eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polski rynek wierzytelności I kwartał 2014

Polski rynek wierzytelności I kwartał 2014

2014-11-24 13:43

Przeczytaj także: Polski rynek wierzytelności IV kwartał 2013


Porównując aktualną koniunkturę na rynku obrotu wierzytelnościami z rokiem ubiegłym, 75% respondentów oceniło ją jako „raczej dobrą” lub „dobrą”, podczas gdy pozytywne opinie dotyczące stanu obecnego w odniesieniu do windykacji na zlecenie wyraziło 38% ankietowanych spółek.
- Firmy, które tak jak Kredyt Inkaso, postawiły na negocjacyjny model windykacji z powodzeniem eksportują go za granicę. Nasz sposób działania doskonale sprawdził się w Rumunii, Bułgarii i Rosji. Dobra współpraca z dłużnikiem to skuteczniejsza windykacja. A w efekcie poprawa rentowności portfela. Uważamy, że to jeden z kluczy do zwiększenia zysków. Zeszły rok zamknęliśmy zyskiem na poziomie 33 mln złotych netto. Mam nadzieję, że kolejne lata będą równie dobre, a nawet lepsze – komentuje Jan Paweł Lisicki, Wiceprezes Zarządu Kredyt Inkaso.

Na podobnym – 75-procentowym – poziomie odsetek optymistów postrzega rynek obrotu wierzytelnościami zarówno w perspektywie najbliższego roku, jak i w dłuższym horyzoncie – od jednego roku do trzech lat. Zdecydowanie mniej pozytywnych ocen zebrał rynek windykacji na zlecenie – odpowiednio 31% i 46%. Co warte podkreślenia, o ile w przypadku rynku obrotu wierzytelnościami prognoz skrajnie negatywnych dotyczących koniunktury w ciągu trzech nadchodzących lat brak, o tyle w opinii prawie 8% następne 12 miesięcy dla windykacji zleconych będzie „złe”.
- Jednej z przyczyn wzrostu upatrujemy w rosnącej liczbie obsługiwanych przez branżę kredytów hipotecznych, jak również wierzytelności z sektora pozabankowego. Z perspektywy Grupy Casus Finanse, rozwój obszaru kredytów hipotecznych obserwujemy od dwóch lat. Wg opracowania KNF pt. „Raport o sytuacji banków 2013” kredyty hipoteczne stanowiły 47% wartości wszystkich kredytów udzielanych przez banki w 2013 roku. Ich wartość bilansowa brutto wynosi 336 mld zł i stale rośnie – w ostatnich trzech latach zwiększyła się o 25%. Warto jednak zaznaczyć, że wartość kredytów zagrożonych wzrosła aż o 114%. Przewidujemy, że obszary te będą systematycznie rosły także w najbliższych latach. Według naszych analiz istotną przyczyną wzrostu branży zarządzania wierzytelnościami jest też liczba zleceń od firm pożyczkowych. Porównaliśmy trzy pierwsze kwartały 2013 roku oraz trzy pierwsze kwartały b.r. i z naszych analiz wynika, że wartość bilansowa brutto spraw przyjętych w obsługę Casus Finanse z obszaru sektora pożyczkowego wzrosła o 111%. Jest to najlepsze potwierdzenie skuteczności podejmowanych przez nas działań i zwiększającego się zaufania klientów. Tendencje na rynku banków i firm pożyczkowych pozwalają nam też prognozować, że koniunktura w branży zarządzania należnościami jest coraz lepsza – twierdzi Sławomir Szarek, Prezes Casus Finanse.

ZATRUDNIENIE W FIRMACH WINDYKACYJNYCH


W I kwartale 2014 w firmach, objętych badaniem, zatrudnionych było 3.941 osób. Z każdym kolejnym kwartałem, począwszy od końca 2010 roku zatrudnienie rosło, choć w sześciu ostatnich wzrost był nieznaczny – w grudniu 2012 liczba pracowników wyniosła 3.501. W strukturze zatrudnienia maleje za to odsetek pracowników działów call center. O ile pod koniec 2010 roku sięgał on 39% ogółu zatrudnionych, o tyle w 2014 roku stanowi już niespełna 1/3 (31,6%).

– W grupie respondentów znajdują się liderzy tego sektora usług finansowych, stąd uzyskane wyniki są tak istotne dla opisania aktualnej sytuacji na polskim rynku wierzytelności. Jestem przekonany, że debata uczestników V Kongresu Zarządzania Wierzytelnościami, który w trzeciej dekadzie listopada odbędzie się w Warszawie, potwierdzi nie tylko opisane w raporcie tendencje rozwoju rynku, lecz będzie również silną, merytoryczną inspiracją do wzmocnienia dynamiki rozwoju polskiego rynku, do efektywnej implementacji najlepszych praktyk w tym obszarze, także tych międzynarodowych – podsumowuje Andrzej Roter, Dyrektor Generalny KPF.

Informacja o badaniu
Badanie „Wielkość polskiego rynku wierzytelności” Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych przeprowadziła po raz dwunasty. Wzięło w nim udział 14 firm członkowskich KPF z branży zarządzania wierzytelnościami.

Lista firm członkowskich KPF, które wzięły udział w badaniu ankietowym: BEST S.A., Casus Finanse S.A., Centrum Finansowe Banku BPS S.A., Creditexpress Inkasso Poland sp. z o.o., Cross Finance sp. z o.o., DTP S.A., E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa S.A., Indos S.A., Kancelaria Prawna Inkaso WEC S.A., Kredyt Inkaso S.A., Kruk S.A., Navigroup S.A., Ultimo S.A. i WEH Inwestycje S.A.


poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: