eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 12/2015

Europa: wydarzenia tygodnia 12/2015

2015-03-22 14:44

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 48/2014

  • Niemieckie elektrownie wyemitowały w 2014 roku ok. 350 milionów ton CO2. Niemiecki rząd zamierza nałożyć na starsze elektrownie węglowe emitujące zbyt dużo CO2 dodatkową "opłatę klimatyczną". Informacja ta została zinterpretowana jako zapowiedź rezygnacji z węgla jako surowca energetycznego. Te opłaty miałyby obowiązywać od 2017 roku. Według planów niemiecka gospodarka ma do 2020 roku obniżyć emisje CO2 do 290 mln ton. W Niemczech w 2014 roku energia elektryczna wytwarzana była z węgla brunatnego (25,6 proc.) , z węgla kamiennego (18 proc.). Elektrownie atomowe dostarczały 16 proc., a odnawialne źródła energii (OZE) ok. 26 proc.
  • Według Eurostat-u deflacja HICP w strefie euro wyniosła w lutym 0,3% r/r (przy 0,6% w styczniu). Deflacja HICP w całej Unii Europejskiej wyniosła w lutym 0,2% r/r (wobec 0,5% r/r deflacji w styczniu).
  • Według Eurostat-u nadwyżka w obrotach handlowych strefy euro z resztą świata wyniosła 7,9 mld euro w styczniu br. (wobec 24,3 mld euro nadwyżki w poprzednim miesiącu). Eksport państw strefy euro wyniósł 148,2 mld euro (podobnie jak w miesiącu poprzednim), a import spadł o 6% r/r do 140,3 mld euro.
  • Według kanclerz Niemiec Angeli Merkel planowana unia energetyczna musi opierać się na zasadach wolnorynkowych, a wspólne zakupy gazu przez kraje UE powinny być dobrowolne i możliwe tylko w wyjątkowych przypadkach. Jej zdaniem filarami unii energetycznej powinien być "dobrze funkcjonujący rynek wewnętrzny" oraz ochrona klimatu, w tym zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych, zwiększenie wydajności energetycznej oraz dywersyfikacja źródeł energii. Przypomniała, że UE podjęła decyzję, że do 2030 roku zmniejszy emisję gazów cieplarnianych o co najmniej 40 proc. w stosunku do 1990 roku. Z inicjatywą unii energetycznej wyszedł premier Donald Tusk, aby zmniejszyć uzależnienie UE od dostaw rosyjskiego gazu. W ramach tej unijnej strategii planowane są m.in. budowa połączeń energetycznych (konektorów), dywersyfikacja źródeł i dróg przesyłu energii, plany rozwiązań europejskich i regionalnych na wypadek kryzysu energetycznego, oraz zmiana reguł dotyczących zawierania przez kraje UE umów z dostawcami energii (KE będzie je kontrolowała je jeszcze przed podpisaniem na zgodność z unijnymi regułami).
  • KE przedstawiła propozycję dotyczącą automatycznej wymiany informacji o orzeczeniach podatkowych między wszystkimi państwami UE. Ma to przyczynić się do ograniczenia procederu unikania opodatkowania swoich dochodów. Dotyczy to wszystkich podatników tak indywidualnych, jak i instytucjonalnych. W tym pakiecie są też propozycje rozwiązań dotyczących walki z tzw. dumpingiem podatkowym. Wprowadzenie zaproponowanych przez KE rozwiązań umożliwi automatyczną wymianę informacji między krajami UE na temat ich decyzji podatkowych (tax rulings). Same decyzje podatkowe, w oparciu o które firmy mogą płacić niższe podatki, pozostaną nadal dopuszczalne przez prawo. Bruksela poinformowała, że jeszcze w tym półroczu, KE przedstawi nową propozycję dotyczącą wspólnej bazy podatkowej w całej UE (Common Consolidated Corporate Tax Base – CCCTB). Z tej dyrektywy będzie wynikać możliwość składania jednej deklaracji podatkowej oraz konsolidowania zysków i strat osiągniętych w różnych krajach, a państwa, w których firmy prowadzą interesy, "dzieliłyby się między sobą podstawą opodatkowania według aktywów, sprzedaży i siły roboczej., a potem każde z nich stosowałoby własną stawkę podatkową". Projekt nie jest nowy, a wcześniejszą propozycję dyrektywy w tej sprawie w 2011 r. państwa członkowskie odrzuciły.
  • Trwają negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu między USA i UE zwanej Transatlantyckim Partnerstwem w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP). Jednak w Europie pojawiło się wiele kontrowersji w sprawie proponowanego sposobu rozstrzygania sporów na linii inwestor-państwo (ISDS). Mechanizm ten, ma być częścią umowy o handlu i inwestycjach UE z USA, a Amerykanie wywierają presję na przyjęcie ich koncepcji. Sprowadza się ona do umożliwienia inwestorowi z zagranicy dochodzenia swoich praw przed arbitrażem i skarżyć państwo, w którym ulokował inwestycję. Dotyczyć to ma sytuacji, gdy decyzje państwowe zmienią np. normy dotyczące środowiska, czy zdrowia. KE podjęła próbę wyjścia z impasu i przedstawiła założenia kompromisu:
    • państwa będą mogły wybrać formę ochrony, którą uznają za najwłaściwszą
    • w umowach wpisana byłaby klauzula, zgodnie z którą inwestor nie ma gwarancji, że system prawny pozostanie niezmieniony w stosunku do warunków, w których zaczynał inwestycję, poza zmianami w prawie związanym z własnością.
    • rządy miałyby przedstawić listę wiarygodnych arbitrów, z kwalifikacjami sędziowskimi, którzy będą decydować w sprawach związanych z TTIP
    • decyzje arbitrażu nie byłyby ostateczne, byłaby instancja odwoławcza.
  • Przedłuża się konflikt między Grecją, a instytucjami unijnymi w sprawie ustalenia listy reform, które są warunkiem otrzymania kolejnej części pomocy finansowej. Aby pokonać impas w trakcie ostatniego szczytu odbyły się intensywne negocjacje w wąskim gronie (uczestniczyli w nich premier Grecji Aleksis Cipras, kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Francois Hollande, a także szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi oraz szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem). Jak wiadomo w ostatnich miesiącach Grecja znów stanęła na skraju zapaści finansowej, a rząd premiera Ciprasa wystąpił o przedłużenie programu pomocowego. Jednak w trakcie negocjacji pojawiły się duże różnice w poglądach na zawartość greckiego programu reform między nowym rządem w Atenach, a eurogrupą. Teraz ustalono, że to Grecja przedstawi własny program reform, który po pozytywnej ocenie (przez instytucje, nadzorujące wdrażanie programu pomocowego, czyli Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego) i po jego zatwierdzeniu umożliwi wypłatę nowych funduszy, a "rząd Grecji przejmie pełną odpowiedzialność za te reformy".
  • Przywódcy państw UE zdecydowali o utrzymaniu sankcji gospodarczych wobec Rosji do czasu pełnego wdrożenia porozumienia o zawieszeniu broni na wschodzie Ukrainy, uzgodnionego w lutym w Mińsku. Oznacza to więc, że będą one stosowane do końca 2015 roku. Co prawda restrykcje wobec Rosji za wspieranie separatystów wprowadzono w połowie 2014 roku na rok, a więc oznacza to, że wygasną one z końcem lipca. Dlatego UE musi podjąć decyzję w sprawie ich przedłużenia. Jak wiadomo w Mińsku Unię Europejska reprezentowali Przywódcy Niemiec i Francji. W Mińsku uzgodniono porozumienie o zawieszeniu broni, które przewiduje m.in. rozejm, wycofanie ciężkiej broni, utworzenie strefy buforowej, zmiany w ukraińskiej konstytucji (autonomia wschodnich rejonów Ukrainy) a następnie wybory w Donbasie i odzyskanie przez Ukrainę do końca roku kontroli nad tą częścią granicy z Rosją, którą obecnie kontrolują separatyści.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

CZY INICJATYWA TZW. WEHIKUŁÓW INWESTYCYJNYCH ZAKOŃCZY SIĘ SUKCESEM, CZY STANIEMY SIĘ BARDZIEJ KONKURENCYJNI I CZY TO PRZYBLIŻY NAS DO POZIOMU EUROPEJSKIEGO

W ramach koncepcji powstanie dziesięć tzw. wehikułów inwestycyjnych. Będą to spółki celowe o łącznym budżecie 170 mln zł. Program pod nazwą BRIdge Alfa będzie koordynowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Ma on w nowy sposób pomagać polskim innowacjom tak, by trafiały na rynek...

Zadaniem tej nowej inicjatywy jest doprowadzenie najbardziej obiecujących koncepcji technicznych i technologicznych, (a przy tym ryzykownych) do fazy wdrożeniowej, a mówiąc precyzyjniej do sukcesu biznesowego By tak się stało pomysły będą od początkowego etapu otoczone opieką organizacyjną, prawną i finansową.

Na realizację programu BRIdge Alfa fundusz bazowy zgromadził NCBR wraz z partnerami. W programie wspierane będą najbardziej innowacyjne, ale też obarczone większym ryzykiem projekty.

Celem tej nowej koncepcji jest w pierwszej kolejności wyselekcjonowanie obiecującego pomysłu i powołanie do życia firmy typu spin off, czyli firmy komercjalizującej innowacyjne rozwiązanie. Głównym obszarem, z którego mają pochodzić innowacyjne pomysły przeznaczone do komercjalizacji będzie środowisko państwowych jednostek badawczych i naukowców.

Wsparcie będzie dwuetapowe. I tak:
  • Pierwszy etap polegać będzie na finansowaniu badań poprzedzających powołanie spółki. Ma on zweryfikować realizowalność i ekonomiczną opłacalność planowanego przedsięwzięcia. Koszty takiego etapu będą finansowane w ramach BRIdge Alfa - w wysokości do 200 tys. zł.
  • W drugim etapie zakwalifikowane do niego projekty mogą liczyć na finansowanie z funduszy BRIdge Alfa w wysokości do jednego złotych, przy czym 80 proc. środków będzie pochodzić będzie z NCBR, a 20 proc. - stanowić będą środki zainwestowane przez prywatnych inwestorów.


Henryk S. KOLKA-Tuszyński, CGKL GRUPA DORADCZA

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Europa: wydarzenia tygodnia 12/2015

    Zofia1200 / 2015-03-22 21:24:50

    Biznes w ostatnich miesiącach zachowuje się w większości tak, jakby nie wiedział, co ma robić. Przedsiębiorcy z jednej strony boją się kryzysu i o przyszłość swoich firm, z drugiej zaś nie chcą przegapić momentu w którym należałoby już zacząć działać bardziej ofensywie. Stąd te wahania nastrojów .Taka sytuacja wynika z braku wsparcia przedsiębiorstw, które nie znajdują nigdzie informacji służących im pomocą, ani rozwiązań zwiększających efektywność działań. Muszą sobie radzić same w tej sytuacji turbulentnego otoczenia, jednak jest to źle pojęta, wymuszona sytuacją samodzielność, która nie ma odpowiedniej bazy merytorycznej. Firmy nie mogą kompleksowo skonsultować strategii swoich działań, dlatego około 1/3 z nich kończy działalność w czasie krótszym niż jeden rok od rozpoczęcia funkcjonowania. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: