eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Gospodarka UE: lepsze perspektywy, ale ryzyko jest

Gospodarka UE: lepsze perspektywy, ale ryzyko jest

2015-02-10 13:46

Gospodarka UE: lepsze perspektywy, ale ryzyko jest

Gospodarka UE z lepszymi perspektywami © vege - Fotolia.com

Czy gospodarka europejska wreszcie wychodzi z dołka? Na to wskazują przynajmniej najnowsze prognozy Komisji Europejskiej, które przewidują, że w bieżącym roku wszystkie gospodarki państw członkowskich mają szanse na wzrost. Zdaniem KE, w przypadku całej Unii sięgnie on 1,7 procenta, a w przypadku strefy euro 1,3 procenta. W nadchodzącym roku ma być jeszcze lepiej (odpowiednio 2,1 proc. i 1,9 proc.). Za dobre statystyki odpowiadać ma m.in. zwiększony popyt krajowy i zagraniczny.

Przeczytaj także: Komisja Europejska przewiduje niski wzrost gospodarczy

Prognozy KE zakładają zatem wzrost, ale podkreślić należy, że jego perspektywy w dalszym ciągu będą ograniczone poprzez słabe otoczenie inwestycyjne oraz dość wysokie bezrobocie. Z drogiej jednak strony już od jesieni mamy do czynienia z szeregiem istotnych zdarzeń, które wywierają pozytywny wpływ na perspektywy krótkoterminowe. Chodzi tu m.in. o spadki cen ropy naftowej, osłabienie wspólnego pieniądza, ogłoszone przez EBC luzowanie ilościowe oraz przedstawiony przez Komisję Europejską plan inwestycyjny dla Europy. Wszystkie te czynniki będą wywierać pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy.

Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący ds. euro i dialogu społecznego, powiedział:
Europa znajduje się obecnie w kluczowym momencie. Istnieją odpowiednie warunki gospodarcze dla zrównoważonego wzrostu i tworzenia miejsc pracy. Po trudnych wyborach politycznych, jakie rządy podjęły w wyniku kryzysu, efekty reform stają się widoczne. Musimy zwiększyć tempo reform w celu wzmocnienia ożywienia gospodarczego i upewnić się, że przekłada się to na pieniądze w portfelach obywateli. Komisja realizuje swoje zobowiązania poczynione na trzech głównych frontach: inwestycji, reform strukturalnych i odpowiedzialności budżetowej. Wdrożenie tych zobowiązań spoczywa teraz na państwach członkowskich. I tam właśnie nasze wyniki będą oceniane.

fot. vege - Fotolia.com

Gospodarka UE z lepszymi perspektywami

W 2015 r. przewiduje się, że stopa wzrostu gospodarczego w poszczególnych państwach członkowskich pozostanie bardzo zróżnicowana, wynosząc od 0,2 proc. (dla Chorwacji) do 3,5 proc. (dla Irlandii).


Pierre Moscovici, komisarz ds. gospodarczych i finansowych, podatków i ceł, powiedział:
Prognoza gospodarcza dla Europy wygląda dziś nieco lepiej niż wtedy, gdy prezentowaliśmy ostatnie przewidywania. Spadek cen ropy naftowej i tańsze euro stanowią pozytywny impuls dla unijnej gospodarki. Tymczasem, plan inwestycyjny dla Europy i ostatnie ważne decyzje EBC przyczynią się do stworzenia bardziej sprzyjających warunków dla reform i inteligentnej polityki fiskalnej. Jednak należy jeszcze włożyć dużo wysiłku, aby zapewnić miejsca pracy, tak trudno dostępne dla milionów Europejczyków.

Wzrost gospodarczy na wielu frontach


Mimo że przewiduje się, że wszystkie państwa członkowskie będą w tym roku miały pozytywny wskaźnik wzrostu gospodarczego, a ożywienie w ostatnich kwartałach jest coraz bardziej powszechne, rozbieżności w wynikach gospodarczych wewnątrz Unii mogą się utrzymywać. Jest to po części spowodowane tym, że postępy w delewarowaniu pomiędzy bankami, sektorami publicznym i prywatnym są nadal zróżnicowane w poszczególnych państwach członkowskich. Wielkość pozytywnego wpływu niskich cen ropy naftowej będzie również różnić się w zależności od koszyka energetycznego danego kraju. Akomodacyjna polityka pieniężna może mieć silniejszy pozytywny wpływ w krajach, w których warunki finansowania są niekorzystne. Wsparcie eksportu wynikające z osłabienia euro będzie uzależnione od krajowego kierunku handlu i modeli specjalizacji. Podsumowując, w 2015 r. przewiduje się, że stopa wzrostu gospodarczego w poszczególnych państwach członkowskich pozostanie bardzo zróżnicowana, wynosząc od 0,2 proc. (dla Chorwacji) do 3,5 proc. (dla Irlandii).

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: