eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Akcesja korzystna dla eksportu

Akcesja korzystna dla eksportu

2005-11-12 00:05

Wejście Polski do struktur Unii Europejskiej w 2004 r. wpłynęło na ożywienie polskiego eksportu. Pod względem wymiany handlowej ubiegły rok był dobry - wynika z raportu o stanie handlu zagranicznego opracowanego przez resort gospodarki.

Przeczytaj także: Polacy wciąż nie ufają Unii

W 2004 roku eksport osiągnął poziom 81,6 mld USD i był wyższy o 20,6 mld USD niż w roku poprzednim. Przyrost importu okazał się o ok. 0,2 mld USD mniejszy niż przed rokiem i wyniósł 87,2 mld USD. Zaowocowało to zmniejszeniem deficytu obrotów handlu zagranicznego do poziomu 5,6 mld USD.

Według raportu, dynamiczny wzrost eksportu w ostatnich dwóch latach był istotnym źródłem ożywienia gospodarczego w Polsce. Jego relacja do PKB, w porównaniu do 2002 r., znacząco wzrosła i sięgnęła w 2004 r. ponad 33 proc. Nadal jednak wartość eksportu w przeliczeniu na 1 mieszkańca (2.140 USD) pozostaje znacznie niższa niż w krajach o podobnym poziomie rozwoju gospodarczego, np. w Czechach (4.700 USD).

Głównymi partnerami handlowymi Polski w 2004 r. pozostały kraje UE. Ich udział w eksporcie wyniósł 78 proc., a w imporcie – 68 proc. Wzrost eksportu nastąpił do 18 spośród 24 krajów powiększonej Wspólnoty. Ujemne saldo obrotów zmniejszyło się tu o 2 mld USD w porównaniu do 2003 r. Decydujący wpływ na tę poprawę miało zwiększenie, o 900 mln USD, nadwyżki w obrotach z Wielką Brytanią. Z siedmioma krajami UE nastąpiło pogorszenie salda obrotów, o łączną kwotę 403 mln USD.

O ponad 55 proc. w porównaniu z rokiem 2003 wzrósł eksport na rynki Wspólnoty Niepodległych Państw i wyniósł w 2004 r. blisko 5,8 mld USD. Jednym z czynników tak znaczącego wzrostu eksportu było wstąpienie Polski do UE, co spowodowało wzrost bezpośrednich dostaw do Rosji (bez pośrednictwa Litwy i Łotwy). Import osiągnął poziom ponad 8,8 mld USD (głównym czynnikiem wzrostu wartości były w tym wypadku wysokie ceny importowanej z Rosji ropy naftowej i gazu). Nadwyżce handlowej w obrotach z Ukrainą, w wysokości 800 mln USD, towarzyszył wysoki deficyt w handlu z Rosją. Jego poziom, wynoszący 3,5 mld USD, stanowił blisko jedną czwartą całkowitego deficytu wymiany towarowej w roku ubiegłym.

Eksport z krajami rozwijającymi się wyniósł w 2004 r. prawie 4,3 mld USD, a import przekroczył wartość 12,5 mld USD. Tradycyjnie odnotowano duże obroty z Chinami, zwłaszcza po stronie importu.

Więcej eksportowaliśmy niż importowaliśmy mebli, środków transportu, metali nieszlachetnych i wyrobów metalurgicznych, zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego, a także gotowych artykułów spożywczych. Natomiast więcej sprowadziliśmy niż eksportowaliśmy maszyn i urządzeń, wyrobów przemysłu chemicznego, produktów mineralnych oraz materiałów i wyrobów włókienniczych.

oprac. : Grzegorz Gacki / Polska.pl Polska.pl

Więcej na ten temat: akcesja, eksport, Unia Europejska

Przeczytaj także

Kredyty hipoteczne wg Fitch

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: