eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 48/2014

Europa: wydarzenia tygodnia 48/2014

2014-11-29 14:14

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 39/2014

  • Niemcy mają najniższy roczny poziom wzrostu cen od pięciu lat. Inflacja w listopadzie wyniesie 0,5 procent (w październiku 0,7 procent). Wciąż w Europie istnieje ryzyko deflacji. EBC uznaje deflację za negatywną dla gospodarki, a inflacja poniżej 1 procenta rocznie jest już uznawana za problemem i powód do obaw.
  • Wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii wyniósł 0,7% kw/kw w III kw. 2014 r. W ujęciu r/r, wzrost PKB wyniósł w III kw. br. 3,0% (w całym 2013 r. wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii wyniósł 1,7%).
  • Według Urzędu Statystycznego w Wiesbaden Produkt Krajowy Brutto Niemiec wzrósł w III kwartale 2014 r. o 0,1 proc. kw/kw, a w ujęciu r/r PKB Niemiec wzrósł w III kwartale o 1,2 proc.
  • Komisja Europejska przyjęła nowy projekt budżetu UE na 2015 r. Przewiduje on płatności na poziomie 141,3 mld euro. Nowa propozycja KE uwzględniła poglądy Parlamentu Europejskiego i Rady (państw członkowskich).
  • Szef KE Jean-Claude Juncker zaprezentował w PE (przygotowany wraz z szefem Europejskiego Banku Inwestycyjnego Wernerem Hoyerem) plan, który ma pobudzić inwestycje w UE. Jego wartość szacuje się na ponad 300 mld euro. Ma to podnieść z kryzysu gospodarkę unijną. Jednak według analityków w nowym specjalnym funduszu znajdzie się tylko 21 mld euro realnych pieniędzy. Mają one pozwolić na wygenerowanie inwestycji na 15-krotnie większą kwotę, czyli 315 mld euro w ciągu trzech lat. Przedsięwzięcie ma ruszyć w połowie przyszłego roku. Środki przeznaczone na ten cel przez poszczególne kraje nie będą ich obciążać w ramach kontroli budżetów prowadzonych przez KE.
  • KE po przeglądzie projektów budżetów państw strefy euro na 2015 r. zdecydowała, że Francja, Włochy oraz Belgia mają czas do marca, by poprawić sytuację finansów publicznych. Warto dodać, że ze sprostaniem unijnym zasadom budżetowym ma obecnie problemy siedem państw eurostrefy. Tylko pięć krajów strefy euro przedstawiło projekty w pełni zgodne z paktem stabilności i wzrostu, cztery są "zasadniczo zgodne", a w przypadku siedmiu KE wskazuje na ryzyko niezgodności z zapisami paktu. Badanie nie dotyczyło Grecji i Cypru, które są objęte programami naprawczymi.
  • Bundestag uchwalił budżet Niemiec na 2015 rok. Po raz pierwszy od 45 lat wydatki i przychody państwa będą na tym samym poziomie (ok. 300 mld euro). Podobna reguła zrównoważonego budżetu ma obowiązywać w kolejnych latach. W tym budżecie największą pozycją przyszłorocznego budżetu będą wydatki resortu pracy i spraw socjalnych - 125,5 mld euro. Prawie 33 mld euro posłowie przeznaczyli na obronność.
  • Wszystko wskazuje na to, że nowy przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker obronił swoją pozycję po tym, jak ujawniono praktyki podatkowe stosowane w Luksemburgu w czasie gdy był ministrem finansów i premierem. Wyjaśniał, że wszystko odbyło się w zgodzie z prawem, a same decyzje wynikły z "potrzeby dywersyfikacji gospodarki, która była uzależniona od sektora stalowego". Jak wiadomo media ujawniły, że Luksemburg przez wiele lat stosował preferencyjne stawki podatkowe dla wielu dużych firm (ok. 300), a pozostałe kraje UE, gdzie koncerny te osiągały zyski, traciły miliardowe kwoty na niezapłaconych podatkach.
  • Stopa bezrobocia w strefie euro w październiku wyniosła 11,5 proc., a przeciętna stopa bezrobocia w 28 krajach UE wyniosła 10,0 proc. Stopa bezrobocia w Niemczech w listopadzie, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 6,6 proc.(podobnie jak w październiku). To najniższa stopa bezrobocia od ponad 2 dekad. Liczba osób bezrobotnych wyniosła w listopadzie 2,87 mln. Według Istat-u stopa bezrobocia we Włoszech wzrosła z 12,9 proc we wrześniu do 13,2 proc. w październiku. Bezrobocie wśród młodych Włochów, w wieku 15-25 lat, wzrosło w październiku do 43,3 proc. z 42,7 proc. we wrześniu.
  • Eurodeputowani chcą, by firmy branży internetowej oddzielały swoje usługi wyszukiwania online od innych usług komercyjnych oferowanych internautom. Przyjęta rezolucja w tej sprawie - choć nie jest wiążąca - ma wywrzeć presję na Komisję Europejską. Warto wyjaśnić, że PE nie ma tu pozycji decydującej i przyjmując rezolucję daje jasny sygnał w tej sprawie, odzwierciedlając stanowisko opinii publicznej.
  • Akcjonariusze Ryanair zdecydowali o zamówieniu do 200 (100 wiążąco i 100 w ramach opcji) samolotów Boeing "gamechanger" 737 MAX, a transakcja będzie warta ponad 22 mld USD. Planowany rozwój przewiduje powiększenie floty przewoźnika do ok. 520 samolotów do 2024 r. i umożliwi zwiększenie liczby pasażerów do 150 mln rocznie. Ryanair obsługuje ponad 1.600 lotów dziennie z 69 baz, łącząc 186 lotnisk w 30 krajach. Połączenia obsługuje flotą ponad 300 samolotów Boeing 737-800. Ryanair przewiduje przejęcie 50 proc. udziału w polskim rynku lotniczym w ciągu 5 lat (obecnie ok. 30 proc).

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

NADRENIA PÓŁNOCNA-WESTFALIA LICZY NA POLSKIE INWESTYCJE. CHCE PRZYCIĄGNĄĆ INNOWACYJNE FIRMY

Niemieckie regiony zachęcają do inwestycji polskie innowacyjne przedsiębiorstwa. Firmy z Polski lokujące się w Nadrenii Północnej-Westfalii mogą liczyć na takie samo wsparcie, jakie otrzymują firmy niemieckie. To szczególna szansa dla firm działających w sektorze nowych technologii. Dziś Polska jest w pierwszej 10 największych partnerów handlowych regionu.

Dzielimy już w tej chwili doświadczenia w sferze naukowej. Nasze klastry specjalizują się w inteligentnych systemach technicznych. Także w zakresie IT sporo firm niemieckich pracuje z polskimi i implementuje polskie rozwiązania. Myślę, że tę współpracę da się jeszcze rozbudowywać – ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Günter Korder, Managing Director Operations klastra technologicznego it's OWL (Intelligente Technische Systeme OstWestfalenLippe) z regionu Westfalii Wschodniej-Lippe, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia.

Jak podkreśla Korder, mocną stroną tego kraju związkowego są technologie produkcyjne. To przemysłowe centrum Niemiec, które w ostatnich 20 latach zyskało miano kuźni innowacji. Funkcjonują w nim klastry należące do czołówki najbardziej innowacyjnych w Niemczech. W ramach federalnej High-Tech Strategy wybrano 15 klastrów wiodących, w tym dwa z Nadrenii Północnej-Westfalii (it's OWL jest jednym z nich).

Prezes Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Powiatu Borken dodaje, że szczególnie interesujący kierunek rozwoju to tzw. technologia 4.0, czyli czwarta rewolucja przemysłowa – wykorzystanie nowoczesnych metod łączności i możliwości stwarzanych przez cyberświat w produkcji przemysłowej. Obydwa te obszary są bardzo atrakcyjne dla polskich przedsiębiorców, a ci, którzy zdecydują się na inwestycję w Niemczech, mogą liczyć na wsparcie finansowe.

W Niemczech istnieje duże wparcie polityczne wszystkich przemysłów innowacyjnych, przede wszystkim firm high-tech. Wszyscy inwestorzy z Polski, którzy zdecydują się współpracować i inwestować w NRW, mogą liczyć na takie zapomogi i zachęty, jakie przysługują firmom lokalnym – podkreśla Günter Korder. - Podobną konstrukcję programów promuje również Polska, mówię tu o programach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Dr Heiner Kleinschneider, prezes Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości powiatu Borken, który również znajduje się w Nadrenii Północnej-Westfalii, podkreśla, że skorzystać na tym mogą firmy innowacyjne, raczej małe i średnie, zorientowane na ekspansję międzynarodową.

Mamy nadzieję, że takie będziemy przyciągać – mówi dr Kleinschneider. - Polska to kraj sąsiedni, łatwo osiągalny logistycznie, nie tylko Warszawa, a przy tym bardzo dynamicznie się rozwijający. Widzimy tę dynamikę zwłaszcza w dziedzinie innowacji, dlatego uważamy, że warto szukać tutaj kooperantów i inwestować.

Szukanie partnerów do inwestycji było głównym celem seminarium inwestycyjnego, które odbyło się w połowie listopada w Warszawie, z udziałem kilkudziesięciu polskich i niemieckich firm i klastrów oraz przedstawicieli NCBiR oraz Ministerstwa Gospodarki.

Należące do kraju związkowego towarzystwo wspierania gospodarki NRW.INVEST od lat promuje w Polsce region Nadrenii Północnej-Westfalii jako ośrodka innowacji. Polska znajduje się wśród 10 największych partnerów handlowych regionu. W ubiegłym roku wymiana handlowa między NRW a Polską przekroczyła 15 mld euro. Kraj ten jest pierwszym wyborem polskich firm wśród regionów inwestycyjnych zachodniego sąsiada. Już ok. 200 polskich inwestorów otworzyło tam swoje oddziały. Wśród nich są np. Amica International, Raben Logistics, Sanplast Group i Tele-Fonika Kable Central Europe.

dr Heiner Kleinschneider, prezes Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Powiatu Borken, Günter Korder, Managing Director Operations it's OWL

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: