eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Centra handlowe wracają do dużych miast

Centra handlowe wracają do dużych miast

2015-03-25 14:28

Centra handlowe wracają do dużych miast

Centrum handlowe © .shock - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jak czytamy w najnowszym raporcie Savills "Market in Minutes Poland Retail Market March 2015", zainteresowanie deweloperów zajmujących się obiektami handlowymi ponownie skupi się na największych miastach (powyżej 300 tys. mieszkańców), gdzie obecnie zlokalizowane jest niemal 50 procent powstającej powierzchni handlowej.

Przeczytaj także: Polski rynek nieruchomości handlowych 2014-2015

Autorzy raportu podkreślają pozytywne wskaźniki gospodarcze, jakie prognozowane są dla Polski na nadchodzące lata, jednocześnie jednak wskazują, że tempo wzrostu sprzedaży detalicznej (3,5% w 2015) będzie mniej dynamiczne niż podaż powierzchni handlowej (5,5% w 2015). W efekcie może doprowadzić to do wzrostu średniego współczynnika pustostanów, spadku obrotów oraz odwiedzalności. Te problemy w największej mierze dotyczyć będą starszych i gorzej zarządzanych obiektów. W najlepszych i najpopularniejszych z nich efekt ten będzie albo znikomy albo nawet nie wystąpi.

fot. .shock - Fotolia.com

Centrum handlowe

Zainteresowanie deweloperów zajmujących się obiektami handlowymi ponownie skupi się na największych miastach (powyżej 300 tys. mieszkańców).


Według danych Savills, większość nowych marek, które pojawiły się w Polsce w 2014 roku, wynajmuje powierzchnie rzędu 100 – 200 m kw. i najchętniej wybiera stolicę kraju (Neo, Undiz, Kiko Milano, Twin-Set i inni), a tylko nieliczne pojawiają się w pierwszej kolejności w innych lokalizacjach (Sinequanone i Eye-Sport w Olsztynie oraz Leopark w Krakowie). Liczba nowych najemców wynajmujących powierzchnie powyżej 1000 m kw. jest bardzo ograniczona.

Jarosław Tutaj, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Handlowych Savills, potwierdza:
“Najlepsze warszawskie centra handlowe są numerem jeden na liście lokalizacji, w których marki handlowe chcą otwierać swoje pierwsze sklepy w Polsce. Ze względu na dość ograniczoną listę nowych obiektów planowanych w największych miastach oraz 100% komercjalizację istniejących centrów, niektóre marki mogą mieć problemy z znalezieniem lokalizacji spełniających ich wymagania”.

Eksperci Savills prognozują dalszy wzrost podaży obiektów handlowych typu pasaży handlowych i niewielkich obiektów dedykowanych codziennym zakupom, ale wskazują również na rosnącą aktywność deweloperów w segmencie projektów o mieszanych funkcjach, które realizowane są zarówno w stolicy (np. Norblin i Royal Wilanów budowane przez Capital Park, Koneser realizowany przez BBI Development, Hala Koszyki budowana przez Griffin Real Estate oraz Bohema planowana przez Okam), jak i (na mniejszą skalę) w innych miastach (np. Browar Lubicz w Krakowie i Ovo we Wrocławiu).

fot. mat. prasowe

PKB: Polska vs Europa

Prognozy Oxford Economics wskazują, że do 2020 roku polski PKB będzie oscylował wokół 3 procent.


Wolumen transakcji inwestycyjnych w sektorze nieruchomości handlowych wyniósł jedynie 566 mln EUR, ale jednocześnie eksperci Savills prognozują jego dwukrotny wzrost w 2015 roku. Stopy kapitalizacji za najlepsze centra handlowe w Polsce były stabilne w 2014 roku, wynosząc 5,75% w Warszawie, 6,00% w największych miastach regionalnych oraz 7,25-7,50% w mniejszych miastach. Pomimo tego, eksperci firmy spodziewają się niewielkiej obniżki stóp kapitalizacji w najbliższych 12 miesiącach.


Przeczytaj także: Rynek handlowy z potencjałem Rynek handlowy z potencjałem

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: