eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ocena ryzyka krajów wg Coface X 2014

Ocena ryzyka krajów wg Coface X 2014

2014-10-30 13:45

Ocena ryzyka krajów wg Coface X 2014

Coface zaktualizował oceny ryzyka krajów ©  Wolfilser - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W strefie euro następuje powolne ożywienie. Coface szacuje, że w bieżącym roku wzrost gospodarczy w tym regionie sięgnie niespełna 1 procent. Powodów do zadowolenia nie powinna mieć Rosja - ze względu na konflikt z Ukrainą jej ocena została obniżona do C, co oznacza złą sytuację ekonomiczną i gospodarczą oraz wysokie ryzyko niewypłacalności. W jeszcze gorzej sytuacji znajduje się Wenezuela (ocena obniżona do D), pogrążona w recesji i borykająca się z hiperinflacją.

Przeczytaj także: Ocena ryzyka krajów wg Coface VI 2014

Ożywienie wzrostu na świecie – słabe, ale stabilne


Gospodarka światowa ożywia się, choć nadal jest to ożywienie wolne i nierówne. Na trudny początek ożywienia po kryzysie ma wpływ kilka czynników. Należą do nich między innymi wysoki poziom długu publicznego i prywatnego, dynamika kredytów niższa niż przed kryzysem, nowe ryzyko deflacji w strefie euro oraz osłabione zaufanie graczy rynkowych.

Coface przewiduje, że wzrost gospodarczy na świecie wyniesie 2,8 proc. w 2014 r., czyli o 0,1 pkt proc. więcej w porównaniu do 2013 r. To pierwszy wzrost od 2010 r., choć pozostaje on na poziomie niższym niż ten notowany przed kryzysem (który wynosił 4-4,5 proc. w latach 2006-2007). Głównym motorem tego wzrostu są gospodarki rozwinięte (gdzie wskaźnik wynosi 1,6 proc., a więc jest o 0,3 punktu proc. wyższy niż w roku 2013). Z kolei gospodarki wschodzące zanotowały spadek wzrostu (4,3 proc. – o 0,3 punktu mniej). W 2015 r. stopniowe przyspieszenie utrzyma się, a gospodarka światowa będzie rosła w tempie 3,2 proc.

Zaktualizowana przez Coface mapa ryzyka krajów obecnie jest zgodna z opisywanym wyrównywaniem wzrostu. Większość podwyższonych ocen dotyczy krajów rozwiniętych. W tym kwartale wszystkie obniżone oceny przypadły gospodarkom wschodzącym.

W strefie euro oceny ryzyka krajów poprawiają się


Choć w Stanach Zjednoczonych, po zewnętrznym szoku w pierwszym kwartale, nastąpiło ożywienie poparte solidnym wzrostem (prognoza na poziomie 2 proc. w 2014 r.), ożywienie w Europie przebiega bardzo niejednorodnie. Prognoza wzrostu została zrewidowana nieco w dół – do 0,9 proc. – ze względu na mniej korzystne perspektywy rozwoju gospodarek Niemiec (1,6 proc.), Francji (0,4 proc.) i Włoch (-0,2 proc.). W strefie euro obserwujemy spadek zaufania biznesu w drugim kwartale br., podsycany napięciami geopolitycznymi na Ukrainie i ryzykiem deflacji.

fot. Wolfilser - Fotolia.com

Coface zaktualizował oceny ryzyka krajów

Ocena Rosji została obniżona do C. Kryzys na Ukrainie bez wątpienia negatywnie wpłynął na wzrost gospodarczy w Rosji.


W Hiszpanii potwierdza się ozywienie, a prognoza wzrostu dla tego kraju wynosi 1,2 proc. w 2014 r. i 1,7 proc. w 2015 r. Ponowny wzrost popytu wewnętrznego, poprawa sytuacji finansowej przedsiębiorstw, dynamiczny eksport i spadek liczby upadłości (o 30 proc. pod koniec czerwca 2014 r. w skali jednego roku) – to czynniki, które powodują spadek ryzyka w Hiszpanii. Z tych względów Coface – po włączeniu tego kraju w czerwcu na pozytywną listę obserwacyjną – postanowił podnieść jego ocenę z B do A4.

Holandia (prognozowany wzrost: 0,7 proc. w 2014 r.) i Belgia (prognozowany wzrost: 1 proc. w 2014 r.) – oba kraje oceniane na poziomie A3 – zostały umieszczone na pozytywnej liście obserwacyjnej. W obu tych krajach powrócił wzrost napędzany eksportem. Widoczne jest także ożywienie inwestycji i spadek liczby upadłości przedsiębiorstw.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: