eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Pozapłacowe świadczenia pracownicze: sposób na zatrzymanie lidera

Pozapłacowe świadczenia pracownicze: sposób na zatrzymanie lidera

2014-11-12 10:23

Pozapłacowe świadczenia pracownicze: sposób na zatrzymanie lidera

Ubezpieczenia pracownicze będą w najbliższym czasie odgrywały szczególną rolę © Alistair Cotton - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W obecnych czasach zatrzymanie liderów to jedno z największych wyzwań, z jakimi muszą zmierzyć się pracodawcy. Z tym twierdzeniem zgadza się większość respondentów przepytanych na potrzeby badania Employee Benefit Trends Study (EBTS). Co zrobić, aby umacniać lojalność najwartościowszych pracowników? Bez wątpienia skutecznym narzędziem mogą być atrakcyjne benefity pozapłacowe.

Przeczytaj także: Chcesz świadczenia pozapłacowe? Pracuj w Warszawie

Employee Benefit Trends Study (EBTS) to jedno z najszerzej zakrojonych badań analizujących kwestię świadczeń pozapłacowych oraz ciągle zmieniających się trendów w tym zakresie. Opracowanie to uchodzi za wiarygodne źródło informacji na temat benefitów pozapłacowych, uwzględniając tak punkt widzenia pracownika, jak i zatrudniającego.

Na przestrzeni lat badanie było stopniowo rozszerzane, dając dostęp do przydatnych informacji na temat trendów w benefitach pracowniczych w takich państwach jak: Australia, Meksyk, Brazylia, Wielka Brytania, Chile, Rosja, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Indie. Tegoroczną edycją badania, które od 12 lat jest prowadzone w Stanach Zjednoczonych, po raz pierwszy w historii zostali objęci również polscy pracodawcy i pracownicy. Szczegółowe wnioski z badania są zaprezentowane w raporcie.
- Zaproszenie Polski do grona badanych krajów, to zdecydowanie potwierdzenie roli i znaczenia MetLife w Polsce na tle całej naszej grupy. To również sygnał, że ubezpieczenia pracownicze będą w najbliższym czasie odgrywały szczególną rolę z perspektywy zwiększenia udziału na naszym rodzimym rynku – podkreśla Łukasz Kalinowski, Prezes i Dyrektor Generalny MetLife w Polsce.

Wpływ benefitów na lojalność pracowników - które wybrać?


Na podstawie analizy wyników z raportu, mogłoby się wydawać, że polscy pracownicy są stosunkowo lojalni wobec swoich pracodawców. W badaniu EBTS aż 67 proc. ankietowanych odpowiedziało, że czują lojalność wobec pracodawcy – jest to wyższy wynik niż w wielu innych krajach. Jednakże odpowiedzi na inne pytania sugerują, że odczucia pracowników są ambiwalentne. Zaledwie 29 proc. pracowników zgodziło się z twierdzeniem, że ich firma jest doskonałym miejscem do pracy, a tylko 44 proc. pracowników w Polsce deklaruje, że czują satysfakcję z wykonywanej pracy. Tylko 24 proc. powiedziało, że ich pracodawca oferuje odpowiednie wynagrodzenie za wykonywaną pracę. Niekwestionowanym sposobem przeciwdziałaniu tym opiniom i zagrożeniu w postaci odejścia wartościowych pracowników jest więc podniesienie płac. Znacząca większość badanych (82 proc.) osób rozważających zmianę pracodawcy postrzega wyższe wynagrodzenie jako dobry sposób na zatrzymanie ich w firmie.
- Niemniej jednak nasze badanie sugeruje, że polskie firmy mogą dużo lepiej wykorzystywać swoje programy świadczeń pozapłacowych w tym właśnie celu. Aż 57 proc. osób, które deklarowały, że byłyby skłonne zmienić pracę, stwierdziło także, że lepszy pakiet świadczeń pozapłacowych lub plan emerytalny mógłby je skłonić do pozostania w firmie – mówi Robert Lasota, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Grupowych.

Należy podkreślić różnice w opinii zatrudnionych w zależności od rodzaju przedsiębiorstwa, w którym pracują. 49 proc. pracowników zatrudnionych w firmach międzynarodowych podkreśla, że ulepszone benefity lub plany emerytalne zachęciłyby ich do pozostania z obecnym pracodawcą. Te wskazania są jeszcze wyższe w przypadku osób zatrudnionych w firmach krajowych – gdzie aż 62 proc. badanych uważa ten czynnik za decydujący.

W związku z tym, że polscy pracownicy mają wiele niezaspokojonych potrzeb w zakresie benefitów, nieocenionym atrybutem pracodawcy na rynku może się okazać posiadanie konkurencyjnej oferty i szerokiego wyboru świadczeń pozapłacowych. Jak wskazują wyniki badania EBTS zainteresowanie określonymi przywilejami znacząco rośnie, gdy pracodawca pokrywa część kosztów. Powyższa opinia pokrywa się ze wskazaniami badanych. W przypadku ubezpieczeń na życie aż 85 proc. respondentów potwierdziło, że zainteresowałoby się tego typu benefitem w momencie, kiedy koszty byłyby ponoszone wraz z pracodawcą. Jeśli chodzi o dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne i opiekę medyczną poziom podobnych deklaracji wyniósł 76 proc. Gdy pod uwagę brane są oferty związane z planem emerytalnym i inwestycyjnym, liczba wskazań pracowników wyniosła 63 proc. W przypadku dodatkowych ubezpieczeń na wypadek inwalidztwa poziom tych deklaracji wyniósł 25 proc.

fot. mat. prasowe

Prawdopodobieństwo skorzystania z benefitów - koszty dzielone z pracodawcą

85 procent pracowników zainteresowałoby się ubezpieczeniem na życie gdyby jego koszty miały zostać podzielone z pracodawcą.


 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: