eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Produkujemy mniej śmieci niż Skandynawia, ale recykling kuleje

Produkujemy mniej śmieci niż Skandynawia, ale recykling kuleje

2015-02-01 00:40

Produkujemy mniej śmieci niż Skandynawia, ale recykling kuleje

Polska wytwarza mniej odpadów niż kraje skandynawskie © smuay - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Średnio 4000 kilogramów - taką właśnie ilość odpadów produkował w 2010 roku statystyczny Polak - wynika z danych udostępnionych przez Komisję Europejską. Taki wynik pozwolił zająć nam 13 miejsce w stawce europejskiej i wyprzedzić takie kraje jak Finlandia, Estonia i Szwecja, gdzie roczna produkcja śmieci na osobę sięga nawet 20 000 kilogramów. Możemy mieć zatem powody do zadowolenia, a byłyby one jeszcze większe, gdyby tylko udało się nam zwiększyć współczynnik recyklingu. Poprawie wyników i podkreśleniu korzyści płynących z recyklingu ma służyć, prowadzona w całej Unii Europejskiej, kampania „Generation Awake”.

Przeczytaj także: Trudne odpady, czyli ile dzieli nas od gospodarki o obiegu zamkniętym?

Polska może być również dumna z niskiego współczynnika składowania wytworzonych odpadów na wysypiskach, który jest w naszym okraju o około 800 kg niższy niż w Unii Europejskiej jako całości. Jednak nie we wszystkich dziedzinach radzimy sobie aż tak dobrze - okazuje się np., że pozostajemy w tyle pod względem ilości energii, jaka pozyskiwana jest w procesie spalania z odpadów energii. W 2012 roku wartość ta wyniosła 93 kg, podczas gdy w całej wspólnocie było to 195 kg.

Naszą największą bolączką pozostaje jednak współczynnik recyklingu, czyli wskaźnik określający ilość odpadów, które poddane zostały utylizacji. Wprawdzie jego poziom sukcesywnie wzrasta, jednak nadal znacznie odbiegamy od innych krajów. Dane Komisji Europejskiej wskazują, że w 2011 roku wynosił on 41,2%, co było wartością o ponad 22% niższą niż średnia we wszystkich krajach Unii. Jednocześnie Europejska Agencja Ochrony Środowiska (EEA) regularnie przypomina, że Polska do 2020 r. musi sprostać celom postawionym przez UE, według których do tego czasu 50% odpadów ma być poddawanych recyklingowi.

fot. mat. prasowe

Generowanie odpadów w całej UE, 2010

Rocznie Polacy wytwarzają mniej odpadów niż wynosi średnia europejska.


Z najnowszych danych zaprezentowanych przez Komisję Europejską wynika, że dorównaliśmy już standardom w zakresie recyklingu papieru, kartonu i opakowań plastikowych. Wyzwaniem jednak wciąż pozostaje podniesienie wskaźnika przetwarzania opakowań szklanych, który jest niższy o 14% w porównaniu do innych krajów, oraz recyklingu opakowań metalowych - tu różnica wynosi 5%.
Ponieważ w naszym kraju wiele można jeszcze poprawić w zakresie (68%). Ankietowani zwrócili również uwagę na konieczność doinformowania społeczeństwa na temat tego, jak i gdzie segregować odpady.

fot. mat. prasowe

Co przekonałoby Pana/Panią do segregacji odpadów?

W Polsce największą motywacją do segregacji odpadów byłyby zachęty pieniężne.


Informacji na ten temat dostarcza prowadzona w Unii Europejskiej, w tym również w Polsce, kampania „Generation Awake”. Jej celem jest zachęcenie obywateli do postrzegania odpadów jako cennego surowca. Kampania oferuje szereg narzędzi online ułatwiających zrozumienie problemu, w tym wielojęzyczną witrynę, przewodnik konsumenta, profil na Facebooku recyklingowi (68%). Ankietowani zwrócili również uwagę na konieczność doinformowania społeczeństwa na temat tego, jak i gdzie segregować odpady.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: