eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Średnie przedsiębiorstwo niedoceniane

Średnie przedsiębiorstwo niedoceniane

2015-03-23 10:31

Średnie przedsiębiorstwo niedoceniane

Średnie przedsiębiorstwo niedoceniane © anyaberkut - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Opracowania dotyczące przedsiębiorczości najczęściej skupiają się na sytuacji całego sektora małych i średnich firm. Zdecydowanie mniej czasu poświęca się samym średnim firmom. Tym bardziej interesującym może wydać się opublikowany ostatnio przez Sage, obszerny raport na temat kondycji średnich firm i ich wpływu na gospodarki lokalne i gospodarkę całej Unii Europejskiej.

Przeczytaj także: Koniunktura gospodarcza wg MŚP IV kw. 2014

Opracowanie „Raportu o sytuacji gospodarczej w Europie” powierzono Centre for Economics and Business Research oraz firmie Redshift Research. Przeprowadzone w grudniu 2014 roku badanie objęło 814 menedżerów, reprezentujących 12 głównych gospodarek europejskich, w tym Polskę. Łączny PKB analizowanych krajów sięga 86% PKB całej Unii Europejskiej.

Zadaniem raportu było przedstawienie pełnego obrazu rzeczywistej kondycji oraz potencjału drzemiącego w sektora średnich przedsiębiorstw w poszczególnych krajach. Autorzy postanowili również pokazać, jak istotne znaczenie znaczenie tego sektora dla gospodarek lokalnych i gospodarki UE.
„Znaczenie przedsiębiorstw średniej wielkości, za wyjątkiem Niemiec, jest w Europie niedostatecznie doceniane. Tymczasem nawet szczątkowe badania lokalne wykazują, że średnie przedsiębiorstwa odgrywają kluczową rolę w gospodarkach Europy, zatrudniając miliony pracowników. Do dziś brakowało jednego możliwie kompletnego badania, które dałoby wiarygodne spojrzenie na charakterystykę tego sektora i jego rzeczywisty udział w gospodarce” – powiedziała Jayne Archbold, Dyrektor Generalny Sage ds. Średnich Przedsiębiorstw.


Średnie przedsiębiorstwa to fundament europejskiej gospodarki


W krajach objętych analizą średnie przedsiębiorstwa stanowią tylko 1% wszystkich zarejestrowanych firm, ale wypracowują aż 20% całkowitego obrotu z działalności gospodarczej i generują 18% ogólnej wartości dodanej brutto (WDB). Wskaźnik WDB waha się w różnych krajach między 15 a 23%. W Polsce jest on wysoki i wynosi 22%, najniższy jest we Francji (15%).

Ten 1% ogółu zarejestrowanych w EU firm ma obecnie 17% udział w rynku pracy. W UE przedsiębiorstwa średniej wielkości zatrudniają łącznie 18,7 miliona pracowników. Sektor ma więc znaczny wkład w zatrudnienie na kontynencie, który od ponad sześciu lat zmaga się z dużym poziomem bezrobocia. Warto też podkreślić, że odnotowany w 2014 r. przyrost zatrudnienia w UE o 0,8% w połowie został wypracowany przez średnie przedsiębiorstwa z Wielkiej Brytanii.

fot. mat. prasowe

Udział średnich firm w gospodarce

Średnie przedsiębiorstwa są odpowiedzialne za 1/5 całkowitego obrotu polskiej gospodarki.


W badanych 12 krajach działa łącznie 180 tys. firm średniej wielkości. Blisko połowa z nich (46%) to firmy z Niemiec i Wielkiej Brytanii. W Polsce jest ok. 8700 średnich przedsiębiorstw, w których pracuje ponad 1,5 mln osób. W UE w latach 2008-14 utrzymywała się stała liczba średnich firm, przy czym wywołane recesją upadki przedsiębiorstw w Europie południowej były równoważone rozwojem firm w krajach Europy północnej i zachodniej.

fot. mat. prasowe

Wkład średnich firm w gospodarkę europejską

Wkład średnich firm w gospodarkę europejską przekracza już 1 bilion euro


W Niemczech, obecnie najsilniejszej gospodarce Europy, przedsiębiorstwa średniej wielkości wygenerowały w 2014 r. wartość dodaną (WDB) na poziomie 298 miliardów euro.Wedle szacunków dynamiki rynku, sektor średnich przedsiębiorstw mierzony WDB wytworzonych produktów i usług w 2015 r. wzrośnie w UE średnio o 3%.

W krajach UE istnieją duże różnice w poziomie eksportu generowanego przez sektor średnich firm. W badanych krajach sektor ten odpowiada średnio za 17% całego eksportu. Co ciekawe, przedsiębiorstwa średniej wielkości są innowacyjne – 63% z nich doskonali i wdraża nowoczesne praktyki biznesowe i rozwiązania. We wszystkich badanych krajach poziom innowacyjności średnich firm był wyższy od przeciętnej dla danej gospodarki.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: