eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › W Polsce rodzi się więcej dzieci. Przełamanie negatywnego trendu?

W Polsce rodzi się więcej dzieci. Przełamanie negatywnego trendu?

2015-03-16 20:21

W Polsce rodzi się więcej dzieci. Przełamanie negatywnego trendu?

W roku 2014 urodziło się więcej dzieci niż rok wcześniej © drubig-photo - Fotolia.com

W ubiegłym roku na świat przyszło 375 tys. 158 dzieci, o 5 tys. 582 więcej niż rok wcześniej, w 2013 roku. Coraz większą popularnością cieszy się również urlop ojcowski i rodzicielski. Do rodzenia dzieci ma również zachęcić wchodzące w przyszłym roku świadczenie rodzicielskie dla matek niepracujących czy studentek.

Przeczytaj także: Urlop macierzyński i rodzicielski 2015

Urlop rodzicielski został wprowadzony w roku 2013. Umożliwił on obojgu rodzicom przebywanie z dzieckiem do 52 tygodni. W całym roku 2014 z urlopów tych skorzystało ponad 631 tys. rodziców, w tym 471,9 tys. kobiet i 159,3 tys. mężczyzn.

Jak podaje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, w styczniu 2015 roku z urlopu rodzicielskiego skorzystało prawie 133 tys. rodziców, czyli o 56 tys. więcej niż rok wcześniej, czyli w styczniu 2014 roku. Jeszcze większy wzrost zanotowano w przypadku urlopów ojcowskich. W styczniu 2015 roku przebywało na nich 11,4 tysięcy młodych ojców (młodych stażem a nie wiekiem), co oznacza wzrost o aż 154 procent w skali roku – względem stycznia 2014 roku. Urlop ojcowski wykorzystać można przez pierwszy rok życia dziecka i może on trwać do 2 tygodni.

– Wprowadzone przez nas rozwiązania ułatwiające rodzicom godzenie pracy zawodowej z obowiązkami rodzinnymi przynoszą pierwsze rezultaty. Dlatego robimy kolejny krok w tę stronę i chcemy także wspierać matki bezrobotne czy uczące się – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Jak zapowiada minister Kosiniak-Kamysz, od 2016 r. świadczenie rodzicielskie w wysokości tysiąca złotych miesięcznie ma trafiać do wszystkich matek, w tym kobiet niepracujących, studentek i ubezpieczonych w KRUS. Świadczenie to będzie analogiczne do urlopu rodzicielskiego, oboje rodzice będą mogli więc je pobierać wymiennie.

Jak przewiduje propozycja MPiPS, rodzice przez rok od urodzenia dziecka będą otrzymywać świadczenie rodzicielskie w wysokości 1 tys. zł. W przypadku urodzenia wielu dzieci okres ten będzie mógł być wydłużony nawet do 71 tygodni.

Projekt ustawy po konsultacjach społecznych trafił już na komitet stały Rady Ministrów.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: