eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Bezpieczeństwo IT 2015: czego powinniśmy się obawiać?

Bezpieczeństwo IT 2015: czego powinniśmy się obawiać?

2015-01-02 11:10

Bezpieczeństwo IT 2015: czego powinniśmy się obawiać?

Największym utrapieniem mają być trojany bankowe © lolloj - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Cyberszpiegostwo, prowadzone z dużym rozmachem kampanie cyberprzestępcze, a także głośne ataki hakerskie. Miniony rok upłynął pod znakiem wzrostu liczby nowych zagrożeń i wiele wskazuje na to, że nadchodzących miesiącach ten trend nie ulegnie wyhamowaniu, a wręcz przeciwnie będzie się rozwijał. W prognozach ekspertów G DATA mowa jest również o zintensyfikowanym rozwoju złośliwego oprogramowania zmierzającym do ataków wieloplatformowych.

Przeczytaj także: Next Generation atakuje Android

W przewidywaniach na bieżący rok wspomina się również o trojanach zdolnych do infekcji maszyn z systemem Windows oraz urządzeń mobilnych pracujących na Androidzie. Największym utrapieniem mają być trojany bankowe, które stanowić będą większość wśród szkodników zagrażającym naszym urządzeniom. Ochrona danych oraz informacji będzie stawać się coraz trudniejsza, co związane będzie z rozwojem self-trackingu i gadżetów spod znaku ruchu Quantified Self (motto grupy: „Samopoznanie dzięki danym”).
„Sprawdzone przez e-przestepców metody jak kampanie spamowe i phishingowe czy też wykorzystywanie luk w zainstalowanym przez użytkowników oprogramowaniu wciąż będą popularne i z pewnością ich liczba nie zmaleje. Trojany bankowe rozpoczęły swój triumfalny marsz w 2014 roku i będą go kontynuować także w 2015, możemy spodziewać się utrzymania tendencji wzrostowych jeżeli chodzi o ten typ złośliwego oprogramowania.” – mówi Ralf Benzmüller, szef laboratorium antywirusowego G DATA. „Malware zdolny atakować komputery oraz urządzenie mobilne spowszednieje już niedługo i będzie naszym codziennym towarzyszem podczas korzystania z sieci.”

Wzrost liczby zagrożeń mobilnych


Prawie miliard smartfonów z zielonym ludzikiem na pokładzie zostało sprzedanych w 2014 roku zgodnie z danymi od IDC. Prawie 85% wszystkich telefonów sprzedanych w drugim kwartale to urządzenia z Androidem. Dane te są ogólnie dostępne, niestety także dla twórców złośliwego oprogramowania, którzy zwiększają wysiłki nad tworzeniem mobilnych wirusów. Znajduje to odzwierciedlenie w ich ilości, eksperci z G DATA wykryli i opisali jedynie w pierwszej połowie roku ponad 751 nowych zagrożeń mobilnych! Pracownicy niemieckiego laboratorium antywirusowego oczekują, że licznik zagrożeń w ostatnim dniu tego roku zatrzyma się na liczbie 1,2 miliona mobilnych wirusów.

PROGNOZY EKSPERTÓW BEZPIECZEŃSTWA IT NA 2015


Self-tracking i niewłaściwie zabezpieczone dane


Wyniki sportowe, prywatne dane, aktualna lokalizacja i wiele, wiele innych informacji jest zbieranych przez urządzenia mobline oraz tzw. wearable devices. Takie informacje mogą okazać się cenne i zainteresować wiele firm, chociażby firmy ubezpieczeniowe oferujące polisy na życie. Moda na aplikacje mierzące nasze postępy w bieganiu czy innych sportach oraz aplikacje zbierające informacje o naszym zachowaniu może być źródłem kłopotów dla użytkowników oraz nową okazją i nisza dla cyberprzestępców.

fot. mat. prasowe

Nowe zagrożenia w I połowie 2014

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku eksperci bezpieczeństwa G DATA opisali 751 136 nowych próbek malware.


Malware wieloplatformowy jak wytrych do firmowych komputerów


W 2015 roku ataki wieloplatformowe będą wykorzystywane przez hakerów w szczególności w atakach na sieci firmowe.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: