eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polskie firmy 2015: warunki prowadzenia biznesu

Polskie firmy 2015: warunki prowadzenia biznesu

2015-03-12 12:31

Polskie firmy 2015: warunki prowadzenia biznesu

Warunki prowadzenia biznesu w naszym kraju wciąż nie należą do idealnych © olly - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Na polską gospodarkę nie ma co narzekać - w ostatnich latach jej dynamika godna była pozazdroszczenia. Sprzyjające otoczenie gospodarcze to bez wątpienia dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Warunki prowadzenia biznesu w naszym kraju ciągle jednak nie należą do idealnych. W roli głównych barier przedsiębiorczości występują: zbyt duża zawiłość systemu podatkowego, niewystarczająca innowacyjność oraz ciągle kulejąca infrastruktura. To obszary, które zdecydowane wymagają poprawy - wynika z kolejnej już edycji realizowanego przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców raportu "Warunki prowadzenia biznesu".

Przeczytaj także: Polskie firmy 2014: warunki prowadzenia biznesu

Jak wynika z opracowania, ostatnio publikowane międzynarodowe raporty, których celem jest analiza warunków prowadzenia działalności gospodarczej, są dla Polski mniej łaskawe niż w zeszłorocznym zestawieniu. Najnowsza edycja raportu Banku Światowego „Doing Business 2015” plasuje nasz kraj o dwa oczka niżej niż w minionym roku. Mniej korzystne są również wyniki rankingu Światowego Forum Ekonomicznego – „Global Competitiveness”, w którym Polska zajęła 43 miejsce, a więc spadła o jedną pozycję. Kolejne publikacje kładą szczególny nacisk na rolę ułatwień natury podatkowej, wzrostu innowacyjności polskich przedsiębiorstw oraz poprawy w obrębie infrastruktury.

fot. mat. prasowe

Pozycja Polski w międzynarodowych zestawieniach konkurencyjności gospodarek

W trzech z czterech analizowanych rankingów pozycja Polski nieco się osłabiła.


– We wszystkich publikowanych na świecie rankingach pojawia się zastrzeżenie, że biurokracja oraz przepisy prawne i podatkowe powinny być dużo bardziej przejrzyste – mówi Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP. I dodaje – Kolejny więc raz powtarzamy, że nie domagamy się w pierwszej kolejności obniżenia podatków, a jedynie ich uproszczenia.

Pomimo tego, że w minionym roku rząd wprowadził kilka zmian ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej, nie dotyczyły one obszaru prawa podatkowego. By wspomnieć kilka: w kwietniu 2014 roku Sejm uchwalił ustawę o standaryzacji niektórych wzorów pism w procedurach administracyjnych, umożliwiających składanie wniosków on-line, w maju 2014 roku została uchwalona ustawa o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów, zaś w czerwcu 2014 roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, w którym jednym z głównych założeń jest zmniejszenie obowiązków informacyjnych.
– W naszym przekonaniu dokonane przez rząd reformy, choć niezwykle istotne, nadal pozostają niewystarczające. Polska gospodarka na tle innych europejskich krajów radzi sobie dość dobrze, ale to w żadnej mierze nie jest zasługą rządu, lecz przedsiębiorców – mówi Marcin Nowacki, wiceprezes ZPP. Jak dodaje – Wprowadzane zmiany są zbyt wolne, a potwierdzeniem tego są wyniki tegorocznych międzynarodowych rankingów.

„Raport o warunkach prowadzenia firm w Polsce” jest cykliczną publikacją Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, która zbiera w jednym miejscu informacje dotyczące warunków działania firm w Polsce na tle innych krajów świata i ujmuje stan rzeczy na czas publikacji.

WNIOSKI Z RAPORTÓW


Raport Banku Światowego


W najnowszym raporcie Banku Światowego Doing Business 2015 Polska zajęła 32 miejsce. Mogłoby się zatem wydawać, iż jest to lepszy wynik niż w zeszłym roku, kiedy to zajęliśmy 45 miejsce, a nawet, że jest to nasz najlepszy wynik w historii.

Należy jednakże wziąć pod uwagę fakt, iż w tym roku Bank Światowy zastosował inną metodologię w tworzeniu rankingu. Gdyby zastosował ją rok wcześniej, Polska zajęłaby dość wysoką 30 lokatę, a nie 45 (informacja ta była zamieszczona w skorygowanym raporcie DB 2014). Wynik w tegorocznym raporcie jest więc w rezultacie o dwa miejsca gorszy od poprzedniego. Do najważniejszych zmian raport zalicza łatwiejsze przekazywanie kapitału dzięki wprowadzeniu procedur, które pozwalają wypełnić szereg formalności on-line oraz obniżenie płatności notarialnych. Zmniejszono koszty pozyskiwania energii elektrycznej, zweryfikowano koszty nowych podłączeń. Doceniono również wprowadzenie nowego systemu operacyjnego w terminalu portowym w Gdańsku, który usprawnił handel międzynarodowy. Autorzy raportu podkreślają, iż w ostatnich latach w Polsce coraz łatwiejsze staje się zakładanie nowych firm, między innymi dzięki zniesieniu takich wymogów jak rejestracja działalności gospodarczej w Państwowym Inspektoracie Pracy. Usprawniono również proces pozyskiwania pozwoleń budowlanych.

W zestawieniu z innymi państwami z naszego regionu, ogólne warunki prowadzenia biznesu oceniono znacznie lepiej niż w Słowacji (37 miejsce), Bułgarii (38 miejsce), Czechach (44 miejsce) czy na Węgrzech (54 miejsce). Nadal jednak znajdujemy się poniżej średniej OECD państw o wysokich przychodach, do których zalicza się Polska. W porównaniu do zestawienia z początku obecnej dekady, największe postępy osiągnęliśmy w zakresie rejestrowania własności, pozwoleń budowlanych oraz dostępie do elektryczności., choć np. w zakresie rozpoczynania biznesu w tegorocznym raporcie zajęliśmy miejsce gorsze niż przed rokiem (85 wobec 80 miejsca w DB 2014).

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: