eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Europejski rynek energii 2014

Europejski rynek energii 2014

2014-10-31 09:37

Europejski rynek energii 2014

Co z bezpieczeństwem dostaw energii dla Europy? © Stephan Leyk - Fotolia.com

28 października 2014 roku przedstawiono najnowszą, szesnastą edycję raportu European Energy Markets Observatory (EEMO), współtworzoną przez Capgemini oraz zespół badawczy w Natixis, CMS Bureau Francis Lefebvre i Vaasa ETT. Z opracowania wynika m.in., że równowaga europejskich rynków energii elektrycznej i gazu nadal pozostaje zachwiana. Odpowiedzialność za taki stan rzeczy ponoszą przede wszystkim ujemne ceny europejskich rynków energii elektrycznej i gazu.

Przeczytaj także: Rynek energii niestabilny

Wagę tego problemu dostrzega Komisja Europejska, jednak zaproponowane przez nią nowe cele i zasady nadal są niewystarczające do przywrócenia równowagi i stabilności rynków - czytamy w tegorocznym wydaniu EEMO. W niektórych częściach Europy bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej jest w tym roku zagrożone, a w roku 2015 ryzyko będzie jeszcze wyższe. Dodatkowo, jeżeli sytuacja geopolityczna pomiędzy Rosją a UE pozostanie napięta, bezpieczeństwo dostaw gazu również zostanie zagrożone. Pomimo trudnych warunków sytuacja finansowa większości przedsiębiorstw energetycznych jest stabilna.

Według tegorocznego raportu European Energy Markets Observatory:

1. Konieczne jest wprowadzenie szybkich i znaczących zmian do europejskich zasad dotyczących rynków energii elektrycznej


Wygląda na to, że Komisja Europejska zdała sobie sprawę z potrzeby reform i zdecydowała się zmodyfikować swoją politykę klimatyczną. 23 października 2014 r. KE podjęła decyzję, iż Kraje Członkowskie odrzucą jedynie główny cel polegający na zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych o minimum 40% do roku 2030 (w porównaniu z rokiem 1990). Na poziomie Unii Europejskiej udział energii ze źródeł odnawialnych w ogólnej ilości energii elektrycznej wynosić będzie 27% w 2030 r. w porównaniu do 14,1% w 2012 r. Spodziewany jest też wzrost wydajności energetycznej w wysokości 27% w porównaniu do prognoz z 2005 r. Ostatnie dwa z powyższych celów są drugorzędne, ponieważ nie są one prawnie wiążące dla Krajów Członkowskich. Potrzebne są jednak bardziej radykalne rozwiązania, a nowa Komisja Europejska powinna wprowadzić nowe zasady rynkowe.

fot. Stephan Leyk - Fotolia.com

Co z bezpieczeństwem dostaw energii dla Europy?

Równowaga europejskich rynków energii elektrycznej i gazu nadal pozostaje zachwiana. Odpowiedzialność za taki stan rzeczy ponoszą przede wszystkim ujemne ceny europejskich rynków energii elektrycznej i gazu.


Colette Lewiner, globalny ekspert Capgemini ds. energii, komentuje: „Wyznaczając te cele, Komisja Europejska odpowiada na obecne niepowodzenia rynkowe. Jednak ich rezultaty nie będą widoczne jeszcze przez wiele lat. Bez szybkich i znaczących zmian nadal występować będą ujemne ceny hurtowe energii elektrycznej i mogą być zamykane nowe elektrownie gazowe. Ponadto ceny na rynkach detalicznych będą rosły, a w wielu krajach europejskich może stopniowo pojawić się zagrożenie dla podaży energii elektrycznej."

Dodatkowo trudno będzie finansować inwestycje, które potrzebne są w dłuższej perspektywie w infrastrukturze elektrycznej, a których wartość szacuje się na 2.200 miliardów dolarów do 2035 r.

Zespół Global Markets Research w Natixis stwierdza:
„W dzisiejszym niepewnym środowisku niższe budżety inwestycyjne w zakresie mediów w Europie są na obecną chwilę główną dźwignią służącą poprawie struktury finansowej przedsiębiorstw."

2. Europejska podaż gazu jest zbyt niepewna


Trzydzieści procent gazu zużywanego w Europie pochodzi z Rosji, z czego połowa dostarczana jest za pośrednictwem Ukrainy . W związku z tym stosunki z Rosją mają bezpośredni wpływ na podaż. Po wybuchu kryzysu pomiędzy Rosją a Ukrainą Gazprom przerwał od czerwca 2014 r. dostawy na Ukrainę. Jest to trzeci przypadek odcięcia dostaw w ciągu ośmiu lat. Jeżeli sytuacja dyplomatyczna pomiędzy UE a Rosją pozostanie napięta, dostawy gazu do krajów europejskich, które zaopatrywane są w ten surowiec wyłącznie lub głównie przez Rosję, mogą być również tej zimy zagrożone.
Przeczytaj także: Europejski rynek energii 2015 Europejski rynek energii 2015

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: