eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Eksport: zatory płatnicze coraz mniejszą bolączką

Eksport: zatory płatnicze coraz mniejszą bolączką

2015-03-09 13:37

Eksport: zatory płatnicze coraz mniejszą bolączką

Eksporterom coraz mniej dokuczają zatory npłatnicze © Stuart Miles - Fotolia.com

Wzrasta liczba eksportujących przedsiębiorstw, które nie mają problemu z odzyskaniem należności od zagranicznych kontrahentów – wynika z badania portfela należności polskich eksporterów przeprowadzonego przez Krajowy Rejestr Długów. Eksport przestał też być domeną dużych firm, bowiem w wymianie z zagranicą rośnie udział MSP.

Przeczytaj także: Jednoosobowe działalności gospodarcze najmocniej dotknięte zatorami płatniczymi

Wartość polskiego eksportu w 2014 roku wzrosła, pomimo sankcji ogłoszonych przez Rosję. W ubiegłym roku sprzedaliśmy za granicę towary i usługi za 682 360 mln zł. W porównaniu do roku wcześniejszego polski eksport wzrósł o 5,3 proc.

Mniej problemów z płatnościami

Jak pokazują dane badania przeprowadzonego przez KRD, poprawia się również płynność finansowa eksporterów, wzrasta bowiem odsetek eksporterów, którym zagraniczni kontrahenci płacą na czas. W ciągu ostatniego kwartału, w stosunku do poprzedniego wzrósł on z 63,1 procent do 70,6 proc.

Problemy z wyegzekwowaniem należnych pieniędzy od partnerów zagranicznych ma 29,4 procent firm, jednak połowa z nich deklaruje, że problemy z płatnościami utrzymują się na stałym poziomie. W co piątej firmie skala tego problemu maleje.

Jak podaje Krajowy Rejestr Długów, w porównaniu z poprzednim kwartałem spadł odsetek niespłaconych należności pochodzących z eksportu. Obecnie stanowią one 3,9 proc. portfela wszystkich należności eksporterów, a to o 18,6 proc. mniej niż w przypadku ogółu należności polskich przedsiębiorstw. Pokazuje to, że skala problemów z długami w eksporcie jest mniejsza.

Eksport nie tylko dla dużych

Eksport już nie jest wyłączną domeną dużych przedsiębiorstw. Rośnie bowiem udział w eksporcie sektora MSP. Z badania Banku Pekao przeprowadzonego na grupie 7 tys. mikro i małych przedsiębiorców wynika, że w 2014 roku liczba eksporterów w tym segmencie rynku wzrosła. W 2013 roku eksportowała co czwarta mała firma, a w 2014 roku już co trzecia. Także wśród mikrofirm odsetek eksporterów wzrósł z 7 proc. w 2013 roku do 12 procent w 2014 roku.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: