eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2015: niższe ceny w Grecos oraz Sun & Fun

Wakacje 2015: niższe ceny w Grecos oraz Sun & Fun

2015-04-08 16:08

Wakacje 2015: niższe ceny w Grecos oraz Sun & Fun

Wakacje © Rawpixel - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

TravelDATA, spółka gromadząca dane z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej, przedstawiła kolejną już analizę cen wyjazdów, które będą miały miejsce w tegorocznym sezonie letnim. Badaniem objęto pierwszy tydzień sierpnia, a więc okres, w którym wyjeżdżamy najczęściej. Najświeższe statystyki pokazują m.in., że na niższe ceny niż przed rokiem można liczyć jedynie w Grecos oraz Sun & Fun. Obniżki są jednak zaledwie kosmetyczne.
W zestawieniach Analizy wykorzystano też rezultaty najnowszego projektu TravelDATA: „Ranking Destynacji” polegającego na klasyfikacji destynacji pod względem ich atrakcyjności dla turystów oraz na klasyfikacji sprzedawanych do nich pakietów turystycznych (w wybranych 12 terminach) pod względem opłacalności, czyli relacji użyteczności do ceny dla ich nabywców.

Wynikiem porównań użyteczności i cen jest punktacja od 0 do 10, która w przybliżeniu oddaje opłacalność pakietu na dany kierunek oraz w danym terminie wyjazdu z punktu widzenia przeciętnego turysty. Punktacje te dla wyjazdów w okresie szczytu wakacji letnich, dla destynacji i dla najatrakcyjniejszych z tego punktu widzenia touroperatorów zawierają tabele zawarte w prezentacji.

fot. mat. prasowe

Które destynacje są najbardziej atrakcyjne w sierpniu LATO 2015 ?

Nie biorąc pod uwagę cen proponowanych przez biura podróży, najbardziej atrakcyjnymi destynacjami są Gran Canaria, Bułgaria oraz Turcja Kontynentalna.


Ważne wydarzenia dla turystyki wyjazdowej


Bez specjalnego zainteresowania branży i mediów przeszło wydarzenie, które jeszcze niedawno wzbudziłoby sporo emocji. Być może stało się to z powodu bliskiego zbiegu jego terminu z zamachem w muzeum Bardo w Tunisie, w którym wśród ofiar znaleźli się Polacy skutkiem czego przyćmił on na kilka dni niemal wszystkie inne informacje. Tym wydarzeniem była informacja o warunkowej sprzedaży łącznie 60% akcji biura Alfy Star przez głównych dotychczasowych jej właścicieli, czyli rodzeństwo Izabelę i Sylwestra Strzylaków (po 30% akcji) spółce pod firmą Lawson International Investments limited. Jest ona podmiotem powiązanym z największą egipską firmą turystyczną Travco Group należącą do znanego egipskiego biznesmena Hameda El Chiaty. Transakcje te wejdą w życie pod warunkiem wyrażenia przez właściwy organ, czyli UOKiK lub Komisję Europejską, zgody na koncentrację przedsiębiorców w rozumieniu Ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.


Innym wydarzeniem, które w zasadzie przeszło również bez komentarzy był zaskakujący raport PZOT, który ukazał się po tygodniowej przerwie. Dane w nich zawarte oznaczają w istocie korektę dotychczasowych informacji przekazywanych w raportach PZOT oraz przyznanie, że w turystyce czarterowej wcale nie mamy do czynienia ze spadkami sprzedaży tylko ze wzrostami. Na fakt ten od wielu miesięcy do znudzenia wskazywała TravelDATA. Niestety skala poprawienia danych przez PZOT nadal nie odzwierciedla rzeczywistości rynkowej w tym zakresie, ta bowiem jest znacznie lepsza, co znajdzie niebawem potwierdzenie w oficjalnych danych.

fot. mat. prasowe

Największe zmiany średnich cen imprez turystycznych vs poprzednia analiza

Największe zmiany średnich cen miały miejsce w przypadku Korfu, Maroka i Bułgarii.


Na oba powyższe wydarzenia zwrócił uwagę tandem portal Rzeczpospolitej Turystyka.rp.pl i TravelDATA, co tylko potwierdza fakt uważnego monitoringu przez nie wydarzeń na rynku turystycznym: (czytaj: Egipcjanie przejęli kontrolę nad Alfa Star: http://www.rp.pl/artykul/706099,1191146-Egipcjanie-przejeli-kontrole-nad-Alfa-Star.html oraz PZOT: Tunezja, Egipt, Maroko w dół: http://www.rp.pl/artykul/705167,1190462-PZOT--Tunezja--Egipt--Maroko-w-dol.html - rozdział: Spada, czyli rośnie).

Istotne kwestie z zakresu cen turystycznych imprez


1) W tygodniu na przełomie marca i kwietnia w porównaniu do poprzedniego tygodnia ceny imprez szczytu sezonu lato 2015 ponownie odwróciły trend i wzrosły o 16 złotych (poprzednio spadły też o 16 złotych). Największe zwyżki średnich cen wystąpiły na wyspach Majorka, Kos i Teneryfa - i wyniosły odpowiednio 78, 68 i 59 złotych, a istotniejsze z nich odnotowano na Chalkidiki, Fuerteventurze i Cyprze - o 225, 69 i 18 złotych.

 

1 2 3

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: