eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Coraz mniej upadłości

Coraz mniej upadłości

2014-11-17 12:49

Coraz mniej upadłości

Liczba upadłości w Polsce przestaje rosnąć © thodonal - Fotolia.com

Przez pierwsze sześć miesięcy bieżącego roku polskie sądy wydały postanowienia o upadłości 402 polskich przedsiębiorstw. Trend spadkowy jest już faktem - 402 bankructwa to wartość o 11,5 proc. niższa od wyniku, zanotowanego w analogicznym okresie roku ubiegłego. Ciągle jednak upadłości jest o ponad 100 procent więcej niż przed kryzysem. Ponadto miniony rok, ze względu na dość znaczne ograniczenie konsumpcji prywatnej, nie był dla przedsiębiorców zbyt łaskawy.

Przeczytaj także: Upadłości firm X 2014

Optymizm? Tak, ale dość umiarkowany


Ostatni okres minionego roku oraz pierwsze miesiące bieżącego przyniosły poprawę sytuacji polskich przedsiębiorstw. Wzrosła nie tylko konsumpcja wewnętrzna, którą wspierała sytuacja na rynku pracy, ale zauważalne stały się również lepsze perspektywy na rynku eksportowym. Niestety w tej beczce miodu jest i łyżka dziegciu - już drugi kwartał 2014 r. przyniósł spadek tempa ożywienia gospodarczego Eurolandu, w tym Niemiec, gdzie spadek PKB w ujęciu kwartalnym sięgnął 0,2 proc. Dostrzegalne stało się również znaczne osłabienie na rynku rosyjskim, uwydatnione przez ryzyko polityczne związane z konfliktem na linii Rosja-Ukraina oraz przez wprowadzone w sierpniu 2014 r. embargo na wybrane produkty rolno-spożywcze.

W rezultacie statystyki upadłości polskich przedsiębiorstw w pierwszej połowie 2014 r. przeczą pogorszeniu się sytuacji na głównych rynkach eksportowych. Jednak analizy Coface wykazują, że sytuacja makroekonomiczna znajduje odzwierciedlenie w statystykach upadłościowych z pewnym opóźnieniem, zazwyczaj jeden lub dwa kwartały. W związku z tym liczba upadłości dotyczy w znacznym stopniu sytuacji polskich przedsiębiorstw na przełomie 2013/2014, gdy główną siłą napędową naszej gospodarki stawał się popyt krajowy, a ryzyko na rynkach eksportowych było relatywnie niskie.

fot. thodonal - Fotolia.com

Liczba upadłości w Polsce przestaje rosnąć

W pierwszej połowie 2014 r. ogłoszono 402 bankructwa, czyli o 11,5 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.


Zróżnicowana sytuacja w wybranych branżach


Budownictwo – widać światełko w tunelu

Liczba upadłości w sektorze budowlanym przestała rosnąć. Statystyki pokazują, że liczba bankructw w tym sektorze spadła o 21 proc. w I półroczu 2014 r. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Niemniej jednak, należy zauważyć, że w sektorze budowlanym działa mniej firm niż w latach ubiegłych, co jest w części konsekwencją wysokiej dynamiki upadłości przedsiębiorstw sektora w przeszłości.

Handel detaliczny - ostrożni konsumenci i silna konkurencja

O 27 proc. wzrosła liczba upadłości w handlu detalicznym (porównując I połowę 2014 r. z analogicznym okresem 2013 r.) Proces konsolidacji sektora jest w toku. Zauważalna jest w nim silna konkurencja i presja na obniżanie marż. Pomimo lepszej sytuacji na rynku pracy, konsumenci nadal są bardzo ostrożni w podejmowaniu decyzji zakupowych. Słaby popyt na dobra trwałego użytku jest potwierdzony jedną z największych upadłości w tym roku – firmy Domex, właściciela sieci Avans, która posiadała 250 sklepów zatrudniających 3000 pracowników.

Transport – silna konkurencja

Liczba bankructw firm transportowych po 6 miesiącach 2014 r. utrzymuje się na tym samym poziomie, co w I połowie 2013 r. Obecne kłopoty w handlu na rynkach zagranicznych mogą skutkować wzrostem upadłości w kolejnych kwartałach. Co więcej, konkurencja w tym sektorze jest silna i wymusza akceptację niższych marż przy konieczności ponoszenia kosztów stałych działalności. Ponadto sektor transportowy wymaga regularnych inwestycji, zwłaszcza w przypadku transportu drogowego w związku z koniecznością odnawiania taboru i coraz bardziej restrykcyjnymi normami emisji spalin.

 

1 2

następna

Rejestracja REGON X 2014

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: