eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Brudne polskie powietrze. Najgorsze w Europie

Brudne polskie powietrze. Najgorsze w Europie

2014-12-29 17:58

Brudne polskie powietrze. Najgorsze w Europie

Polskie powietrze najbrudniejsze w Europie © XtravaganT - Fotolia.com

Polska, spośród wszystkich państw Unii Europejskiej, ma już od wielu lat najbardziej zanieczyszczone powietrze - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. W wielu miastach stężenie toksycznych i rakotwórczych substancji wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy. Polsce za niedotrzymanie unijnych standardów jakości powietrza grozi nawet 4 mld zł kary.
Według Najwyższej Izby Kontroli organy władzy publicznej działają nieskutecznie w sferze ochrony powietrza, nie zapewniając dostatecznej ochrony ludzi i środowiska naturalnego przed negatywnymi skutkami jego zanieczyszczenia.

Polska od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Unii Europejskiej, aż 6 polskich miast znalazło się w pierwszej dziesiątce miast europejskich z największą liczbą dni w roku (pozostałe cztery znajdują się w Bułgarii), w których przekroczono dobowe dopuszczalne stężenie pyłu. Najgorzej jest w Krakowie, nieco lepiej jest w Nowym Sączu, w Gliwicach i Zabrzu, Sosnowcu oraz w Katowicach.

W Polsce głównym czynnikiem zanieczyszczenia powietrza jest zbyt wysokie stężenie pyłu zawieszonego oraz benzo(a)pirenu. Źródłem emisji pyłów są między innymi paleniska węglowe. Zanieczyszczenie pyłem powoduje i pogłębia choroby płuc i układu krążenia, benzo(a)piren jest zaś substancją silnie rakotwórczą. Jak stwierdza NIK, we wszystkich kontrolowanych polskich miastach w 2013 r. normy stężenia benzo(a)pirenu były przekroczone średnio o 500 proc.

Polska do I półrocza 2014 roku nawet nie zbliżyła się do unijnych norm jakości powietrza. Jak zauważa NIK, niedotrzymanie standardów jakości powietrza określonych w unijnym prawie może kosztować Polskę aż 4 mld zł kary za niedopełnienie dyrektywy.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: