eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 51/2014

Europa: wydarzenia tygodnia 51/2014

2014-12-20 16:58

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 50/2014

  • Według Eurostat-u inflacja w strefie euro wyniosła w listopadzie 0,3 proc. licząc r/r. Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI dla przemysłu strefy euro wzrósł do 50,8 pkt w grudniu z 50,1 pkt miesiąc wcześniej. Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec wyniósł w grudniu 51,4 pkt. wobec 52,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Według Markit Economics Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji wyniósł w grudniu 47,9 pkt. wobec 48,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca.
  • Według ośrodka Capital Economics dewaluacja rubla negatywnie oddziałuje na rosyjskie banki, co widać w skoku oprocentowania międzybankowej stopy kredytu. Jest to zwiastun zbliżających się trudności banków. Wiele wskazuje na to, że stopa kredytu międzybankowego będzie dla inwestorów najważniejszym wskaźnikiem w najbliższych dniach.
  • Według Morgan Stanley recesja w Rosji w 2015 r. odbije się na Europie Centralnej i krajach bałtyckich. Jeśli eksport do Rosji skurczy się w 2015 r. o 30 proc., polski PKB zmniejszy się o 0,5 pkt proc., węgierski o 0,6 pkt proc., a czeski o 0,7 pkt proc. Do Rosji trafia 5 proc. ogółu polskiego eksportu. Przy średniej cenie baryłki ropy poniżej 70 USD rosyjski PKB może w 2015 r. skurczyć się o co najmniej 4 proc. w ujęciu rocznym. Rosja wprowadziła embargo na żywność , a ze spadkiem popytu muszą liczyć się także eksporterzy innych towarów i produktów poza żywnością. Najbardziej poszkodowani będą eksporterzy z republik bałtyckich, zwłaszcza z Litwy.
  • Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła rating kredytowy dla Ukrainy o jeden stopień do CCC minus z CCC. Perspektywa dla ratingu jest negatywna.
  • Ostatni szczyt unijnych przywódców zatwierdził plan inwestycyjny, który ma nadać nowy impuls gospodarce unijnej. Został on określany jako Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych (EFSI). Mogą wziąć udział państwa członkowskie, dokonując wpłat bezpośrednio z budżetów lub środków banków państwowych. EFSI w latach 2015-2017 ma zmobilizować inwestycje w unijnej gospodarce o wartości co najmniej 315 mld euro. Przewiduje się, że powstanie on do połowy 2015 r., a jego początkowy kapitał będzie wynosił 21 mld euro. Przyjęto też, że wpłaty do tego funduszu nie będą zaliczane do zadłużenia, które pogorszyłoby oceny finansów publicznych pod kątem ich zgodności z paktem stabilności i wzrostu.
  • Białoruś coraz mocniej odczuwa skutki gwałtownego spadku kursu rosyjskiego rubla. Bank Narodowy Białorusi rekomendował bankom komercyjnym osłabienie miejscowego rubla o 10 procent. Białoruskie media podają, że bank centralny rekomendował jednocześnie bankom, aby nie zasilały walutą kantorów, a jedynie sprzedawały euro czy dolary, które skupią od osób prywatnych.
  • Zachodnie sankcje w połączeniu z niskimi cenami ropy okazały się zabójcze dla rosyjskiego rubla, a co za tym idzie i dla rosyjskich oligarchów. Według szacunków ekspertów w tym roku najbogatsi ludzie w Rosji stracili w sumie blisko 50 mld USD, a rekordziści utracili nawet połowę swojego majątku ( np. dotyczy to akcjonariuszy koncernu gazowego Novatek, na który rząd USA nałożył sankcje w związku z kryzysem na Ukrainie). Podobne straty zanotowali akcjonariusze producenta stali – Novolipetsk Steel.
  • Spółki Gaz-System S.A. i UkrTransGaz zawarły w środę porozumienie o przygotowaniu studium wykonalności połączenia systemów gazowych Polski i Ukrainy. W ramach tych prac będą ustalone zasady przygotowania analiz inwestycji niezbędnych do przesyłu paliwa między Polska i Ukrainą. Umowę podpisali w Warszawie prezesi obu firm w obecności prezydentów Polski i Ukrainy - Bronisława Komorowskiego i Petra Poroszenki.
  • Negocjacje o wymianie udziałów pomiędzy niemieckim koncernem chemicznym BASF a rosyjskim Gazpromem zakończyły się niepowodzeniem. To także skutek politycznego kryzysu między Niemcami a Rosją. Jak wiadomo BASF i Gazprom ustaliły w 2012 roku, że spółka Wintershall w całości przekaże swoją sieć handlu i magazynowania gazu Gazpromowi. W zamian niemiecki koncern miał zwiększyć swoje udziały w złożach gazu na Syberii. W rezultacie Gazprom miał nadzieję, że będzie dostarczał gaz bezpośrednio do niemieckich odbiorców, uzyskując częściową kontrolę nad handlem i przejmując także część magazynów gazu w Niemczech. Niemcy mieli uzyskać dostęp do dużych złóż gazu. To druga decyzja (po rezygnacji z South Streem), sygnalizująca, że Gazprom w ramach wycofuje się z handlu z Europą Zachodnią.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

FRANCUSKI MAGAZYN "MADAME FIGARO" UZNAŁ JOANNĘ PRZETAKIEWICZ ZA JEDNĄ Z NAJBARDZIEJ KREATYWNYCH KOBIET BIZNESU W POLSCE

Joanna Przetakiewicz została doceniona przez francuską prasę. Właścicielka domu mody La Mania została bohaterką artykułu o przedsiębiorczych Polkach na łamach magazynu „Madame Figaro”. Francuscy dziennikarze wyróżnili Przetakiewicz nie tylko za jej talent do projektowania, lecz także zdolności biznesowe i upór w dążeniu do celu.

W jednym z ostatnich numerów magazynu „Madame Figaro” – jednego z największych francuskich magazynów dla kobiet – ukazał się obszerny artykuł o przedsiębiorczych Polkach, które świetnie radzą sobie w świecie biznesu i polityki. Bohaterkami materiału były dr Irena Eris, Wanda Nowicka, Henryka Bochniarz, Joanna Mucha i Joanna Przetakiewicz. Zdaniem francuskiego magazynu są one najbardziej przedsiębiorczymi i kreatywnymi kobietami biznesu w Polsce.

Właścicielka domu mody La Mania przyznaje, że wywiad przeprowadzony przez paryskich dziennikarzy i towarzysząca mu krótka sesja zdjęciowa były dla niej wielką przyjemnością.

– Dziennikarze, którzy przyjechali z „Madame Figaro” są bardzo doświadczonymi i niezwykle inteligentnymi dziennikarzami, więc nie zadawali pytań, które się wiecznie powtarzają we wszystkich wywiadach. Rozmowa odbywał się na wariackich papierach, ponieważ przyleciałam, musiałam później iść wieczorem na ważną imprezę, w związku z tym wszystko się odbywało podczas czesania, malowania, w jakimś obłędzie, ale uśmialiśmy się tak bardzo i mieliśmy świetne humory podczas całego wywiadu – mówi Joanna Przetakiewicz w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Zdaniem francuskiego magazynu o sukcesie Przetakiewicz zadecydował nie tylko talent do projektowania, lecz także zdolności biznesowe. Dziennikarze „Madame Figaro” docenili także jej konsekwencję i upór w dążeniu do celu. Joanna Przetakiewicz w cztery lata zdołała bowiem stworzyć od podstaw i wypromować, także na arenie międzynarodowej, modową markę La Mania.

Pierwszy butik został otwarty w Galerii Mokotów we wrześniu 2010 roku. Dzisiaj polska marka obecna jest w domach handlowych w Londynie, Mediolanie i Kijowie. Joanna Przetakiewicz jest też właścicielką kilku restauracji oraz założycielką sieci klinik stomatologicznych. Pod koniec listopada portal Gazeta.pl uznał ją za jedną z pięciu najbardziej wpływowych Polek. Joanna Przetakiewicz zapewnia jednak, że mimo dotychczasowych osiągnięć nie zamierza spoczywać na laurach.

– Na pewno czuję się kobietą pewną siebie i znającą swoją wartość. Dumną ze swoich synów, swojej kariery i swojej firmy. Na pewno jestem kobietą, która jest bardzo usatysfakcjonowana, ale jeszcze daleka droga przede mną. Bo właśnie o to chodzi, żeby cały się uczyć, żeby cały czas dążyć do celu, żeby nie spoczywać na laurach – podkreśla Joanna Przetakiewicz.

Właścicielka La Manii stara się także wspierać inne kobiety w Polsce. Jedną z jej inicjatyw jest pomoc i aktywizacja kobiet w rejonach dotkniętych największym bezrobociem w kraju, m.in. w Świdnicy. Joanna Przetakiewicz kibicuje wszystkim zdolnym Polkom, które chcą rozwijać się i działać w biznesie. Należy do nich także jej była współpracownica Magdalena Butrym. Po trzech latach projektowania dla La Manii Butrym zdecydowała się uniezależnić i stworzyć własną, imienną markę. Jej kolekcja jesień-zima 2014/2015 wzbudziła zachwyt krytyków mody i dziennikarzy modowych.

– Bardzo jej kibicuję, bo Magda jest bardzo zdolną projektantką, świetną dziewczyną. Życzę jej wszystkiego najlepszego. Mam swoją bardzo określoną linię, DNA swojej firmy, ona ma inną i super. Bo właśnie o to chodzi, żeby się różnić od siebie – mówi Joanna Przetakiewicz.

Joanna Przetakiewicz, projektantka mody

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: