eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Nowe technologie: nadchodzi zmiana trendów?

Nowe technologie: nadchodzi zmiana trendów?

2015-01-28 11:51

Nowe technologie: nadchodzi zmiana trendów?

Cloud computing © dolphfyn - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Do 2017 roku czołowymi nowoczesnymi technologiami pozostaną cloud computing i usługi mobilne. Trzeba jednak przyznać, że ich przewaga nad pozostałymi będzie stopniowo topnieć. Na znaczeniu zyskiwać będzie druk 3D, inżynieria biomedyczna, internet przedmiotów, analiza Big Data, czy sztuczna inteligencja. To niektóre z wniosków, które płyną ze światowego badania, jakie KPMG przeprowadziło w minionym roku pośród niemal 800 liderów technologii i biznesu reprezentujących 14 krajów.

Przeczytaj także: Pracownicy gotowi na najnowsze technologie

Światowe trendy na rynku nowych technologii


W wyniku badania powstał raport prezentujący globalne trendy na rynku nowych technologii. Odpowiedzi respondentów wskazują m.in., że chmury obliczeniowe oraz usługi mobilne wciąż utrzymują pozycję lidera, jednak ich przewaga nad pozostałymi nowymi technologiami stopniowo się kurczy. Na istotną rolę platform i aplikacji mobilnych, jako technologii przełomowych dla przemysłu, konsumentów i tworzenia nowych modeli biznesowych, w zeszłym roku wskazało aż 32% respondentów, w tym roku grupa ta skurczyła się do 9%. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w przypadku chmur obliczeniowych - w 2013 roku na ich kluczowe znaczenie wskazało 29% respondentów, a obecnie już tylko 14%. Zdecydowanie wzrosło zaś znaczenie takich technologii jak druk 3D (8%), inżynieria biomedyczna (7%), internet rzeczy (7%), analizy danych (6%) oraz sztuczna inteligencja (6%).
Technologie mobilne są już powszechnie akceptowane w Polsce., przede wszystkim przez konsumentów, którzy je wykorzystują np. do poczty elektronicznej czy do przechowywania zdjęć. Natomiast polskie przedsiębiorstwa nadal w dość ograniczony sposób wykorzystują „chmury obliczeniowe” w swoim codziennym działaniu – mówi Jerzy Kalinowski, partner, szef grupy doradczej w sektorze nowych technologii, telekomunikacji i mediów w KPMG w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej.

fot. mat. prasowe

Czołowe technologie

Cloud computing i usługi mobilne utrzymują czołową pozycję, jednak ich przewaga nad pozostałymi nowymi technologiami zmniejsza się.


Internet przedmiotów (ang. Internet of Things), jako źródło zysków


Jak wynika z badania KPMG, przedsiębiorstwa widzą ogromny potencjał w komercjalizacji rozwiązań bazujących na przedmiotach codziennego użytku, które mogą wymieniać między sobą informację w ten sposób koordynując swoją pracę. Jedna piąta respondentów uważa obecnie, że „inteligentne zakupy” mają największy potencjał w zakresie komercyjnego wykorzystania internetu przedmiotów. System, w którym dom jest połączony z samochodem, wykorzystując indywidualne potrzeby i preferencje konsumenta, może np. sygnalizować brak mleka z lodówce w momencie, gdy przejeżdżamy obok ulubionego sklepu. Kolejnym, potencjalnie najbardziej dochodowym (aż 22% wskazań w USA), aspektem internetu przedmiotów jest automatyzacja naszych mieszkań i domów: automatyczne zarządzanie oświetleniem, ogrzewaniem, systemem alarmowym, czy nawet ekspresem kawowym.

W Chinach i Japonii natomiast respondenci zwrócili uwagę na potencjał związany ze zrównoważoną gospodarką środowiskiem i odpadami (odpowiednio 20% i 24%).

Także w Polsce obserwowany jest trend zmian preferencji konsumentów korzystających intensywnie z tabletów i smartfonów. Z drugiej strony polskie przedsiębiorstwa handlu detalicznego dostrzegają też korzyści z wykorzystania nowoczesnych technologii dla lepszego zrozumienia konsumentów i ich pozyskania – dodaje Jerzy Kalinowski, partner, szef grupy doradczej w sektorze nowych technologii, telekomunikacji i mediów w KPMG w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej.

fot. mat. prasowe

Które aplikacje mają największy potencjał w komercyjnym wykorzystaniu internetu przedmiotów?

Jedna piąta respondentów uważa obecnie, że „inteligentne zakupy” mają największy potencjał w zakresie komercyjnego wykorzystania internetu przedmiotów.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: