eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polski eksport będzie aktywizowany

Polski eksport będzie aktywizowany

2015-02-13 11:31

Polski eksport będzie aktywizowany

Polski eksport będzie aktywizowany © Marco2811 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

„Aktywizacja eksportu na wybranych rynkach” - to nazwa nowego programu, którego wdrożenie resort gospodarki planuje już na maj bieżącego roku. Przy tej okazji AKCENTA, instytucja płatnicza obsługująca transakcje walutowe dla firm, postanowiła przyjrzeć, w jakim stopniu polscy eksporterzy są zainteresowani współpracą z krajami, o których mowa w programie.

Przeczytaj także: Polscy eksporterzy zadowoleni. Rosyjskie embargo nie zaszkodziło

Ankieta przeprowadzona przez AKCENTĘ wskazuje na duże zainteresowanie Bałkanami - spośród 11 państw wymienionych w programie „Aktywizacja eksportu na wybranych rynkach” respondenci mogli wskazać jedynie trzy. Największa grupa z nich, bo aż 43 procent, wybrała Chorwację, na drugiej pozycji uplasowały się Indie (38 procent wskazań), a ostatnim z najbardziej interesujących rynków okazała się Serbia (30 proc.). Takie wyniki nie są zaskakujące.
Dla krajów, które wybrali nasi Klienci, już od jakiegoś czasu widać wyraźne wzrosty polskiego eksportu. To oznacza, że jest w nich potencjał. Dzięki programowi Polska ma szansę wykorzystać go w maksymalnym stopniu – twierdzi Radosław Jarema, dyrektor zarządzający AKCENTY w Polsce.
Ministerstwo Gospodarki jest czynnie zaangażowane w budowanie relacji z wytypowanymi krajami, m.in. poprzez misje gospodarcze do poszczególnych państw. Minister Janusz Piechociński ma już za sobą wizyty w Azerbejdżanie i Indiach.

Wśród krajów wybranych w programie najmniejszym zainteresowaniem eksporterów cieszyły się Turkmenistan (5 proc.) i Mongolia (5 proc.). Radosław Jarema z AKCENTY wskazuje, że kraje te są ogromnym wyzwaniem dla polskich eksporterów i program Ministerstwa Gospodarki może mieć ograniczony wpływ na ich gotowość do zaistnienia na tych rynkach.
Mongolia i Turkmenistan są silnie związane z dwoma największymi państwami na kontynencie euroazjatyckim – Chinami i Rosją. Związki handlowe są tym regionie bardzo silne, zarówno ze względów historycznych - Turkmenistan to była republika ZSRR - jak i po prostu geograficznych. Polsce jako nowemu dostawcy może być trudno – mówi Jarema.

fot. Marco2811 - Fotolia.com

Polski eksport będzie aktywizowany

„Aktywizacja eksportu na wybranych rynkach” - to nazwa nowego programu, którego wdrożenie resort gospodarki planuje już na maj bieżącego roku.


Radosław Jarema zwraca uwagę, że eksport żywności, którą MG chce promować we wszystkich krajach programu, może być trudnym przedsięwzięciem w przypadku kilku z nich, m.in. w kontekście delikatności niektórych produktów spożywczych.
Program resortu gospodarki ma jeden bardzo ważny i dobrze przemyślany punkt. W wybranych krajach promowana ma być nie tylko polska żywność ale i wytypowane konkretne branże. To świetne założenie, bo rosyjskie embargo dotknęło wiele sektorów. Im również potrzebne jest wsparcie – podkreśla Jarema.
W Turkmenistanie na pomoc może liczyć polska branża meblarska a w Mongolii producenci maszyn i urządzeń, w tym górniczych. W Chorwacji Państwo wesprze branżę meblarską, w Serbii producentów środków transportu, a w Bośni i Hercegowinie, Macedonii, Wietnamie i Indonezji maszyny i urządzenia (w tym górnicze). W Indonezji oraz Indiach promowane będą polski sprzęt medyczny i aparatura pomiarowa, dodatkowo w Indiach taką szansę otrzyma branża usług IT/ITC a w Malezji branża kosmetyczna.

Radosław Jarem ocenia, że program „Aktywizacja eksportu na wybranych rynkach” ma jeszcze jedną mocną stronę. Zarówno Półwysep Bałkański, jak i poszczególne obszary Azji a dokładnie obszar basenu Morza Kaspijskiego (Azerbejdżan, Turkmenistan) oraz innych strategicznych regionów tego kontynentu (Półwyspu Indyjskiego – Indie; Archipelagu Malajskiego - Malezja, Indonezja; Azji Wschodniej - Mongolia) to doskonałe „punkty zaczepne” dla polskich eksporterów.
Program jest skonstruowany tak, aby polskie firmy poprzez współpracę z wybranym krajem w danej części świata otworzyły sobie drogę do ekspansji w całym regionie. To świetna strategia, dająca bardzo duże możliwości – mówi Jarema.

fot. mat. prasowe

Zainteresowanie eksporterów krajami wybranymi w programie 'Aktywizacja eksportu na wybranych rynkach

Okazuje się, że najmniejszym zainteresowaniem eksporterów cieszą się Turkmenistan (5 proc.) i Mongolia (5 proc.).


„Aktywizacja eksportu na wybranych rynkach” ma w założeniu pomóc polskim eksporterom żywności, którzy ucierpieli w wyniku rosyjskiego embarga, zdobyć nowe rynki. Program ma także wesprzeć eksport innych branż do najbardziej w perspektywicznych regionów świata.

Informacje o badaniu
Wewnętrzną ankietę klientów AKCENTY przeprowadzono na grupie 92 firm eksportowych w dniach 21 listopada – 31 grudnia 2014 r.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: