59% respondentów godna pensja w pierwszej pracy zawiera się w przedziale 2000-3000 złotych brutto.

fot. mat. prasowe

Jak studia przygotowują do pierwszej pracy?

Ponad połowa respondentów uważa, że studia średnio przygotowują do pracy.


Ankieta ukazuje, że oczekiwania studentów, jeśli chodzi o warunki pracy zarówno finansowe, jak i prawne, przy pierwszym zatrudnieniu są wysokie. Jednak na pytanie, jak studia przygotowują do przyszłej pracy, połowa z nich odpowiedziała, że średnio. Dobrą opinię na ten temat miało 30,5 proc. ankietowanych, a bardzo dobrą zaledwie 9,1 proc. Czynnikiem decydującym, jeśli chodzi o zwiększenie kompetencji zawodowych i szans na zatrudnienie, mogą więc być odbyte staże i praktyki zawodowe. Aż 84 proc. studentów twierdzi, że ich realizacja pomoże im w znalezieniu pracy.
– Studenci oczekują, że kiedy już zdobędą wyższe wykształcenie, ich sytuacja na rynku pracy ulegnie poprawie, a tym, którzy dopiero zaczynają, zapewni start z uprzywilejowanej pozycji. Niestety pracodawcy kładą obecnie duży nacisk nie tyle na wykształcenie, co na doświadczenie przyszłego pracownika, unikając w ten sposób długiego procesu wdrażania w środowisko pracy. Dlatego tak ważnym etapem w zdobyciu wymarzonej posady jest odbywanie staży i praktyk zawodowych wybieranych z coraz większą starannością i zaangażowaniem – mówi Mariusz Chłopik, Prezes Zarządu Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych.

fot. mat. prasowe

Czy pracowałeś, pracujesz lub zamierzasz podjąć pracę podczas studiów?

Niemal 2/3 respondentów podejmowało w czasie studiów pracę zarobkową.


Z przeprowadzonej ankiety wynika, że większość studentów podjęła pracę zarobkową już na etapie studiów (62 proc.). Szukali jej głównie poprzez serwisy ogłoszeniowe (32 proc.), bezpośrednio u pracodawców (24 proc.) oraz z pomocą znajomych (20 proc.). Natomiast ponad połowa odpowiedziała przecząco na pytanie, czy zamierzają korzystać z pomocy Urzędu Pracy w procesie poszukiwania zatrudnienia po zakończeniu studiów.

Różnorodność kierunków w szkolnictwie wyższym na terenie Polski jest ogromna, ale jak ukończenie poszczególnych kierunków przekłada się na skuteczność w znalezieniu pracy w zawodzie? Połowa respondentów ma nadzieję związać swoją przyszłą karierę zawodową z obecnym kierunkiem edukacji. 49,9 proc. ankietowanych studentów uważa, że najłatwiej znaleźć pracę po studiach informatycznych (w tym IT), a także po medycynie (11,8 proc.).

Według ankiety Magazynu Akademickiego Koncept studenci zakładają, że nie będę musieli szukać pracy dłużej niż 6 miesięcy (do 2 miesięcy - 28%, do 6 miesięcy - 24%), przy czym 30 proc. ma nadzieję na znalezienie jej w pierwszych dwóch miesiącach od ukończenia studiów. Co trzeci ankietowany planuje wyjechać za granicę w poszukiwaniu pracy, a 47% nie wie, czy zdecyduje się na taki krok.

Informacje o badaniu
Ankieta została przeprowadzona w marcu br. na terenie dużych ośrodków akademickich trzech polskich miast Warszawy, Wrocławia i Krakowa. Pośród ankietowanych znaleźli się studenci następujących uczelni: Politechniki Warszawskiej, AGH, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Politechniki Wrocławskiej. W ankiecie wzięło udział 517 osób.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: