eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Nie samą rekrutacją żyje rekruter

Nie samą rekrutacją żyje rekruter

2015-03-25 12:29

Nie samą rekrutacją żyje rekruter

Nie samą rekrutacją żyje rekruter © Jakub Jirsák - Fotolia.com

Rekruter to już nie tylko specjalista odpowiadający za zarządzanie kadrami. W ostatnich latach zakres jego obowiązków dość znacznie ewoluował. I choć ciągle 75 procent przedstawicieli tej profesji deklaruje, że najwięcej czasu spędza nad prowadzeniem spraw związanych z rekrutacją kadr, to już 50 procent przyznaje, że zajmuje się również strategicznym wspieraniem firmy. Trzecie miejsce wśród kluczowych zadań rekrutera zajmuje raportowanie. To najważniejsze wnioski wypływające ze zrealizowanego przez eRecruiter badania „Raportowanie w HR”.
W dzisiejszych czasach kadrze zarządzającej szczególnie zależy na angażowaniu pracowników, podnoszeniu ich efektywności oraz optymalizacji pracy. Osiągnięcie zadowalających wyników na tym polu możliwe jest dzięki współpracy w ramach wewnętrznych struktur firmy, a nie rywalizacji. Nie inaczej jest w przypadku działów HR
Obecnie rekruterzy to już nie tylko wykwalifikowani specjaliści w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi, ale także osoby, które rozumieją działalność firmy, którą reprezentują, i wspierają ją w realizacji strategii biznesowej – mówi Marcin Sieńczyk, Business Development Director w eRecruiter.

Nie samą rekrutacją żyje rekruter


Aż 72% rekruterów najwięcej czasu zawodowego poświęca na prowadzenie procesów rekrutacyjnych – od etapu ogłoszenia do zatrudnienia kandydata. Drugim, najbardziej czasochłonnym zajęciem wskazanym przez przedstawicieli działów HR, jest współpraca z biznesem (44%). Na trzecim miejscu znalazło się raportowanie (19%).

Przygotowywanie raportów stanowi obowiązek specjalistów ds. HR w 65% zapytanych przez eRecruiter firm. Służą one przede wszystkim bieżącej analizie wewnętrznej prowadzonych działań rekrutacyjnych (77%), są prezentowane przed Zarządem (67%) oraz przedstawiają status projektów osobom, które je zleciły (64%). Różny jest też przedmiot raportu. 8 na 10 rekruterów raportuje status prowadzonych procesów, 66% specjalistów ds. HR przedstawia liczbę kandydatów przypadających na poszczególne rekrutacje, a nieco ponad połowa respondentów podsumowuje efektywność źródeł pozyskiwania kandydatów (51%).

fot. Jakub Jirsák - Fotolia.com

Nie samą rekrutacją żyje rekruter

Drugim, najbardziej czasochłonnym zajęciem wskazanym przez przedstawicieli działów HR, jest współpraca z biznesem (44%).


Rekruter za pan brat z Excelem


Jeśli spójrzmy na narzędzia wykorzystywane przez rekrutujących do przygotowywania raportów, to aż 93% z nich używa się do tego celu MS Excel. Tylko w co piątej firmie analizy sporządza się przy pomocy specjalnych platform rekrutacyjnych.
Nowoczesne technologie odmieniają rekrutacje w polskich firmach – niemal połowa z nich korzysta z dedykowanych narzędzi technologicznych do zarządzania rekrutacjami, jednak nasze badanie pokazuje, że jeszcze stosunkowo niewiele instytucji wspiera się odpowiednimi narzędziami w obszarze raportowania. Z jednej strony może wynikać to z przyzwyczajenia do stosowanych do tej pory metod pracy, z drugiej zaś z niewiedzy na temat dostępnych możliwości – podkreśla Marcin Sieńczyk.

Przygotowywanie raportów jest zajęciem czasochłonnym i wykonywanym najczęściej ad hoc – twierdzi tak odpowiednio 44% i 30% ankietowanych rekruterów, którzy na codzień raportują. W rzeczywistości nie musi tak być. Dzięki automatyzacji w raportowaniu, rekruter niezależnie od czasu i miejsca może zidentyfikować najskuteczniejsze źródła aplikacji, sprawdzić status prowadzonych procesów lub zaprezentować efekty swojej pracy przełożonemu.
Taki moduł raportowy stanowi część naszej platformy rekrutacyjnej. Za pomocą kilku kliknięć możemy wygenerować potrzebny nam dokument, bez tracenia cennego czasu na tworzenie tabel i wykresów w Excelu – dodaje Sieńczyk.

Metodologia badania:
Badanie "Raportowanie w HR" zostało przeprowadzone przez eRecruitment Solutions, właściciela aplikacji eRecruiter, w dniach 10-24 lutego br. Respondentami badania były osoby zajmujące się rekrutacją lub ją nadzorującą w firmach. Ankiety zostały zebrane za pomocą narzędzi online. Liczba respondentów N=326 osób.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: