eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › GUS: dobra dynamika polskiego PKB

GUS: dobra dynamika polskiego PKB

2015-02-28 20:18

GUS: dobra dynamika polskiego PKB

GUS podał dane o wzroście PKB w ostatnim kwartale roku 2014 © Kalim - Fotolia.com

W IV kwartale 2014 r. produkt krajowy brutto niewyrównany sezonowo wzrósł realnie o 3,1 procent w porównaniu z IV kwartałem 2013 roku – podał Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to zmianę dynamiki realnej o 0,1 pkt. proc. w porównaniu z wcześniejszymi szacunkami GUS.

Przeczytaj także: Polski PKB 2014: bardzo dobry wynik gospodarki

Wzrost PKB w całym 2014 r., w stosunku do podanych wcześniej wstępnych danych pozostał na niezmienionym poziomie i wyniósł 3,3 proc.

Popyt krajowy wzrósł o 4,6 proc. rok do roku (wobec 4,9 proc. w III kwartale), a dynamika konsumpcji prywatnej wyniosła 3,1 proc., zaś inwestycji - 9 proc. Eksport wzrósł o 6,9 proc. rok do roku. Popyt krajowy w IV kwartale 2014 r. wzrósł realnie o 0,3 proc., spożycie wzrosło realnie o 0,7 procent, a spożycie w sektorze gospodarstw domowych wzrosło realnie o 0,9 proc.

– Mamy sytuację dość silnego, jak na kraj europejski, ożywienia gospodarczego, zasilanego czynnikami wewnętrznymi - przede wszystkim inwestycjami oraz wzrostem spożycia, szybszym w przypadku spożycia publicznego niż w sektorze gospodarstw domowych. W przypadku inwestycji roczna dynamika sytuowała Polskę w III kw. na drugim miejscu w Europie, a w IV kwartale Polska z 9,0 proc. wzrostem także utrzymała się w absolutnej czołówce. Strukturalnie to więc wygląda nieźle. Uruchomienie środków z nowej perspektywy finansowej UE dobrze wróży utrzymaniu przyrostu spożycia publicznego i inwestycji – komentuje Jacek Adamski, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan. – Są jednak dwa zmartwienia. Pogłębiająca się deflacja nie ustąpi, wbrew oczekiwaniom, w połowie roku. Będzie ona też hamować przyrost podatkowych dochodów budżetowych. Jednocześnie utrzymywanie w Polsce jednych z najwyższych w Europie realnych stóp procentowych prowadzić będzie do nieprzewidywanej aprecjacji złotego i pogorszenia bilansu płatniczego. W ciągu 1-2 lat te dwa czynniki mogą zagrozić wzrostowi gospodarczemu – dodaje ekspert.


Dane GUS dotyczące dynamiki PKB są odmienne niż wcześniejsza prognoza. Pod koniec stycznia GUS szacował wzrost gospodarczy w czwartym kwartale 2014 roku na około 3,2 proc. (wobec 3,3 proc. w III kw. 2014).

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: