eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ryzyko działalności gospodarczej wg branż III kw. 2014

Ryzyko działalności gospodarczej wg branż III kw. 2014

2014-11-28 11:45

Ryzyko działalności gospodarczej wg branż III kw. 2014

Wzrost w sektorze tekstylno-odzieżowym ustabilizował się © Kzenon - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Coface opublikował raport prezentujący przegląd ocen ryzyka sektorowego. Dane dla Ameryki Północnej wskazują na wyraźną poprawę w trzech sektorach - chemicznym, transportowym oraz tekstylno-odzieżowym. Ryzyko zmieniło się w nich ze średniego na niskie, głównie dzięki obniżce cen ropy i pozytywnym prognozom gospodarczym. Ocena dla Europy Zachodniej nie przedstawia się tak korzystnie.

Przeczytaj także: Ryzyko działalności gospodarczej wg branż IX 2014

Wg Coface ostatnie miesiące br. pokazują wyraźną poprawę ryzyka sektorowego w Ameryce Północnej. Po krótkotrwałym kryzysie spowodowanym niekorzystnymi warunkami klimatycznymi, który nastąpił w pierwszym kwartale, do Stanów Zjednoczonych powrócił trwały, zrównoważony wzrost (wg prognoz: 2,0 proc. w 2014 r. i 2,5 proc. w 2015 r.).

Firmy wykorzystały korzystne tempo konsumpcji i inwestycji, co znalazło odzwierciedlenie w poziomie ich zysków. W połączeniu z niedawnym spadkiem cen ropy ta korzystna koniunktura miała szczególnie pozytywny wpływ na trzy sektory, które Coface awansował do oceny „niskiego ryzyka”. Są wśród nich:
  • Sektor chemiczny i jego wpływ na inne branże
    Północnoamerykański sektor chemiczny pozytywnie wyróżnia się w porównaniu z Europą Zachodnią (w której ożywienie jest powolne) oraz rynkami wschodzącymi w Azji (gdzie perspektywy dla sektora pozostają niepewne). Ameryka Północna, jako region cieszący się przychylnością wielu graczy w tym sektorze, zyskała najbardziej na konkurencyjności w wyniku obniżonych kosztów produkcji.

    Produkcja przemysłowa w tym regionie wzrosła o 3,2 proc. w ciągu jednego roku w trzecim kwartale 2014 r. Podtrzymuje ją wysoka aktywność na dwóch głównych rynkach tego sektora – motoryzacyjnym i budowlanym. Sprzedaż w branży motoryzacyjnej wzrosła o 1,4 proc. w ciągu pierwszych 10 miesięcy tego roku w porównaniu z 2013 r. dzięki ożywieniu konsumpcji wśród gospodarstw domowych. W przypadku branży budowlanej nastąpił wzrost działalności i cen, choć w dalszym ciągu nie powróciły one do poziomów sprzed kryzysu.
  • Sektor transportu
    Sektor transportu odnotował solidne wyniki, pobudzony tegorocznym zwiększonym wzrostem globalnym, po raz pierwszy od 2010 r., oraz dzięki przewidywanemu przyspieszeniu handlu międzynarodowego w 2015 r. Podczas gdy w Europie przewozy lotnicze ucierpiały z powodu rosyjskiego embarga dla wymiany handlowej i silnej konkurencji tanich linii lotniczych, w Ameryce Północnej sektor ten skorzystał na pozytywnych skutkach wcześniejszej restrukturyzacji. Mimo iż rynek – przy wzroście wynoszącym jedynie 2,8 proc. na koniec września – wykazał oznaki dojrzałości, rentowność firm utrzymuje się na poziomie przewyższającym tę zaobserwowaną w Europie. Ponadto intensywny wzrost w Stanach Zjednoczonych przyczynił się do odbudowy popytu w działalności handlowej i przewozach.
  • Sektor tekstylno-odzieżowy
    Wydaje się, że wzrost w sektorze tekstylno-odzieżowym ustabilizował się w Ameryce Północnej na poziomie około 2 proc. rocznie, przy wysokiej podaży i stałym popycie. Zbiory bawełny w tym regionie, który jest trzecim co do wielkości producentem tego surowca na świecie, mogą osiągnąć poziomy z lat 2012/2013 przy oczekiwanym wzroście wolumenu o 24 proc., do 3,8 mln ton. Ze względu na odporność amerykańskiego zatrudnienia i wydatków konsumentów, tempo popytu w tym sektorze jest korzystne w porównaniu z Europą.

fot. Kzenon - Fotolia.com

Wzrost w sektorze tekstylno-odzieżowym ustabilizował się

Dane dla Ameryki Północnej wskazują na wyraźną poprawę w trzech sektorach - chemicznym, transportowym oraz tekstylno-odzieżowym.


Ostrzeżenie dla sektora dystrybucyjnego w Europie Zachodniej

Słabe ożywienie w Europie Zachodniej oraz nierozwiązane problemy z nadwyżką mocy produkcyjnych w sektorach związanych z inwestycjami w infrastrukturę na azjatyckich rynkach wschodzących sprawiły, że Coface nie zmienił ocen ryzyka sektorowego dla tych regionów.

Jeden z sektorów jest jednak obecnie uważnie obserwowany. Jest nim sektor dystrybucyjny w Europie Zachodniej, który aktualnie oceniany jest jako sektor o „średnim ryzyku”. W przeciwieństwie do azjatyckich rynków wschodzących i do Ameryki Północnej (gdzie sektor ten uznaje się za sektor „niskiego ryzyka”) przedłużające się spowolnienie w wydatkach konsumenckich w Europie oraz zakaz eksportu określonych artykułów żywnościowych do Rosji mają negatywny wpływ na marże dystrybutorów i wytwarzają nacisk na spadek cen.

fot. mat. prasowe

Ocena ryzyka dla poszczególnych sektorów

Ocena ryzyka wypada zdecydowanie korzystniej dla Ameryki Północnej niż dla Europy Zachodniej.


Bezrobocie w Polsce X 2014

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: