eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Gospodarka USA motorem globalnej koniunktury

Gospodarka USA motorem globalnej koniunktury

2015-01-29 12:03

Przeczytaj także: Gospodarka światowa i polska w 2050 roku


Zdaniem Piotra Tukendorfa, w przypadku braku wyraźnego przyspieszenia we wdrażaniu reform zwłaszcza we Francji i we Włoszech, należy spodziewać się wzrostu w strefie euro w 2015 r. na poziomie zaledwie 1,0 proc. (+0,8 proc. w 2014 r.). Podobnie gospodarka Niemiec powinna rosnąć w 2015 r. w tempie 1,0 proc. (+1,4 proc. w 2014 r.).
- W przypadku Niemiec nie tylko kryzys geopolityczny związany z Rosją i Ukrainą, ale również efekt płacy minimalnej i wysokich świadczeń socjalnych, będą mieć istotny, negatywny wpływ na wzrost gospodarczy – komentuje ekspert Biura Maklerskiego Deutsche Bank.

Rynki kapitałowe: W krzyżowym ogniu banków centralnych


Zgodnie z przewidywaniami analityków w 2015 r. będziemy mieli do czynienia z dwiema ścieżkami w obszarze polityki pieniężnej. – Podczas, gdy Fed i Bank of England z dużym prawdopodobieństwem zdecydują się na podwyżki stóp procentowych w okolicach III kwartału 2015 r., to Japonia i strefa euro mogą zainicjować dalsze niekonwencjonalne środki w celu złagodzenia polityki pieniężnej – mówi.

Dolar pozostanie mocny


Od połowy ubiegłego roku dolar znacząco umocnił się w stosunku do najważniejszych walut na świecie i zdaniem Piotra Tukendorfa trend ten będzie kontynuowany.
– Jedną z przyczyn będzie napływ kapitałów na rynek amerykańskich akcji i obligacji z regionów o niskich stopach procentowych, np. Europy i Japonii. Na koniec 2015 r. kurs euro do dolara może oscylować nawet poniżej poziomu 1,15 dolara za 1 euro – przewiduje. – W średnim terminie nie można wykluczyć ustanowienia pewnego parytetu wymiany obu walut.

Polska: solidne fundamenty skłonią inwestorów do powrotu na rynek


Jak zdaniem analityków Biura Maklerskiego Deutsche Bank będzie wyglądać sytuacja w Polsce? Po realizacji reformy OFE i dużych odpływach środków z krajowych funduszy akcyjnych w 2014 r., na polskim rynku widać wyraźną słabość, jeśli chodzi o stronę popytową. OFE przestały być regularnym nabywcą akcji, w TFI brakuje nowych środków, a zagranica, biorąc pod uwagę kontekst konfliktu na Ukrainie podchodzi do naszego rynku z wyraźnym dystansem.

- Sytuacja ta, w połączeniu z relatywnie zdrową sytuacją makroekonomiczną polskiej gospodarki powoduje jednak, że krajowy rynek akcyjny wygląda coraz bardziej atrakcyjnie od strony fundamentalnej – uważa Piotr Tukendorf.

Estymowany na 2015 r. wskaźnik P/E dla WIG20 to 12,8, dla WIG 13,0, a dla mWIG40 to ok. 14,0, co oznacza, że wskaźniki te są wyraźnie niższe od notowanych w latach poprzednich. Dodatkowo bieżący wskaźnik rentowności dywidendowej dla kluczowych indeksów jest obecnie na poziomie 3,5-4 proc., co oznacza, że przekracza on wyraźnie rentowności możliwe do osiągnięcia np. na krajowych obligacjach – mówi.
– Przy takim poziomie rynkowych stóp procentowych, dodatkowo z dalszym potencjałem do ich obniżek (25-50 bps. w 2015 r.), rynek akcji stanowi poważną alternatywę wobec inwestycji w polski dług – komentuje ekspert BM Deutsche Bank.

Polska gospodarka mimo pewnego spowolnienia w ostatnich kwartałach pokazuje powtarzalne oznaki ożywienia widoczne przede wszystkim we wskaźniku przemysłowym PMI. Według przewidywań analityków Deutsche Bank, wzrost PKB w roku 2015 r. w scenariuszu bazowym powinien wynieść 3,3 proc, czyli tyle samo co w 2014 r., natomiast niskie ceny paliw w połączeniu z niskimi stopami procentowymi i relatywnie słabszą walutą powinny w zauważalny sposób wspierać wzrost.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: