eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport I 2015

Przetargi - raport I 2015

2015-02-27 12:49

Przetargi - raport I 2015

Budownictwo wstaje z zimowego snu © goodluz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W pierwszym miesiącu 2015 roku ogłoszono w Biuletynie Zamówień Publicznych 6 tys. 776 postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, o ponad 28 proc. mniej niż miesiąc wcześniej, i o ponad 38 procent mniej niż rok wcześniej, w styczniu 2014 roku – wynika z opracowania wykonanego przez serwis eGospodarka.pl. Podstawową przyczyną spadków w relacji miesięcznej jest zapewne kalendarz, bowiem pierwszy tydzień był praktycznie wolny, jako pierwszy w tym roku długi weekend. Spadki w relacji rocznej wynikają zaś z zeszłorocznych zmian w Prawie zamówień publicznych.

Przeczytaj także: Przetargi - raport 2014

Serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl opracował dane o ogłaszanych postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego, udostępniane w Biuletynie Zamówień Publicznych. W styczniu 2015 roku w BZP pojawiło się 6 tys. 776 ogłoszeń o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.

To o 38,21 procent mniej niż rok wcześniej, w styczniu 2014 roku ukazało się bowiem w BZP 10 tys. 967 ogłoszeń. W styczniu 2015 wystąpił ponadto spadek liczby ogłoszeń w relacji miesięcznej, wyniósł on 28,08 procent, w grudniu 2014 roku opublikowano bowiem 9 tys. 421 ogłoszeń.

O ile w relacji rocznej spadki liczby ogłaszanych postępowań o udzielenie zamówienia publicznego odnotowano we wszystkich analizowanych segmentach, to w relacji miesięcznej – względem grudnia 2015 – zauważalnie „powyżej kreski” znalazły się przetargi na prace remontowo-budowlane.

Ogłoszeń na prace remontowo-budowlane było w styczniu 2015 już o 70,04 procent więcej niż zaledwie miesiąc wcześniej, w grudniu 2014.

Tak znaczny wzrost wskazuje na wyjątkowo wczesny w tym roku start sezonu budowlanego, we wcześniejszych latach bowiem to właśnie styczeń był miesiącem w którym występowało minimum liczby ogłoszeń przetargowych na prace remontowo-budowlane. Wczesny start sezonu budowlanego możemy zawdzięczać wyjątkowej łaskawej w tym roku aurze, bowiem – pomimo kalendarzowej zimy – pogoda w styczniu okazała się być sprzyjająca pracom budowlanym.

Przyczyna spadków w relacji rocznej jest nadal taka sama, jak w poprzednich miesiącach. Odpowiada za nie ubiegłoroczna nowelizacja PZP podnosząca progi wartości zamówień, przy których obowiązkowo stosuje się rygory PZP oraz wyłączająca z pełnych rygorów przetargowych niektóre rodzaje zamówień. Z tej przyczyny aż do marca-kwietnia będziemy obserwować istotne spadki liczby ogłaszanych postepowań w relacji rocznej.

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Liczba ogłoszeń w poszczególnych kategoriach oraz łącznie w wybranych latach

Ogłoszeń na prace remontowo-budowlane było w styczniu 2015 już o 70,04 procent więcej niż zaledwie miesiąc wcześniej, w grudniu 2014.


Spadek liczby przetargów w relacji miesięcznej w kategorii dostawy towarów oraz dostawy usług to również zjawisko sezonowe, mające związek z kalendarzem, tym razem budżetowym. Ostatnie miesiące roku, tak jak listopad czy grudzień, charakteryzują się wzmożoną liczbą przetargów w segmentach niebudowlanych. W ostatnich dwóch miesiącach roku instytucje sektora publicznego z jednej strony wykorzystują fundusze z kończącego się roku budżetowego, z drugiej zaś rozpoczynają procedury przetargowe na kolejny rok, zamawiając towary i usługi niezbędne do zapewnienia ciągłości działania. Właśnie z tej racji w styczniu zwyczajowo ogłasza się mniej postepowań na dostawy usług oraz dostawy towarów niż miesiąc wcześniej, w grudniu. Nie inaczej było i teraz, na przełomie lat 2014 i 2015.

fot. mat. prasowe

Podstawowe kategorie postępowań przetargowych, w tys., styczeń lata 2009-2015

Ostatnie miesiące roku, tak jak listopad czy grudzień, charakteryzują się wzmożoną liczbą przetargów w segmentach niebudowlanych.


Deflacja bije kolejne rekordy. Przybywa osób pracujących


Styczeń 2015 roku był już siódmym miesiące z rzędu w którym ceny w relacji rocznej spadały. W pierwszym miesiącu bieżącego roku deflacja uległa pogłębieniu, ustanawiając po raz kolejny swoisty rekord. Po wyniku z grudnia 2014 roku, kiedy ceny spadły o rekordowy 1 procent w relacji rocznej, w styczniu 2015 roku inflacja osiągnęła kolejny rekordowy poziom, ustalając się na wyniku -1,3 procent. Deflacja to głównie zasługa niższych cen żywności, odzieży i obuwia oraz obniżki cen paliw. Jednak dane NBP dotyczące inflacji bazowej, po wyłączeniu cen żywności i energii, wskazują że dynamika cen pozostałych produktów jest dodatnia oraz nieznacznie przyspiesza.

Główny Urząd Statystyczny podał, że zatrudnienie w firmach zatrudniających ponad 9 pracowników wyniosło w styczniu 5 mln 572,7 tys. osób, co oznacza wzrost do grudnia o niemal 24 tys. (0,4 proc.). W stosunku do stycznia 2014 roku jest to aż o 67 tys. pracujących osób więcej.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: