eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Dyrektorzy IT wspierają innowacyjność

Dyrektorzy IT wspierają innowacyjność

2014-12-01 12:43

Dyrektorzy IT wspierają innowacyjność

Szefowie działów IT chcą wspierać innowacyjność © flairimages - Fotolia.com

Jedynie co piąty menedżer IT (23% na świecie i 21% w Polsce) ocenia, że tegoroczny budżet jego działu jest niższy niż przed rokiem. Wygląda na to, że cięcia budżetowe odchodzą powoli do lamusa. Ciągle jednak dość spora jest rzesza badanych, którzy uważają, że pieniądze przeznaczane na IT są zbyt małe - to tylko niektóre z wniosków wypływających z najnowszego raportu firmy doradczej Deloitte „Badanie CIO 2014. Nowe technologie - na skrzyżowaniu”.

Przeczytaj także: Pracownicy IT potrzebują nowych wyzwań

Tegoroczna edycja badania zebrała opinie ponad 900 liderów IT, pochodzących z 49 krajów i reprezentujących sześć kontynentów.

Jak już wspomniano we wstępie, o ograniczeniu dostępnych środków budżetowych mówi jedynie 23 proc. respondentów (średnia globalna). Odsetek polskich menedżerów formułujących taką własnie opinię jest jeszcze niższy (21 procent). Jeżeli weźmiemy pod uwagę sektory, to okaże się, że największe powody do narzekań ma w naszym kraju sektor finansowy, w którym aż 38 procent firm będzie dysponowało budżetem niższym niż w poprzednim roku (na świecie jedynie 19 proc.).

W powszechnym przekonaniu rola liderów IT jako elementu administracyjnego firmy, sprowadza się do utrzymywania kluczowych systemów informatycznych, z których korzystają pracownicy danych działów firmy. Obecnie na realizację tych usług na świecie przeznacza się 55 proc. budżetu IT. Inicjatywy, których celem jest rozwój biznesu pochłaniają jedynie 22 proc. dostępnych środków. W przypadku Polski jest to odpowiednio 53 i 31 proc.
„Środki, jakie większość CIO może przeznaczyć na innowacyjne projekty są ograniczone. Według opinii dyrektorów IT awersja większości członków zarządu do ryzyka stanowi poważne ograniczenie w realizacji inwestycji, z którymi wiąże się większa niepewność. Pomimo modyfikacji priorytetów i większej koncentracji na zmianie oraz rozwoju, niewiele wskazuje na to, aby w planach finansowych rezerwowano specjalne środki na wspieranie innowacji technologicznych” – mówi Stanisław Bochnak, Dyrektor Grupy Technology Integration, Dział Konsultingu Deloitte.

Potwierdza to fakt, że niemal połowa respondentów w skali globalnej przyznaje, że ich firmy przeznaczają na innowacje tylko jedną dziesiątą budżetu lub nawet mniej. Ponad połowa badanych na świecie i prawie 50 proc. w Polsce deklaruje co prawda, że innowacja jest ważna, ale w obrębie ich funkcji IT na ten cel przeznaczanych jest zbyt mało funduszy. Firmy powinny zatem dokładniej przyjrzeć się powodom braku inwestycji w tym obszarze.

fot. flairimages - Fotolia.com

Szefowie działów IT chcą wspierać innowacyjność

W pierwszej trójce priorytetów znalazły się także wdrożenie nowych technologii (takich jak: aplikacje mobilne, business intelligence, cloud computing czy media społecznościowe) oraz wzmacnianie praktyk zarządzania ryzykiem i bezpieczeństwem.


Reagowanie na zmieniające się potrzeby biznesowe pozostaje najważniejszym priorytetem na nadchodzące 12-18 miesięcy dla zdecydowanej większości liderów IT, którzy wzięli udział w badaniu Deloitte. Na świecie odpowiedziało tak 71 proc. respondentów, w Polsce o 6 pp. więcej.
„W pierwszej trójce priorytetów znalazły się także wdrożenie nowych technologii (takich jak: aplikacje mobilne, business intelligence, cloud computing czy media społecznościowe) oraz wzmacnianie praktyk zarządzania ryzykiem i bezpieczeństwem, co jest zapewne efektem coraz częstszych naruszeń cyberbezpieczeństwa” – mówi Stanisław Bochnak.

Wyniki badania wskazują, że zarządzający działami IT mają jeszcze dużo do zrobienia w zakresie zacieśniania współpracy z członkami zarządu, aby zapewnić podległym sobie działom możliwość wdrażania innowacyjnych rozwiązań i wspierać rozwój biznesu. Nieco ponad 40 proc. respondentów w skali globalnej i 30 proc. w Polsce deklaruje, że ich współpraca z prezesami zarządu układa się bardzo dobrze, co jest pozytywnym sygnałem. W dynamicznie zmieniającym się otoczeniu biznesowym, w którym jest ciągła presja na wyniki i wspieranie firmy w realizacji inicjatyw rozwojowych, liderzy IT mogą wiele zyskać współpracując ściśle z CEO. Co ciekawe, o ile globalnie istotnym zagadnieniem okazało się kształtowanie relacji liderów IT z osobami pełniącymi nowe role w najwyższym kierownictwie firmy, o tyle w Polsce dla kilku takich ról (członek zarządu lub dyrektor ds. fuzji i przejęć, dyrektor ds. danych oraz dyrektor ds. strategii cyfrowej) ponad 80 proc. respondentów udzieliło odpowiedzi „nie dotyczy”. Zapewne w znacznej części przypadków wynika to z braku takich stanowisk w ich organizacjach.
„Niemal siedmiu na dziesięciu polskich respondentów wysoko oceniło swój zespół IT i uznało go za „silnego i skutecznego” strategicznego partnera dla biznesu. W skali globalnej taką ocenę wskazała tylko około połowa uczestników. W porównaniu do ubiegłego roku, widzimy dużą poprawę wyników w Polsce, wówczas odpowiedzi z oceną „wysoką” i „dostateczną” rozkładały się niemal po równo” – wskazuje Stanisław Bochnak.
Przeczytaj także: Na co stawia polski CIO 2015? Na co stawia polski CIO 2015?

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: