eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw III kw. 2014

Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw III kw. 2014

2015-01-02 13:30

Przeczytaj także: Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw I kw. 2014


Dynamika kosztów wynagrodzeń w porównaniu z II kwartałem 2014 wyniosła 4,5 proc. w ujęciu rocznym, w ujęciu kwartalnym wzrosła o 0,2 pkt proc. Realny wzrost kosztów wynagrodzeń odnotowano w zdecydowanej większości przedsiębiorstw – w 66,7 proc. wzrosły one o 14,8 pkt proc. w ujęciu rocznym. Nadal jednak jest to mniej niż w rekordowych latach 2007 – 2008, kiedy koszty pracy zwiększało ok. ¾ firm. Natomiast wyraźne zmniejszenie liczby firm redukujących koszty wynagrodzeń było skutkiem przede wszystkim spadku udziału przedsiębiorstw jednocześnie ograniczających zarówno zatrudnienie, jak i płace.

Czwarty kwartał z rzędu w sektorze przedsiębiorstw utrzymała się wysoka, dwucyfrowa dynamika wzrostu nakładów inwestycyjnych. W III kwartale 2014 dynamika inwestycji zwiększyła się w ujęciu rocznym do 15,7 proc. 13 proc w II kwartale. Rosnące tempo wzrostu inwestycji świadczy o tym, że przedsiębiorstwa z większym optymizmem patrzą w przyszłość, i to mimo utrzymującego się ryzyka w postaci m.in. słabej koniunktury w Europie czy kryzysu wschodniego. Lepsze warunki dla inwestycji budują m.in. dość silna konsumpcja i rekordowo niskie stopy procentowe. Wspomagają one decyzje o rozbudowie majątku produkcyjnego przedsiębiorstw, który w zasadzie od załamania z przełomu 2008/2009 był niedoinwestowany i co najwyżej podlegał modernizacji.

W III kwartale 2014 odnotowano kolejną poprawę sytuacji płynnościowej sektora przedsiębiorstw, zarówno w ujęciu rocznym, jak i kwartalnym. Wszystkie wskaźniki płynności znajdują się w trendzie rosnącym. Wyraźnie rośnie zwłaszcza płynność gotówkowa. Sytuacja płynnościowa w sektorze przedsiębiorstw poprawia się również w grupie mniejszych podmiotów, jednakże tempo poprawy w sektorze MSP jest niskie.

W najnowszym raporcie, tak samo jak poprzednim, znalazła się ramka tematyczna „Eksport a zwirowania na rynkach rosyjskim i ukraińskim” . Zawiera ona zaktualizowane informacje na temat wpływu przedłużającego się konfliktu na wschodzie na przedsiębiorstwa najmocniej zaangażowane w eksport na rynki rosyjski i ukraiński.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: