eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport II 2015

Przetargi - raport II 2015

2015-03-27 13:18

Przetargi - raport II 2015

Wczesna wiosna na budowach © stillkost - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W lutym 2015 roku ogłoszono w Biuletynie Zamówień Publicznych 8 tys. 419 postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, o ponad 24 proc. więcej niż miesiąc wcześniej, i o niemal 35 procent mniej niż rok wcześniej, w lutym 2014 roku – wynika z opracowania wykonanego przez serwis eGospodarka.pl. Wzrost w relacji miesięcznej, to – pomimo formalnie mniejszej ilości dni roboczych w lutym – zasługa kalendarza. Styczeń bowiem nie sprzyjał ogłaszaniu przetargów z jednej strony ze względu na początek roku, z drugiej zaś – na długi weekend na samym początku miesiąca. Spadek w relacji rocznej to nadal wynik pierwszej z ubiegłorocznych nowelizacja Prawa Zamówień Publicznych.

Przeczytaj także: Przetargi - raport I 2015

Według danych opracowanych przez serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl, w lutym 2015 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych opublikowano 8 tys. 419 ogłoszeń o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, o 4 tys. 494 mniej niż w analogicznym miesiącu roku ubiegłego, co przekłada się na spadek w wysokości 34,80 procent. Spadek liczby ogłaszanych postępowań zanotowano we wszystkich analizowanych kategoriach, czyli dostawach usług (o 41,60 proc.), dostawach towarów (o 36,40 procent) oraz zamówieniach na prace remontowo-budowlane (spadek w relacji rocznej o 22,78 procent). Spadki te nie wynikają bynajmniej z załamania systemu zamówień publicznych, są tylko wynikiem pierwszej z zeszłorocznych nowelizacji Prawa Zamówień Publicznych, która podwyższyła progi obowiązkowego stosowania reguł PZP w realizowaniu przetargów oraz zwolniła z jego rygorów niektóre rodzaje zamówień. Efekt ten zniknie dopiero w kwietniu, w pierwszą pełną rocznicę obowiązywania wspomnianej nowelizacji, wyniki rok do roku staną się wówczas w pełni porównywalne.

Znacznie lepiej prezentuje się zestawienie miesiąc do miesiąca. W drugim miesiącu bieżącego roku liczba ogłaszanych postępowań przetargowych wzrosła w relacji miesięcznej (względem stycznia 2015 roku) o 24,25 procent. Wzrosty wystąpiły we wszystkich trzech notowanych kategoriach: w zamówieniach na dostawy usług (o 13,97 procent), na prace remontowo-budowlane (wzrost mdm o 66,00 procent) oraz na dostawy towarów (przyrost w ciągu miesiąca o 10,17 proc.).

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Liczba ogłoszeń w poszczególnych kategoriach oraz łącznie w wybranych latach

Wzrosty wystąpiły we wszystkich trzech notowanych kategoriach: w zamówieniach na dostawy usług (o 13,97 procent), na prace remontowo-budowlane (wzrost mdm o 66,00 procent) oraz na dostawy towarów (przyrost w ciągu miesiąca o 10,17 proc.).


W lutym 2015 roku względny miesięczny przyrost liczby przetargów na roboty budowlane jest na poziomie minimalnie wyższym od wieloletniej średniej. Pomimo, że luty był jeszcze miesiącem zimowym, znaczny przyrost liczby postępowań przetargowych na prace budowlane wskazuje na wcześniejszy niż zwykle start sezonu budowlanego. Wzrost w relacji miesięcznej liczby postępowań w pozostałych dwóch kategoriach (dostawy usług oraz dostawy towarów) wynika po części z kalendarza. Początek stycznia jest bowiem swego rodzaju okresem „martwym”, bowiem często bywa pierwszym „długim weekendem” w roku. Nie inaczej było i na początku roku 2015.

fot. mat. prasowe

Podstawowe kategorie postępowań przetargowych, w tys., luty, lata 2009-2015

W lutym 2015 roku względny miesięczny przyrost liczby przetargów na roboty budowlane jest na poziomie minimalnie wyższym od wieloletniej średniej.


Gospodarka w lepszej formie. Rynek pracy w dobrej kondycji


Dane płynące z gospodarki wskazują, że zaczyna ona przyspieszać. Utrzymuje się dobra sytuacja na rynku pracy. Jak podał Główny Urząd Statystyczny, pod koniec lutego stopa bezrobocia wynosiła 12,0 procent, tyle samo co miesiąc wcześniej, w styczniu 2015 roku i niemal 2 pkt proc. mniej niż rok wcześniej. Liczba bezrobotnych w ciągu roku spadła o ok. 336 tys. osób. Znacząco przybywa ofert pracy. Pod koniec lutego urzędy pracy dysponowały ofertami pracy dla 57,8 tys. osób, podczas gdy przed miesiącem było 48,4 tys., a przed rokiem 56,2 tys.

Rośnie produkcja przemysłowa. W lutym 2015 roku produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 4,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Produkcja sprzedana przemysłu była w lutym 2015 roku o 4,9 proc. wyższa niż przed rokiem i o 1,3 procent wyższa niż miesiąc wcześniej, w styczniu 2015 r. W ciągu roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 24 spośród 34 uwzględnianych przez GUS działów przemysłu. Największe wzrosty GUS zanotował w produkcji wyrobów farmaceutycznych, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, maszyn i urządzeń oraz mebli. Spadła za to produkcja w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego, w produkcji napojów, w sektorze energetycznym oraz w produkcji odzieży. W produkcji budowlano-montażowej odnotowano w relacji rocznej spadek o 0,3 procent.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: