eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy specjalistów II 2015

Rynek pracy specjalistów II 2015

2015-03-13 13:58

Rynek pracy specjalistów II 2015

Więcej ofert pracy dla specjalistów © vege - Fotolia.com

Z lutowego raportu Pracuj.pl wynika, że liczba ofert rok do roku wzrosła w tym miesiącu o 6,5% – w serwisie pojawiło się 32 256 ofert pracy. Standardowo najbardziej poszukiwani byli specjaliści ds. handlu i sprzedaży, specjaliści ds. obsługi klienta i specjaliści ds. finansów. Wzrosło zapotrzebowanie na inżynierów i specjalistów z branży HR.

Przeczytaj także: Rynek pracy specjalistów I 2015

Więcej ofert w budownictwie


Najwięcej ogłoszeń o pracę skierowano do specjalistów handlu i sprzedaży – było ich 12 459. Na kolejnych miejscach uplasowali się specjaliści ds. obsługi klienta (5 957 ofert), specjaliści ds. finansów (5 248 ofert) oraz specjaliści ds. IT (4 626 ofert).

Największy udział w ogólnej liczbie ogłoszeń o pracę stanowiły oferty z branży handel i sprzedaż (21% ofert pracy), bankowość/finanse/ubezpieczenia (14% ofert pracy) oraz budownictwo i nieruchomości (7% ofert pracy). Jednak podczas gdy w dwóch pierwszych obszarach zanotowano niewielkie spadki liczby ogłoszeń, w budownictwie i nieruchomościach odnotowano 6,2% wzrost rok do roku. Zwiększoną liczbę ofert pracy zaobserwowano także w następujących branżach – przemysł chemiczny z 13,5% wzrostem rok do roku, transport i logistyka z 11,7% wzrostem oraz marketing/media/reklama z wynikiem o 10,7% lepszym niż w lutym ubiegłego roku. Odnotowano również wzrost liczby ofert pracy dla specjalistów IT (4,4% więcej ofert pracy porównując rok do roku).

Przydatne linki:
Wyszukiwarka ofert pracy


Inżynierowie poszukiwani


Znaczący wzrost liczby ofert pracy, porównując rok do roku, odnotowano dla inżynierów – wyniósł on 6,5%. W obszarze inżynierii najwięcej ogłoszeń o pracę skierowano do monterów/serwisantów, elektroników/elektryków, mechaników oraz do specjalistów zajmujących się konstrukcją/technologią. Znaczący wzrost liczby ogłoszeń zanotowano także wśród ofert dla projektantów (o 7,1% w porównaniu do lutego roku ubiegłego). Inżynieria jest jednym z tych obszarów, w którym specjaliści są stale poszukiwani.

fot. vege - Fotolia.com

Więcej ofert pracy dla specjalistów

Standardowo najbardziej poszukiwani byli specjaliści ds. handlu i sprzedaży, specjaliści ds. obsługi klienta i specjaliści ds. finansów.


W lutym na większe zapotrzebowanie na stanowiska związane z szeroko pojętą inżynierią z pewnością miał wpływ trend stopniowego ożywienia w polskim sektorze budowlanym, dostęp do tańszych kredytów i tym samym inwestycje w działy badawczo-konstrukcyjno-projektowe. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym rekrutacjom, szczególnie w przypadku stanowisk takich jak serwisanci czy monterzy, mogła być ciepła zima, która pozwalała na prowadzenie prac, zwykle w tym okresie wstrzymywanych. Zwiększone rekrutacje pracowników szeregowych, a także inżynierów, to także efekt przygotowywania się firm do nowych kontraktów, których realizacja za chwilę się rozpocznie – komentuje Liliana Swoboda, dyrektor katowickiego oddziału firmy doradztwa personalnego People.

Ruch w budownictwie i nieruchomościach


W lutym na Pracuj.pl opublikowano ponad dwa tysiące ogłoszeń o pracę w branży budownictwo i nieruchomości. Najwięcej ogłoszeń z tej branży skierowano do specjalistów sprzedaży, specjalistów budownictwa, oraz specjalistów inżynierii. Najdynamiczniej przyrastały ogłoszenia skierowane do specjalistów budownictwa (o 8,6% rok do roku), osób odpowiedzialnych za finanse/ekonomię (8,3% wzrostu rok do roku). Ożywienie w branży potwierdzają również analitycy rynków kapitałowych.
Luty był drugim z rzędu miesiącem silnych wzrostów spółek budowlanych notowanych na GPW, co wskazuje na duży optymizm uczestników rynku kapitałowego co do perspektyw rozwoju tej branży w kolejnych miesiącach. W oparciu o środki unijne z nowej perspektywy budżetowej stworzone zostały wieloletnie programy inwestycyjne na lata 2014-2020, które zakładają wydatki w kwocie 93 mld PLN w drogach oraz 59 mld PLN w kolejach. Największy front prac budowlanych będzie miał miejsce po 2015 r., co oznacza, że branżę może czekać kilka lat dobrej koniunktury. Nie dziwią więc komentarze przedstawicieli największych spółek z branży (np. Budimex) odnośnie planowanego wzrostu zatrudnienia – komentuje Piotr Zybała, analityk Domu Maklerskiego mBanku.

Ożywienie na rynku pracy


Największy wzrost zapotrzebowania w stosunku do lutego ubiegłego roku zanotowano w obszarze HR – wyniósł on 13,6%. Trend ten wynika z ożywienia na rynku pracy, a co za tym idzie stale zwiększającego się zapotrzebowania na specjalistów od rekrutacji oraz od zarządzania zasobami ludzkimi.

Ożywienie na rynku pracy widać również po stronie kandydatów. W lutym br. na Pracuj.pl zarejestrowało się ponad 81 000 nowych użytkowników, o 23% więcej niż w tym samym okresie 2014 roku. Wzrosła również o 8,37% liczba wysyłanych aplikacji na oferty pracy (porównując luty 2015 do lutego 2014).

oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: