eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 44/2014

Świat: wydarzenia tygodnia 44/2014

2014-10-31 22:22

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 43/2014

  • Światowe Forum Ekonomiczne w Genewie opublikowało raport z którego wynika, że nierówności między mężczyznami i kobietami maleją, ale na pełną równość w sprawach zawodowych trzeba będzie czekać do...2095 roku. Według założyciela i dyrektora Forum Klausa Schwaba "świat powinien widzieć interes w przyspieszeniu tego procesu, choćby ze względu na rozwój gospodarczy". Badania wykazały, że w ostatnich latach nierówności między kobietami a mężczyznami wyraźnie spadły w sektorze zdrowia i edukacji, jednak utrzymują w życiu politycznym, w którym kobiety stanowią jedynie 21 proc. politycznych decydentów.W rankingu krajów najbardziej egalitarnych we wszystkich dziedzinach życia liderują kraje Europy północnej z Islandią, Finlandią, Norwegią, Szwecją i Danią na czele. Francja zajmuje 16. miejsce, USA są 20., Wielka Brytania zajmuje 26., a Polska jest na 57. pozycji. Z krajów grupy BRICS Brazylia zajmuje 71. miejsce przed Rosją (75.), Chinami (87.) i Indiami (114).Największe nierówności pod względem płci występują w krajach arabskich, a więc w Maroku (133. pozycja w rankingu), Jordanii, Libanie, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Iranie, Mali, Syrii, Czadzie, Pakistanie i Jemenie.
  • Z raportu "50 najbardziej innowacyjnych korporacji świata 2014" firmy konsultingowej Boston Consulting Group wynika, że Firma Apple to najbardziej innowacyjną korporacją świata. W tej grupie blisko połowa to firmy amerykańskie.Na następnych miejscach znalazły się takie firmy jak Google, Samsung, Microsoft, IBM, Amazon, Tesla, Toyota, Facebook, Sony. Prawie połowa firm tej grupy (24) to firmy z USA, a największą grupę wśród nich stanowią spółki technologiczne (12). W tej grupie z Europie najwięcej innowacyjnych firm pochodzi z Niemiec (7), a wśród nich 5 to firmy motoryzacyjne. Łącznie z Europy wywodzi się 13 firm. Azjatyckie firmy uwzględnione w raporcie są z Japonii, Chin i Korei Południowej (w sumie jest to 13 firm).
  • Amerykańska Rezerwa Federalna zgodnie z oczekiwaniami ogłosiła zakończenie programu luzowania ilościowego. Jednocześnie Fed powtórzył, że wciąż zamierza utrzymywać stopy procentowe bez zmian przez "znaczny okres czasu". Amerykański Bank Centralny zdecydował w środę o zakończeniu trzeciej rundy programu luzowania ilościowego. Fed powtórzył, ze nie zamierza na razie zmniejszać swojej sumy bilansowej, która w wyniku QE wzrosła do 4,48 bln USD, i będzie reinwestował przychody z zapadających obligacji. Jak wiadomo ostatnia runda luzowania ilościowego w USA została ogłoszona w lutym 2012 r i obejmowała skup aktywów z rynku wartych 85 mld USD miesięcznie. Fed rozpoczął wygaszanie programu luzowania ilościowego w styczniu br, kiedy to obniżył skup o 10 mld USD miesięcznie i w takiej samej skali Fed obniżał wartość programu QE w trakcie większości kolejnych posiedzeń. Fed oświadczył też, że po zakończeniu programu luzowania ilościowego stopy procentowe w USA powinny pozostawać na niskich poziomach przez "znaczny okres czasu". Ocenia on też, że poprawia się sytuacja na rynku pracy w USA, warunki na rynku pracy dalej poprawiają się wzrasta zatrudnienie i niższa jest stopa bezrobocia. Obecnie stopa bezrobocia w USA jest na poziomie 5,9 proc. Według Fed.w krótkim okresie stopa inflacji będzie pozostawała poniżej celu (2 proc.), ale istnieje szansa, że dynamika cen w USA przyspieszy.
  • Według Departamentu handlu Amerykański Produkt Krajowy Brutto wzrósł w III kwartale 2014 roku o 3,5 proc. r/r. W II kwartale 2014 roku PKB w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 4,6 proc. r/r. Amerykańska gospodarka rozwijała się w minionym kwartale wyraźnie szybciej, niż spodziewali się tego ekonomiści. Dzieje się to także między innymi dzięki zwiększeniu wydatków na zbrojenia.
  • Wall Street Journal opublikował wyniki stress testów przeprowadzonych na 130 europejskich bankach przez Europejski Bank Centralny. Testy te skończyły się negatywnie dla 25 badanych instytucji, które będą musiały wzmocnić swoje kapitały. W tej grupie są banki włoskie, irlandzkie, greckie i austriackie. Bank Centralny ma teraz przedstawić pełny raport, a 4 listopada EBC przejmie funkcje nadzorcze nad największymi bankami Unii Europejskiej.
  • 30 listopada Szwajcarzy zdecydują o zwiększeniu do 20 proc. minimalnego poziomu rezerw złota. To może skutkować nie tylko wzrostem cen złota na świecie (bo Szwajcaria będzie musiała go kupić, ale również może znacznie umocnić szwajcarską walutę.W rezultacie szwajcarski frank może zdrożeć nawet do 4 zł, może to poważnie uderzyć w polskich kredytobiorców, którzy posiadają kredyty we frankach.Referendum próbuje zablokować szwajcarski bank centralny.
  • Ceny ropy znacząco spadły. Jest to poważne zagrożenie dla producentów ropy w tym Rosji, Iranu i Wenezueli, których wpływy budżetowe w dużym stopniu zależą od cen "czarnego złota". W najbliższych dniach należy liczyć się z ograniczeniem produkcji ropy, a decyzję o nowych limitach wydobycia ropy zostanie prawdopodobnie podjęta w trzeciej dekadzie listopada (27.11), podczas obrad Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (z których pochodzi ok. 1/3 ropy naftowej konsumowanej na świecie). Już dziś rządy krajów - producentów ropy skłaniaja się do ustabilizowania jej ceny na poziomie ok. 100 USD. Warto przypomnieć, że w połowie lipca ceny surowej ropy Brent wydobywanej ze złóż na Morzu Północnym była na poziomie 115 USD za baryłkę, dwa tygodnie temu była na rekordowo niskim poziomie ok. 82-83)USD, a obecnie wynosi ok. 87 USD/baryłkę.
  • Pracownicy pięciu niemieckich centrów wysyłkowych firmy Amazon strajkują. żądają podwyżki płac i lepszych warunków pracy. Konflikt między pracownikami a dyrekcją trwa od roku.W strajku uczestniczą pracownicy zakładów w Bad Hersfeld, Lipsku, Graben pod Augsburgiem, Werne i Rheinbergu. Chcą, aby Amazon podniósł płace pracowników swych centrów wysyłkowych do poziomu przewidzianego przez niemieckie układy zbiorowe dla sektorów handlu wysyłkowego i detalicznego. W dziewięciu niemieckich centrach wysyłkowych Amazon zatrudnia 9 tys. ludzi na stałe oraz 14 tys. sezonowo. Niemcy są dla tej amerykańskiej firmy wysyłkowej największym po USA rynkiem zbytu.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Zgodnie z zapowiedziami, podczas wczorajszego posiedzenia FOMC podjęto decyzję o ostatecznym zakończeniu trzeciej rundy luzowania ilościowego. „Komitet sądzi, że od czasu rozpoczęcia obecnego programu skupu aktywów zaszła znacząca poprawa perspektyw dla rynku pracy. (…) W związku z tym, zadecydował o jego zakończeniu w tym miesiącu” – czytamy w komunikacie.

W ramach – rozpoczętego we wrześniu 2012 roku – programu QE3 Fed dodrukował 1.7 bln USD, zwiększając sumę bilansową do 4.5 bln USD. Ogłoszenie wiadomości o odcięciu kroplówki z tanim pieniądzem przyczyniło się do znaczącego umocnienia wartość amerykańskiego dolara – kurs EUR/USD spadł w środę do poziomu 1.2627.

Zdaniem ekonomistów, rozpoczęcie normalizacji polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych może wpłynąć także na kondycję walut rynków wschodzących, w tym polskiego złotego. Ze względu na zbliżające się posiedzenie RPP, potencjalne osłabienie naszej waluty nie powinny być jednak długoterminowe – w centrum uwagi inwestorów znad Wisły w dalszym ciągu pozostają bowiem spekulacje na temat możliwości kolejnej obniżki stóp procentowych w Polsce.

Podczas dzisiejszej sesji zostaną opublikowane cotygodniowe dane obrazujące aktualną sytuację na amerykańskim rynku pracy. Popołudniu poznamy także informacje o dynamice inflacji CPI w Niemczech (prognoza -0.1% m/m i 0.9% r/r).

dr Maciej JĘDRZEJAK, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska

KOMENTARZ REDAKCJI PORTALU www.globaleconomy.pl


Amerykańska Rezerwa Federalna zgodnie z oczekiwaniami ogłosiła zakończenie programu luzowania ilościowego. Jednocześnie Fed powtórzył, że wciąż zamierza utrzymywać stopy procentowe bez zmian przez "znaczny okres czasu". Amerykański Bank Centralny zdecydował w środę o zakończeniu trzeciej rundy programu luzowania ilościowego. Fed powtórzył, ze nie zamierza na razie zmniejszać swojej sumy bilansowej, która w wyniku QE wzrosła do 4,48 bln USD, i będzie reinwestował przychody z zapadających obligacji. Jak wiadomo ostatnia runda luzowania ilościowego w USA została ogłoszona w lutym 2012 r i obejmowała skup aktywów z rynku wartych 85 mld USD miesięcznie. Fed rozpoczął wygaszanie programu luzowania ilościowego w styczniu br, kiedy to obniżył skup o 10 mld USD miesięcznie i w takiej samej skali Fed obniżał wartość programu QE w trakcie większości kolejnych posiedzeń.Fed oświadczył też, że po zakończeniu programu luzowania ilościowego stopy procentowe w USA powinny pozostawać na niskich poziomach przez "znaczny okres czasu". Ocenia on też, że poprawia się sytuacja na rynku pracy w USA, warunki na rynku pracy dalej poprawiają się wzrasta zatrudnienie i niższa jest stopa bezrobocia. Obecnie stopa bezrobocia w USA jest na poziomie 5,9 proc. Według Fed.w krótkim okresie stopa inflacji będzie pozostawała poniżej celu (2 proc.), ale istnieje szansa, że dynamika cen w USA przyspieszy.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: