eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy młodych wzięty pod lupę

Rynek pracy młodych wzięty pod lupę

2014-12-05 10:30

Rynek pracy młodych wzięty pod lupę

MŚP zatrudnia młodych © Production Perig - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Nie od dzisiaj mówi się, że sytuacja młodych ludzi na rynku pracy pozostawia wiele do życzenia. Czy faktycznie jest aż tak źle? Wprawdzie istnieje spora grupa pracodawców wzbraniających się przed zatrudnieniem młodych pracowników, ale znakomita większość nie stawia tu żadnych oporów. Co więcej, okazuje się np., że umowy śmieciowe wcale nie są tak powszechne jak zwykło się sądzić. Jak więc naprawdę wygląda rynek pracy młodych? Na to pytanie próbują odpowiedzieć autorzy czwartej już edycji raportu EFL „Pod lupą”.

Przeczytaj także: Studia wyższe nie przygotowują do pracy

Najnowsza edycja raportu EFL „Młodzi na rynku pracy. Pod Lupą”, została opracowana w oparciu o badania, które Keralla Research przeprowadził wśród przedsiębiorców jesienią tego roku. Autorzy publikacji próbują z perspektywy pracodawcy przyjrzeć się szansom młodych na rynku pracy. Zagadnienie to zostało osadzone w szerszym kontekście. Brane pod uwagę są zarówno bariery, które w skuteczny sposób potrafią hamować rozwój sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz bieżące wyzwania europejskiego i polskiego rynku pracy.

Bezrobocie osób poniżej 30. roku życia jawi się jako jeden z bardziej palących problemów nie tylko w naszym kraju i już teraz jest przedmiotem europejskich regulacji. Jeden z rozdziałów poświęcony jest kwestii czynników, które przez przedsiębiorców postrzegane są jako najdotkliwsze przeszkody w rozwoju biznesu. W części głównej publikacja pokazuje, czy i jak firmy zatrudniają młodych, dlaczego to robią i jakie mają z tym trudności. Ostatni rozdział zawiera opinie eksperckie dotyczące perspektyw młodych na rynku pracy i szans na poprawę sytuacji w Polsce.

Figle statystyki


Tegoroczny raport to również narzędzie weryfikacji mitów dotyczących młodych na rynku pracy. Pierwszym z nich jest poziom bezrobocia wśród młodych. Na koniec lipca br. wyniósł on 23,1 proc. Czy jednak naprawdę bez pracy jest niemal co czwarty Polak w wieku 18-30 lat? Nie, ponieważ bezrobocie liczone jest jako stosunek ludzi bez pracy w tym przedziale wiekowym do ogółu populacji 18-30 latków zdolnych do pracy – pracujących i niepracujących. Metoda pomija zupełnie tych, którzy się uczą. Aktywnych zawodowo jest ok. 34 proc. z tej grupy, zatem rzeczywiste bezrobocie wśród tych, którzy chcą pracować, a nie mogą – wynosi mniej niż 8 proc.

fot. mat. prasowe

Sytuacja młodych na rynku pracy

Tym, co przeszkadza pracodawcom w zatrudnianiu młodych pracowników jest przeważnie brak doświadczenia zawodowego.


MŚP zatrudnia młodych


Mitem jest, że firmy nie zatrudniają osób młodych. Aż trzy czwarte małych i średnich firm zatrudnia pracowników poniżej 30 lat. Im większa firma, tym częściej. Relatywnie częściej młodych można znaleźć w firmach budowlanych, produkcyjnych oraz hotelarstwie i gastronomii, rzadziej – w usługach. Badanie pokazuje, że nie występuje tu statystycznie istotne zróżnicowanie regionalne, co podważa kolejny mit o szczególnie trudnej sytuacji młodych ludzi w województwach wysokiego bezrobocia. Zatrudniając młodych, połowa pracodawców z małych i średnich firm korzysta ze współpracy z organizacjami zewnętrznymi. 21 proc. MŚP posiłkuje się wsparciem finansowania pracy młodych ludzi, część współpracuje ze szkołami zawodowymi, technikami czy uczelniami.

Raport podważa kolejny mit, według którego młodzi pracują głównie na podstawie tzw. umów śmieciowych. Nic podobnego, ponieważ aż 89 proc. firm sektora MŚP zatrudnia młodych na podstawie umów o pracę, w dodatku na cały etat. Umowy o dzieło i zlecenia to rzeczywistość mniej niż ¼ firm, a staże i szkolenia dotyczą zaledwie kilkunastu procent podmiotów, co może wynikać z nie najlepszej współpracy z urzędami pracy.

fot. mat. prasowe

Umowy śmieciowe

Badania wskazują, że umowy śmieciowe wcale nie są chlebem powszednim w odniesieniu do młodych pracowników.


 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: