eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 5/2015

Polska: wydarzenia tygodnia 5/2015

2015-01-31 20:34

Przeczytaj także: Polska: wydarzenia tygodnia 4/2015

  • Według Polskiej Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych obroty handlowe między Polską a państwami Afryki w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosły o około 25 proc. To skutek realizowania programu "Go Africa", którego celem jest zwiększenie całkowitej wymiany handlowej między Polską a Afryką z 1 proc. do 3 proc.. Całkowita suma wymiany handlowej z państwami Afryki w ciągu 11 miesięcy 2014 roku wyniosła ok.,5 mld USD. Największy wzrost w relacjach handlowych zanotowano z Algierią (o 91 proc.), z Nigerią (o 47,05 proc.), z Zambią (o 44,25 proc.), z Senegalem (o 16,45 proc.) oraz z RPA (o 11,6 proc.). Dziś głównymi partnerami handlowymi Polski w Afryce są RPA, Algieria, Maroko, Egipt i Tunezja. Polska najwięcej eksportuje do Algierii i RPA, natomiast najwięcej importuje z RPA, Maroka i z Wybrzeża Kości Słoniowej.
  • W najnowszym, światowym rankingu "The Global Innovation Index" (opracowanym przez agencję Bloomberg), który jest poświęcony innowacjom Polska zajęła 25 miejsce. Bezpośrednio przed nami znaleźli się Chińczycy, Hiszpanie i Włosi, a wyprzedziliśmy m.in. Słowenię, Malezję, Hongkong, Czechy i Turcję. Na czele tego rankingu znalazły się, w kolejności, Korea Południowa, Japonia i Niemcy.
  • Europejski Konsumencki Indeks Zdrowia to ranking opracowywany na podstawie ogólnodostępnych danych statystycznych, ankiet wypełnianych przez pacjentów oraz niezależnych badań, prowadzonych przez prywatną firmę Health Consumer Powerhouse (HCP). W tegorocznym rankingu polska zajęła 31 miejsce (podobnie jak w 2013 roku), ale niepokojące jest to, że jako jeden z nielicznych krajów objętych oceną uzyskaliśmy wynik gorszy, niż w poprzednim roku. Z rankingu wynika, że mamy niebezpiecznie długi okres oczekiwania na leczenie raka i zakażenia wewnątrzszpitalne, powinniśmy też przywrócić sprawiedliwość w służbie zdrowia, zlikwidować obowiązujące reguły zakazujące aborcję, a także niezbędne jest odbudowanie profilaktyki w leczeniu uzależnienia od tytoniu i alkoholu. Na pierwszej pozycji w tym rankingu jest Holandia, a następne miejsca zajęły Szwajcaria, Norwegia, Finlandia, Dania, Belgia, Islandia, Luksemburg i Niemcy.
  • W najnowszym rankingu wg wskaźnika wolności gospodarczej Polska awansowała o 8 miejsc - na 42. miejsce. Porównując wyniki uzyskane w tym rankingu w ciągu ostatnich 5 lat warto zauważyć, że Polska poprawiła swój wynik o 4,5 pkt. Polska uzyskała 68,6 pkt, a więc jest to wynik o 1,6 pkt lepszy niż rok temu. Warto dodać, że wskaźnik wolności gospodarczej dla świata wynosi 60,43 pkt. Do tego awansu przyczyniła się poprawa w zakresie poziomu korupcji, fiskalizmu, wydatków publicznych oraz polityki monetarnej. Autorzy rankingu z The Heritage Foundation za kraje wolne gospodarczo uznał jedynie 5 krajów na świecie, a są to: Hongkong, Singapur, Nową Zelandię, Australię oraz Szwajcarię.
  • Według GUS stopa bezrobocia w grudniu 2014 r. wyniosła 11,5 proc. wobec 11,4 proc. w listopadzie 2014 r. Przy czym: najwyższe bezrobocie było w województwach: warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim, a liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy na koniec grudnia 2014 r. wyniosła 1,825 mln osób (w tym 939,6 tys. kobiet).
  • Przepisy dotyczące płacy minimalnej i obowiązków administracyjnych związanych z tranzytem przez Niemcy, które były przedmiotem ostrej krytyki przez kilka europejskich krajów zostały częściowo zawieszone. Kontrowersyjnym przepisem był obowiązek płacy minimalnej w wysokości 8,50 euro za godzinę. Będzie on jednak nadal obowiązywał kierowców ciężarówek, które są załadowywane i rozładowywane na terenie Niemiec. Te przepisy zostały zawieszone w stosunku do kierowcy przejeżdżający tranzytem przez Republikę Federalną Niemiec.
  • Deflacja CPI w listopadzie była na poziomie 0,6% r/r (tak jak w październiku). Deflacja w ujęciu rocznym pojawiła się w Polsce w połowie ubiegłego roku. Według analityków okres deflacji może potrwać do czerwca br.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

RANKING KRAJÓW ŚWIATA WG WSKAŹNIKA WOLNOŚCI GOSPODARCZEJ

Ten ranking trudno omówić w całości, ale jest to okazja, aby zwrócić uwagę na uzyskane przez nas wyniki, oraz wyciągnąć z niego wnioski...

Wyniki światowego rankingu:
  • W najnowszym rankingu Polska zajęła w świecie 42 miejsce. Porównując wyniki uzyskane w tym rankingu w ciągu ostatnich 5 lat warto zauważyć, że Polska poprawiła swój wynik o 4,5 pkt. W ostatnim roku do poprawienia naszej oceny przyczyniła się poprawa w zakresie poziomu korupcji, fiskalizmu, wydatków publicznych oraz polityki monetarnej.
  • Porównując obecny wynik z poprzednim warto zauważyć, ze awansowaliśmy o 8 miejsc. Polska uzyskała 68,6 pkt, a więc jest to wynik o 1,6 pkt lepszy niż rok temu. Warto dodać, że wskaźnik wolności gospodarczej dla świata wynosi 60,43 pkt.
  • Oceniając światową czołówkę The Heritage Foundation za kraje wolne gospodarczo uznał jedynie 5 krajów na świecie, a są to: Hongkong, Singapur, Nową Zelandię, Australię oraz Szwajcarię.

Pierwsza dziesiątka omawianego rankingu przedstawia się następująco:

1. Hongkong (89,6 punktów)
2. Singapur (89,4)
3. Nowa Zelandia (82,1)
4. Australia (81,4)
5. Szwajcaria (80,5)
6. Kanada (79,1)
7. Chile (78,5)
8. Estonia (76,8)
9. Irlandia (76,6)
10. Mauritius (76,4)

Wyniki rankingu w gronie państw europejskich:
  • W tej grupie jesteśmy dopiero na 19 pozycji i nie jest to dobra, satysfakcjonująca nas ocena i pozycja jeśli w rankingu oceniano 43 europejskie państwa...
  • W grupie państw Europy Środkowej i Wschodniej też nie wyróżniamy się. Najwyższą pozycję ma Estonia (zajeła2. miejsce w Europie), dalej jest Litwa (6. pozycja), a następnie Niemcy (7. pozycja), Czechy (13. pozycja) i Łotwa (17.). Udało się nam wyprzedzić Słowację, Węgry i Ukrainę....

Wniosek końcowy:

Jeśli porównać nasz wynik ((68,6 pkt) ze średnią światową (60,43) oraz z piątym-ostatnim z krajów uznanym za wolnym gospodarczo -Szwajcarią (80,5) widać, jaka odległość dzieli nas od najlepszych. Dokładna analiza winna naszym politykom dać wiedzę, co zrobić, jakie zmiany wprowadzić, aby znaleźć się na drodze do społecznego dobrobytu.

W mojej ocenie warto, by politycy szczebla centralnego oderwali się od „młócki” wyborczej, przeanalizować oceny zewnętrznej (chyba obiektywnej) instytucji i podjąć działania perspektywiczne, długofalowe...

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: